Marek Krajčí čelí veľkému tlaku na odchod zo svojej funkcie. Dôvod je zrejmý – spoluzodpovednosť za nelichotivý vývoj pandémie na Slovensku. V prepise jednej z pasáží z otvoreného videorozhovoru na Postoj TV vám prinášame ministrov opis kľúčového politického rozhodovania z decembra 2020.
...hovorili, že po „zlatej nedeli“. Hovorili, že „zlatá nedeľa“ je pre obchodníkov veľmi dôležitá...
Oni si presadili do covid automatu, aby vleky mohli byť otvorené.
Možno to niekde povedala, ale keď sme robili kľúčové rozhodnutia, tak sprísnenie nepodporila, skôr bola na strane tých ostatných, ktorí si to predstavovali oveľa voľnejšie. Ja som vtedy aj povedal, že za to hlasovať nebudem. A ona sa vtedy ešte aj ozvala, že prečo nie, veď musíme byť všetci spolu... Bolo to sklamanie. Pravdou je, že Milan Krajniak zo Sme rodina rozumel vážnosti situácie a tomu, že treba urobiť prísne opatrenia, ale...
Mal som tam aj zástupcu konzília odborníkov, pretože som chcel, aby členovia vlády mohli autenticky zažiť človeka, ktorý pracuje v covid-nemocniciach a ktorý im tam rozprával, ako sa ľudia s koronavírusom dusia... Tá perspektíva vtedy vyzerala tak, že pri 8-tisíc pozitívnych bude 100 ľudí mŕtvych. Bola to veľmi vážna prognóza. Hovoril som, že keď „to pustíte“, toto sa bude diať. A presne to sa aj stalo.
Presne tak. No chcem povedať, že keby sa dodržiavali opatrenia, ktoré boli vtedy prijaté, pomohlo by to – a nakoniec aj mali veľký vplyv, vidieť to aj na mobilite, aj v zlomení reprodukčného čísla. Ale neboli dostatočne razantné, aby mohli mať ešte väčší vplyv. A v tejto situácii hovoríme o záchrane ľudských životov...
Áno. A bol v tom aj taký realistický pohľad, že aj keď také prísne opatrenia prijmeme, dodržiavať sa nebudú. Predstavte si, že čakáte svojho príbuzného, ktorý príde zo zahraničia. Má štát tú moc zakázať, aby bol s vami pri štedrovečernom stole? Dovolím si povedať, že aj tak by došlo k nákazám...
Áno. Ale štát povedal, že ľudia majú zostať v jednej bubline, plus si do nej môžu zobrať ďalšiu. Prísnejšie sa to už urobiť nedalo.
To uznávam. Ale opakujem, že štát povedal, že máte zostať vo svojej bubline a prípadne si do nej zobrať niekoho, kto potrebuje byť s vami.
Áno, ale tam bol problém najmä v otvorených hoteloch a v tom, že ľuďom sa dovolilo cestovať, premiestňovať sa a spájať sa s ďalšími ľuďmi. To som nechcel povoliť.
Viem povedať, že efekt toho prvého lockdownu bol zjavný, ale maximálne dvojtretinový z toho, čo mohol byť. Lockdown, ktorý sa zaviedol od 1.1. zrazil mobilitu dole možno až o 40 percent. Takže sa naozaj tých 40 percent stratilo. Žiaľ.
To vedeli všetci. Nakoniec, čísla vás nepustia. Keď máte 8-tisíc nakazených, viete, že zhruba za dva týždne budete mať 100 mŕtvych a asi 400 ľudí v nemocniciach. To sú dáta, ktoré vtedy boli k dispozícii.
Fyzicky, fyzicky sa plakalo. Ja som neplakal nahlas, len mi tiekli slzy. Ale jedna pani tam veľmi plakala. (ticho)
Už som niekde povedal, že v tejto situácii ma nepodporili ani moji vlastní. A je to tak. (ticho)
To znamená, že v tom jednom hlasovaní som bol jediný, kto mäkší lockdown nepodporil. Všetci ostatní to podporili. (ticho)
Samozrejme, že informácie boli, vedeli sme, kde sme a na čom sme. Padlo však takéto rozhodnutie. Nevedelo sa o infekčnejšom britskom variante a podľa mňa sa všetci spoliehali na to, že keď bude zle, zatiahne sa „ručná brzda“, čo sa aj stalo. Ale, žiaľ, tým, že sme rozbehli vlak s veľmi infekčným vírusom, ktorý sa v priebehu januára začal správať dominantne, tak efekt „zatiahnutej ručnej brzdy“ už zďaleka nebol taký, aký všetci čakali. A dodnes vidíme následky.
Toto som si uvedomil až potom, medzi sviatkami. Potom som to aj medializoval a média mi to odvtedy stále pripomínali. Situácia bola vtedy už oveľa vážnejšia, ale mal som vtedy na vláde už aj oveľa silnejšie slovo. Napríklad som nedovolil, aby politicky zmäkčovali prijatý covid automat.
Úprimne, bral som to tak, že som urobil maximum a že tvrdšie opatrenia v tej chvíli nie sú priechodné.
Celý rozhovor s Marekom Krajčím o konci pandémie, očkovaní či o testovaní nájdete v tomto videu: