Návrh novely zákona o vysokých školách sa upraví

FOTO TASR - Jaroslav Novák
Po stretnutí vysokoškolských reprezentácií s vedením rezortu školstva to potvrdil štátny tajomník Ľudovít Paulis. Zároveň uviedol, že snahou ministerstva nikdy nebolo a ani nebude politizovať vysoké školstvo.
„Dohodli sme sa na tom, že slovenské vysoké školstvo potrebuje zmeny a reformy, ktoré sú v spoločnom záujme všetkých aktérov - ministerstva aj jednotlivých reprezentácii - a tie sa zmenám nebránia," uviedol Paulis s tým, že išlo o konštruktívne stretnutie.
Štátny tajomník uviedol, že na stretnutí si vysvetlili, že snahou rezortu školstva nikdy nebolo a ani nebude politizovať vysoké školstvo. ,,Pri úpravách je naším záujmom, aby v nich boli dostatočné poistky, aby k nej ani nemohlo dôjsť a aby bolo riziko maximálne minimalizované. Pri zmenách v návrhu vysokoškolského zákona budeme na toto prihliadať, aby k politizácii nemohlo dôjsť," povedal Paulis. Druhým záväzkom podľa neho je, aby akademická samospráva na univerzitnej a fakultnej úrovni bola dostatočne vtiahnutá do diania a rozhodovania na fakulte alebo na univerzite.
„Konštruktívne pripomienky sa pokúsime zohľadniť v ďalšej verzii návrhu, ktorú budeme konzultovať s kontaktnou skupinou, ktorú nám nominujú reprezentácie vysokých škôl," povedal štátny tajomník rezortu školstva.
Minister Branislav Gröhling oceňuje, že sa zástupcovia reprezentácií zúčastnili konštruktívnej diskusie, prispeli svojimi návrhmi a chcú sa podieľať na zmenách vo vysokom školstve. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil potvrdil, že expertov zo svojich radov chcú nominovať v najbližších dňoch. Verí, že sa koncom tohto, respektíve začiatkom budúceho týždňa podarí tejto pracovnej skupine aj stretnúť.
„Teší ma garancia, že zásadné výhrady, ktoré sme mali a sú principiálneho charakteru, vieme zvrátiť," povedal Kropil. Verí, že keď sa odstránia zásadné výhrady, ktoré majú najmä k zmene samosprávy a autonómie vysokých škôl, otázke vzniku konzorcií, tak výsledok môže byť úspešný. Potvrdil, že Slovensko potrebuje reformný a proeurópsky zákon o vysokom školstve.
Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala považuje utorkové stretnutie za dôležité, pretože sa podarilo dohodnúť na konštruktívnom dialógu. Zdôraznil aj potrebu zlepšenia a zefektívnenia riadenia vysokých škôl. Predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran ocenil snahu o dialóg a snahu skvalitniť a zreformovať vysoké školstvo, aj postupné úpravy návrhu zákona, na ktorých sa bude podieľať expertná skupina.
Viaceré univerzity na Slovensku vstúpili k 1. marcu do protestu proti politizácii riadenia vysokých škôl a politike znižovania financií dlhodobo podfinancovaným verejným vysokým školám. Akademický senát Trnavskej univerzity (TU) v Trnave vyhlásil štrajkovú pohotovosť. Ide o reakciu na pripravovanú novelu vysokoškolského zákona.
Dnes treba vedieť
Progresívne Slovensko vyzýva na vyhostenie ruských agentov zo Slovenska
Žiada tiež, aby rezort obrany informoval o stave ochrany muničných skladov na území Slovenska.
Očkovanie
Čakáreň by sa podľa Naďa mohla zmeniť tak, aby si každý mohol vybrať vakcínu
Minister obrany tiež tvrdí, že v Maďarsku sa už testujú vzorky ruskej vakcíny Sputnik V. Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)
Rusko za krokom Česka vidí americkú stopu
„Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili,“ konštatuje sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Británia vyšle v máji do Čierneho mora dve vojenské lode
V čase, keď Rusko posilňuje prítomnosť svojich vojakov na ukrajinských hraniciach, tak chce Británia vyjadriť solidaritu s Kyjevom a spojencami NATO v regióne, približujú britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa na zdroje z britského námorníctva.
Prieskum Focusu
Matovičovi nedôveruje viac ľudí ako Kotlebovi, dôvera stúpla Ficovi a Kollárovi
Najviac ľudí dôveruje naďalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej však verí menej ľudí ako pred vládnou krízou. Tá sa najviac podpísala na dôvere k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Po vládnej kríze stúpla podľa prieskumu Focus najviac dôvera Borisovi Kollárovi a Robertovi Ficovi. Najviac poklesla Richardovi Sulíkovi, Zuzane Čaputovej a Igorovi Matovičovi. (markíza)
EXKLUZÍVNY PRIESKUM: KTORÝM POLITIKOM DÔVERUJEME NAJVIAC? Opäť máme pre vás výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry...
Uverejnil používateľ Na telo s Michalom Kovačičom Nedeľa 18. apríla 2021
Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.
On my recent visit to Prague I have made clear #Czechia is our closest ally in #EU & #NATO. 🇸🇰 will always stand by 🇨🇿 whenever it is neccessary. My full support goes to @AndrejBabis for the decision to expel 18 members of the Russian Embassy as a reaction to #Vrbetice incident.
— Eduard Heger (@eduardheger) April 18, 2021
Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.
Tomáš kritizuje neskoré otváranie škôl, Gröhling hovorí o zodpovednosti
Spolu s Rumunskom má Slovensko najdlhšie zatvorené školy v rámci krajín EÚ, tvrdí poslanec Hlasu. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling tvrdí, že prvý stupeň základných škôl a materské školy boli takmer kontinuálne otvorené.