Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
16. november 2020

Jedlo na stôl chudobných prinesie najväčšia potravinová zbierka

Obchodný reťazec Tesco v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a ďalšími dobročinnými organizáciami spúšťa aj tento rok na jeseň najväčšiu potravinovú zbierku na Slovensku. 8. ročník zbierky odštartuje len 4 dni po Svetovom dni chudobných a prinesie možnosť jednoduchej a bezpečnej pomoci rodinám, jednotlivcom aj zariadeniam, ktorých sa pandémia dotkla najviac.

Jedlo na stôl chudobných prinesie najväčšia potravinová zbierka

V minulom ročníku zbierky bola štedrosť darov rekordná. Dnes opäť potrebujeme pomoc. Foto Archív BACH.jpg

Svetový deň chudobných (15.11.) vznikol z iniciatívy pápeža Františka ako pripomienka potreby pomáhať sociálne slabším. „Ak sa delíme s chudobnými, umožní nám to hlbšie pochopiť pravdu evanjelia,“ povedal pri tejto príležitosti. Priestorom pre váš čin pomoci môže byť práve charitná potravinová zbierka.

Príďte podporiť dobrú vec

Vložiť „pomoc“ do svojho nákupného košíka môžete po dobu 2 až 5 týždňov, od 19. novembra do 3. decembra vo vybraných 153 predajniach Tesco po celom Slovensku alebo pri online nákupe od 18.11. až do 24.12.

Prispieť do zbierky je veľmi jednoduché. Stačí zakúpiť trvanlivé potraviny ako strukoviny, konzervy, instantné polievky, ryžu, cestoviny alebo drogériu a po zaplatení ich odovzdať do „darovacieho vozíka“, ktorý bude umiestnený na predajni na dobre vyznačenom mieste v blízkosti pokladní. V prvých dňoch zbierky, od štvrtka 19.11. do soboty 21.11., a dňa 3.12. stretnete na predajniach Tesco aj zamestnancov a dobrovoľníkov Charity a klientov niektorých sociálnych zariadení, ktorí vám pri výbere potravín a drogérie pre núdznych radi poradia.

Ak nemáte cestu do kamenného obchodu, prispieť do zbierky môžete na internetovej stránke spoločnosti Tesco. Online na zakúpenie budú k dispozícii tzv. balíčky pomoci od 5 do 12 €, ktoré Tesco po vašej platbe doručí spolupracujúcej charitnej organizácii.

V predajniach počas zbierky stretnete aj zamestnancov, dobrovoľníkov a klientov Charity. Foto Archív SKCH

Darované potraviny a drogéria pomôžu prečkať zimné obdobie a vyčarovať štedrejšie Vianoce mnohým, ktorí dnes potrebujú pomoc a podporu. Ide o rodiny so zdravotne znevýhodneným dieťaťom, o osamelých dôchodcov, opustené matky s deťmi alebo ľudí bez domova a tých, ktorí kvôli pandémii prišli o zamestnanie. Charita sa do zbierky zapája každý rok prostredníctvom 10 diecéznych a arcidiecéznych charít a časť potravín, ktoré sa vyzbierajú, využíva aj vo svojich zariadeniach.

Inzercia

"Trvanlivé potraviny a ďalšie produkty v rámci Tesco potravinovej pomoci využívame v rámci zariadenia Charitný dom sv. Alžbety, kde ponúkame dočasný domov pre takmer 100 ľudí v núdzi a bez vlastného prístrešia,“ vysvetľuje Soňa Hlaváčová, vedúca zariadenia Arcidiecéznej charity Košice. „Vďaka zbierke dokážeme nasýtiť desiatky ľudí, ktorí sa pokúšajú postaviť opäť na vlastné nohy." Tesco navyše po uzavretí zbierky daruje financie na podporu činnosti Charity vo výške 20 % z celkovej hodnoty všetkých vyzbieraných produktov. Aká veľká bude táto pomoc, závisí aj od vás.

Pomoc, ktorá má zmysel

O tom, že pomôcť môže naozaj každý, sa každoročne počas zbierky presviedčajú stovky nakupujúcich. Niektorí prichádzajú len s myšlienkou prispieť a odovzdávajú nám plné vozíky darov. S úsmevom, pretože vedia, že ich čin má zmysel.

Vďaka štedrosti darcov putovalo ľuďom v núdzi v minulom roku vyše 108 ton potravín. Dnes je však potreba ešte väčšia a účasť dôležitejšia. Každý zákazník môže venovať časť svojho nákupu a vyjadriť tak podporu a súcit s núdznym. Malá obeta pre nás môže mať veľký význam pre niekoho iného.

Zoznam Tesco predajní, na ktorých bude zbierka prebiehať, ako aj zoznam potravín a drogérie, ktorú odporúčame darovať, nájdete na www.charita.sk/potravinova-zbierka/.

Autor: Monika Čopíková

Inzercia

Inzercia

Odporúčame