Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. február 2021

Impeachment

Keď jediné, čo zostane, je znechutenie

Senátori napokon neodsúdili Trumpa za podnecovanie vzbury. Rod Dreher píše, prečo mu bolo jedno, či Trumpa odsúdia alebo nie.

Keď jediné, čo zostane, je znechutenie

Text ústavnej žaloby. Foto: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Tu je 13-minútové video, ktoré prehrali na procese impeachmentu Donalda Trumpa v Senáte:

Na to, aby sa video spustilo, treba kliknúť na tlačidlo s nápisom: I understand and wish to proceed

Skutočne vám odporúčam pozrieť si ho, aby ste si pripomenuli, k akému násiliu v ten deň došlo. Konzervatívci, spýtajte sa pri pozeraní tohto videa samých seba, ako by ste sa cítili, keby ten dav patril hnutiu Black Lives Matter.

Viete presne, čo by ste si pomysleli, ja sám som tie davy sledoval minulé leto a pomyslel som si to isté. Vtedy som si myslel, že takéto rozhnevané davy sú záležitosťou demokratov, nie republikánov. Mýlil som sa. Niet pochýb o tom, že na tomto videu je Trumpov dav. Trump ich nabádal zaútočiť na Kapitol a „bojovať ako o život,“ aby dodali odvahu tým „slabým“ republikánom, ktorí nie sú pevne rozhodnutí stáť za Trumpom.

Pre akéhokoľvek vlastenca je náročné sledovať ten hanebný dav a nerozčúliť sa. Lídri procesu impeachmentu odprezentovali na rokovaní aj tento Trumpov tweet, ktorý prezident zverejnil v ten hrozný deň, keď bolo po všetkom:

„Toto sa stane, keď sa nedotknuteľné a jasné volebné víťazstvo tak nedôstojne a zlomyseľne odníme veľkým vlastencom, s ktorými tak dlho zaobchádzali zle a nespravodlivo. Vráťte sa domov v pokoji a s láskou. Navždy si zapamätajte tento deň!“

Bolo mi jedno, či Trumpa odsúdia, ak by ho aj odsúdili, nič by to so mnou nespravilo. Mám plné zuby toho, čo reprezentuje: utáranú hlúposť, výjavy, v ktorých hrá hlavnú úlohu rozzúrený dav, absolútnu nekompetentnosť. Nikdy som nebol ten typ, ktorý ide proti Trumpovi vo všetkom a za každých okolností, minulú jeseň som dokonca povzbudzoval ľudí v nerozhodných štátoch, aby ho volili. Oľutoval som to, keď som videl, ako sa správal po voľbách. Podarilo sa mu neuveriteľným spôsobom zničiť republikánsku stranu, a teda aj vyhliadky na konzervatívnu vládu. Republikáni sa musia od neho dištancovať a oslobodiť sa od myšlienky, že otvorene prejavovať emócie je náhradou za požiadavku dotiahnuť veci do konca.

Už tu nič neostalo: prečo tisíce republikánov opúšťajú stranu

Dáta z predvolebnej registrácie odhalili, že od nepokojov na Kapitole odišlo z Republikánskej strany väčšie množstvo ľudí ako zvyčajne. V americkej politike prebieha intenzívne obdobie zmien.

Na veľké šťastie republikánov, Bidenova administratíva určite zájde vo svojej ideológii „Woke“ priďaleko, a tak zastaví krvácanie republikánov. Ale v krajine rozdelenej pol na pol na pravicu a ľavicu si republikáni nemôžu dovoliť stratiť 10 až 20 percent voličov, najmä pri liberálnejšej Generácii Z, ktorá nastupuje po vymierajúcej tichej a povojnovej generácii.

Videli ste ten 45-minútový nesúvislý prejav Trumpovho právnika v Senáte? V porovnaní s ním sa aj debata pri jointe javí ako ideál stručnosti a zrozumiteľnosti. Nekompetentnosť priam bila do očí. A medzitým Biden a jeho prívrženci pochodujú naprieč byrokraciou a menia jej obraz, ako mi často pripomína môj konzervatívny priateľ-vedec. V tom spočíva rozdiel medzi prezidentom, ktorý sa zaujíma o vládnutie, a prezidentom, ktorý sa zaujíma o statusy na sociálnej sieti. Hrôza pomyslieť na tie premrhané štyri roky. Ak by Trump nevyvádzal a neprehral by republikánskym kandidátom voľby do Senátu v štáte Georgia, bola by veľká šanca, že republikáni by si udržali Senát a mohli by aspoň trochu zmierniť Bidenove plány.

Inzercia

Tu v Louisiane sa veľa republikánov hnevá na senátora Billa Cassidyho, pretože je v otázke Trumpa nezávislý. Cassidy je veľmi konzervatívny republikán, ale po tom ponižujúcom prejave Trumpovho právnika bol Cassidy jedným zo šiestich republikánskych senátorov, ktorí hlasovali za pokračovanie procesu proti Trumpovi.

Louisianský senátor Bill Cassidy minulý týždeň nielenže hlasoval s demokratmi za pokračovanie procesu impeachmentu bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa, ale aj zahanbil svojich republikánskych kolegov tým, že nahlas pomenoval to, čo si mnohí z nich určite mysleli.

Cassidy ostro napadol právnikov Trumpa, označil ich za „chaotických“ a zjavne „zahanbených vlastnými argumentmi“ a vysvetlil, že ich úbohý výkon spolu s presvedčivými argumentmi lídrov impeachmentu z radov demokratov ho presvedčili umyť si ruky nad pokusom jeho strany zavrhnúť celý proces na základe ústavy.

„Ak by som bol nestranným porotcom a jedna strana by si v danej veci viedla skvele a druhá katastrofálne, ako nestranný porotca by som hlasoval za tú stranu, ktorá odviedla skvelú prácu,“ povedal v utorok reportérom. Nasledujúci deň však zdôraznil, že jeho názor na ústavnosť „nepredpovedá jeho preferencie v žiadnej inej veci,“ obzvlášť vo veci usvedčenia Trumpa a dodal len, že má „otvorenú myseľ.“

Cassidy sa stal jediným republikánom v Senáte, ktorý v priebehu jedného mesiaca zmenil názor na ústavnosť vedenia procesu impeachmentu proti osobe, ktorá už daný úrad nezastáva. Potešil tak louisianských demokratov, nahneval republikánov vo svojej domovine a zo seba urobil svedectvo o tom, prečo je zbavenie Trumpa viny všetko možné, len nie nevyhnutné.

„Neexistuje skutočne nič, čo by mohli Trumpovi právnici urobiť, aby ostatní republikáni zmenili názor,“ povedal senátor Brian Schatz, havajský demokrat. „Horšie to už dopadnúť nemohlo, aj keby sa o to vyslovene snažili, a aj tak stratili len jedného.“

Treba uznať, že ak senátori skutočne veria, že je protiústavné viesť proces impeachmentu proti bývalému prezidentovi, potom ani úbohá argumentácia Trumpovho právnika na veci nič nemení. Ale i tak som hrdý na svojho senátora za to, že nahlas vyslovil pravdu o nekompetentnosti prezidentovho tímu a že hlasoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a nenechal sa bez rozmýšľania strhnúť davom.

Vec sa má tak, že republikánski zákonodarcovia určite vedia, že i keď je Trump už mimo úradu, stále má za sebou dostatočnú podporu pravice na to, aby republikánov rozdelil a dostal ich do bodu, v ktorom sa im nepodarí vyhrať národné voľby na veľmi, veľmi dlhú dobu.

Jeho jedinou úlohou bolo prijať porážku a dôstojne odísť. Republikáni by si tak pravdepodobne udržali Senát a mohli by sa tešiť na to, čo prinesú voľby do kongresu v roku 2022. Ale to nebol schopný urobiť. A pozrime sa, čo to spravilo s konzervativizmom.

Pôvodný text vyšiel v The American Conservative. Uverejnené so súhlasom redakcie. Preložila T. Sedláková.

Rod Dreher je redaktor časopisu The American Conservative. V minulosti bol prispievateľom a redaktorom New York Post, The Dallas Morning News, National Review, South Florida Sun-Sentinel, Washington Times a Baton Rouge Advocate. Rodove komentáre boli uverejnené okrem iných publikácií v The Wall Street Journal, Commentary, Weekly Standard, Beliefnet a Real Simple a bol hosťom v NPR, ABC News, CNN, Fox News, MSNBC a BBC. S manželkou Julie a s ich tromi deťmi žije v Baton Rouge v štáte Louisiana. Napísal päť kníh: The Little Way of Ruthie Leming (Malá cesta Ruthie Lemingovej), Crunchy Cons (Chrumkaví konzervatívci), How Dante Can Save Your Life (Ako vám Dante môže zachrániť život), The Benedict Option (Benediktova voľba) a Live not by lies (Nežiť v klamstve)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame