Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
08. apríl 2021

Kauza Fatima

Jankovská ukázala vrchol drzosti

Stará kauza Fatima, spojená s Monikou Jankovskou, má pozoruhodne široký rozsah. Už dusí aj nového generálneho prokurátora.

Jankovská ukázala vrchol drzosti

TASR

Maroš Žilinka vyvolal rozruch, keď zrušil stíhanie advokátky, ktorú mala Jankovská (ešte ako štátna tajomníčka) poslať za jedným zo svedkov. Ten dostal úlohu klamať a zmeniť svoje verejné vyhlásenie o miliónovej korupcii Jankovskej z roku 2000.

Svedok Vida úlohu splnil. Vraj pod dozorom advokátky. Stalo sa to po vražde Jána Kuciaka v roku 2018.

Vyšetrovateľ neskôr začal advokátku Žedányiovú stíhať za marenie spravodlivosti. Generálny prokurátor to však v marci zastavil. Svedok je podľa neho nedôveryhodný, keďže často mení výpovede, a advokáciu (rady klientovi) si vraj netreba zamieňať s marením spravodlivosti.

Linka Kočner – Bödör

Rozhodnutie generálneho prokurátora je sporné. No netreba z toho robiť škandál. Jadro problému je totiž inde, nie v advokátke, ktorá mala „dozrieť“ na svedka a jeho nadprácu v prospech štátnej tajomníčky.

Manipulácie Jankovskej okolo svedka Vidu boli len predohrou k niečomu väčšiemu. To, čo nasledovalo, môžeme s odstupom času považovať za vrchol drzosti.

Štátna tajomníčka Jankovská vtedy riešila aj druhého podnikateľa, ktorý nahlas prehovoril o jej korupcii na trenčianskom súde. No na rozdiel od Vidu odmietol svoje slová odvolať. Volá sa Ondrej Janíček.

Za svoj útok na Jankovskú tvrdo zaplatil.

Jankovská mala podľa komunikácie z aplikácie Threema stáť za policajným zadržaním Janíčka. Najskôr to riešila s Marianom Kočnerom. Ten to potom ďalej zariaďoval s oligarchom Norbertom Bödörom, ktorý vystupoval ako neoficiálny vlastník polície a NAKA.

Kočner cez Threemu napísal Bödörovi, že treba „zavrieť tých dvoch, čo útočia na Moniku“.

Čo si dohodli, to sa stalo.

Inzercia

Vida sa zľakol a začal kopať za Jankovskú. Pre Janíčka, ktorý nepokľakol, si prišla polícia. Zadržali ho za ohováranie a skončil v cele predbežného zaistenia. S tým, že ho čaká väzba. Väzba za ohováranie pani štátnej tajomníčky. 

Teda: podnikateľ, ktorý verejne prehovoril o korupcii, veľmi rýchlo skončil v putách. Ako výstraha pre ostatných, ktorí by sa po vražde Jána Kuciaka rozhodli listovať v pamäti a ukazovať prstom na skorumpovaných úradníkov. Prepustili ho až po kriku médií, ktoré na jeho prípad upozornili.

Práve toto je miesto, na ktoré by sa mali prioritne zamerať vyšetrovatelia a prokuratúra. Zneužívanie polície proti ľuďom, ktorí upozornili na korupciu na najvyšších miestach ministerstva spravodlivosti, by malo byť stíhané v prvom rade. Ešte pred stíhaním advokátov a iných vybavovačov... 

V službe čongrádyovcov

Zvrátené je nielen to, že polícia udrela na oznamovateľa korupcie. Ešte horšie je pozadie prípadu. Polícia vykonala úlohu, ktorú si objednali „podnikatelia“ Marian Kočner a Norbert Bödör. Ako službu pre „klientku“ Jankovskú, ktorá zas pre Kočnera vybavovala na súdoch spory o zmenky.

Pripomenúť by sme mali aj podstatu verejných obvinení proti Jankovskej. V kauze Fatima nešlo len o bežnú korupciu sudkyne, ale o prácu pre jednu z mafiánskych skupín (čongrádyovcov). Tá chcela prevziať bar Fatima od pôvodných vlastníkov. Sudkyňa Jankovská mala vtedy rozhodovať podľa zadaní Čongrádyho. Výsledná cena po komplikáciách: tri milióny korún.

Aby to po 18 rokoch celé zakryla, jeden z tých, ktorí sa ozvali, bol dotlačený zmeniť výpoveď. Po druhého – po toho s tvrdšou hlavou – si prišli policajti a zavreli ho.

Asi netreba dodávať, ktorý z dvoch svedkov narazil viac.

Aby sme sa vrátili na začiatok a k Žilinkovi: otázka, ako ďaleko môže zájsť pri „presviedčaní“ svedka jeho advokátka, je dôležitá. No predsa len o niečo menej než otázka, či sa tu môže hrať na podobnú advokátku polícia. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva