Európa bude hrať o záchranu

Predvčerajší výsledok hokeja Slovákov príliš nepotešil. Európski politici však slzy poutierajú.

Potešujúci bol zato včera komentár Martina Jaroša o pestúnskej starostlivosti tiet z HZDS. Cez neho sa čitateľ mohol preklikať k rozhovoru s Michaelom Novakom. Je to zaujímavé čítanie aj o tom, prečo je európska civilizácia historicky najúspešnejšia.
Včera ráno mi prišiel mail, kde som našiel odkaz na čerstvé schválenie rezolúcie Rady Európy o adopcii. A to bolo tiež zaujímavé čítanie.

V prvom rade treba uznať snahu európskych politikov zabezpečiť deťom kvalitnú výchovu. „Možnosť rozšíriť uváženú adopciu dieťaťa jednej osobe, ktorú ponúka rezolúcia, predstavuje pre mňa krok dopredu,“ uviedol generálny sekretár Rady Európy Terry Davis v oficiálnej správe o schválení rezolúcie. Tá bola podpísaná predvčerom.

V dokumente sa uvádza (článok 7), že prvou podmienkou na adopciu je manželský alebo iný registrovaný zväzok medzi osobami opačného pohlavia. V druhom prípade sa povoľuje adopcia aj jednej osobe.
Druhý paragraf hovorí o „voľnej ruke“ štátov pri uplatňovaní rezolúcie pri osobách rovnakého pohlavia, či už v manželskom alebo inak registrovanom zväzku. Dokonca aj pre heterosexuálne dvojice „žijúce v stabilnom vzťahu.“

Konzervatívnemu človeku nedá, aby sa nevrátil k rozhovoru s americkým mysliteľom Novakom, a znovu si neprečítal pasáž o európskej civilizácii: „Európania sa musia naučiť chápať, prečo Európa bývala taká skvelá. Čo ju hnalo dopredu. Vďaka čomu objavila princípy slobody a ľudskej dôstojnosti. Vďaka čomu dokázala vytvoriť spoločenstvá, v ktorých sa mohli ľudia veľmi rýchlo vymaniť z biedy. Európa musí opäť získať silu svojej originality a duchovných koreňov.“

Postupne to dochádza. Spolu so súvislosťami a klišé typu „Európa v kríze“ treba uznať, že ľud v Európe sa nemôže sťažovať na absenciu európskej starostlivosti. V januári Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že homosexuálni jednotlivci majú v Európe právo na adopciu detí. A nemali by byť pre to diskriminovaní.

Bez akéhokoľvek náznaku moralizovania (aby sme neskončili na hranici) sa tu črtá jedna vízia. Slávna európska civilizácia bude zrejme vďaka takýmto „krokom vpred“ hrať o záchranu. Slovenskí hokejisti sa môžu pripojiť.

Pavol Rábara
(písané pre zumag.ku.sk)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo