Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. október 2020

Chudnutím proti Covidu-19

Menej obezity, nižšie riziko ťažkého priebehu choroby

Na schudnutie síce treba čas, no pandémia s nami bude dosť dlho, aby nás tučkov motivovala.

Menej obezity, nižšie riziko ťažkého priebehu choroby

Ilustračné FOTO – Pixabay

Od začiatku októbra nejedávam sladkosti, snažím sa konzumovať menšie porcie jedla a denne urobiť aspoň desaťtisíc krokov (na mobile možno aj vy máte funkciu, ktorá ich ráta).

Už žiadne Fidorky a Margotky po obedoch i večeriach! Žiadne slané tyčinky, zapíjané pepsikolou! Namiesto sladkostí jedávam ovocie. Nášmu redakčnému bufetu výrazne poklesli príjmy, odkedy v ňom už nenakupujem niekoľkokrát počas pracovného dňa.

Zatiaľ som takto za necelý mesiac zhodil niečo vyše troch kíl. Svoju celkovú hmotnosť radšej neuvediem, no vzhľadom k nej by som mal zhodiť možno päťkrát toľko.

Správy o tom, že obezita zvyšuje riziko zdravotných komplikácií v prípade nakazenia vírusom Covid-19, boli len poslednou kvapkou. K rozhodnutiu podniknúť nejaké kroky k schudnutiu ma viedla kombinácia faktorov: Posteľ, ktorá sa podo mnou zlomila, rýchlo sa prepadávajúce podrážky na obuvi a diváci mojich videorelácií, ktorí od istého času prestali polemizovať o veciach, čo v nich hovorím, aby namiesto toho komentovali moju zjavnú nadváhu.

Štúdia: Tuční sú rizikovejší

V podmienkach súčasnej pandémie sa všadeprítomná hygienická skratka ROR ľahko pamätá. Možno aj preto, že pripomína známu divadelnú hru Karla Čapka. No vlastne by sa v súvislosti s prevenciou nákazy koronavírusom malo správnejšie hovoriť o „RORCH“. Teda: rúško, odstup, umývanie rúk a... chudnutie.

V lete bola v medicínskom žurnále Obesity Reviews publikovaná pozoruhodná metaštúdia, ktorá analyzovala 75 štúdií (realizovaných medzi januárom a júnom tohto roka), čo sa týka vzťahu medzi tučnotou a priebehom ochorenia na vírus Covid-19. Jej výsledok?

Obézni jednotlivci majú:

  • o 46 percent vyššie riziko, že budú pozitívne diagnostikovaní na Covid-19;
  • o 113 percent vyššie riziko hospitalizácie;
  • o 74 percent vyššie riziko, že skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti;
  • o 48 percent vyššie riziko, že koronavírus ich usmrtí.

Autori sa tiež obávajú zníženého účinku vakcíny u ľudí trpiacich obezitou. V diskusnej časti štúdie sa dá zároveň nájsť úvaha, že relatívne lepšie čísla niektorých štátov východnej Ázie v súčasnej pandémii by mohli byť výsledkom nižšieho podielu ľudí s nadváhou.

Núka sa aj opačná špekulácia: Napríklad v Spojených štátoch amerických, ktoré medzinárodne v počte úmrtí na Covid-19 vedú, môže byť na vine aj rozšírená obezita tamojšieho obyvateľstva.

Naznačuje to aj jedna štúdia z apríla. Všíma si tiež vyššie miery hospitalizácií príslušníkov afroamerickej, hispánskej a indiánskej komunity pre respiračné ochorenia, čo zodpovedá aj vyššiemu výskytu obezity medzi nimi.

Inzercia

Pandémia ako motivácia

Často zaznieva, že Covid-19 ohrozuje najmä seniorov a u mladších prebieha skoro ako bežná chrípka. No aj u mladšieho pacienta môže obezita skomplikovať priebeh tohto ochorenia. A na Slovensku má údajne optimálnu váhu len 38 percent populácie. Zvyšok národa trpí menšou alebo väčšou nadváhou.

Je dobre známe, že vysoká telesná hmotnosť môže viesť k cukrovke, vysokému krvnému tlaku, niektorým druhom rakoviny či k ochoreniam chrbtice a kĺbov. Väčšina z vymenovaného sú chronické zdravotné problémy, ktoré sa navyše javia len ako hypotetické, kým nimi nezačnete trpieť. Lenže Covid-19 v kombinácii s obezitou môže zabíjať nepomerne rýchlejšie.

Preto by pandémia mohla ľudí motivovať k zdravšej životospráve a k snahe zbaviť sa nadmernej hmotnosti. Aj keď nejde o jediný rizikový faktor, s každým zhodeným kilom stúpa pravdepodobnosť, že pandémiou človek dobre prepláva.

Háčikom je, že zákaz vychádzania a zavreté fitnescentrá, telocvične či plavárne redukujú príležitosti na fyzickú aktivitu. Ešteže vládne opatrenia ponúkajú aspoň okienka na pohyb v podobe cesty do práce, na nákup či do prírody.

Dobrou správou tiež je, že chudnutie nezačína fyzickou aktivitou, ale výdatným a pravidelným spánkom. A prispieva k nemu aj odoprenie si alkoholu, sladkostí či nezdravého jedla.

Zaznievajú hlasy, že pandémia koronavírusu tak ľahko nezmizne a bude zrejme trvať prinajmenšom hlboko do roku 2021. Ako podnet schudnúť s nami teda bude ešte dosť dlho.

Celá záležitosť má aj duchovný rozmer. Biblia nazýva telo veriaceho „chrámom Svätého Ducha“ (1. list Korinťanom 6,19).

V našich kostoloch sa pomerne dosť hovorí napríklad o smilstve a o niektorých ďalších hriechoch. To je v poriadku, no spomínate si, kedy ste počuli nejakú dobrú kázeň proti obžerstvu? A nezabúdame tiež občas, že popri modlitbe má v duchovnom živote kresťana miesto aj pôst?

Iste, vlastné telo by sa nemalo stať modlou. No zdá sa, že štíhlosť môže v prebiehajúcej pandémii prispieť k prevencii nákazy alebo aspoň k ľahšiemu priebehu ochorenia.

Odporúčame

Nechajme Naďa na Orave

Pandémia

Nechajme Naďa na Orave

Pred testovaním by mali ľudia dostať jedno základné poučenie – informáciu výrobcu, že rýchlotesty sú vhodné pre tých s príznakmi ochorenia Covid-19. Nie pre každého.