Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. október 2015

Kto s kým do vlády? Ako uvažuje Smer

Opoziční politici čelia otázkam, s kým by išli do budúcej vlády, skoro každý deň. O tom, ako to vidí Smer, sa však hovorí menej.
 Kto s kým do vlády? Ako uvažuje Smer

Predvolebná kampaň sa už rozbehla a je celkom prirodzené, že v médiách a politických kuloároch sa čoraz intenzívnejšie hovorí aj o tom, ako by mohla vyzerať budúca vláda. Hoci sa zatiaľ najviac rieši to, ktorá zo strán by bola ochotná po voľbách vstúpiť do koalície s Ficom, určite stojí za pozornosť aj to, ako o budúcom povolebnom usporiadaní uvažujú v samotnom Smere.

Aj keď sa v súvislosti so spoločným vládnutím so Smerom aktuálne najviac hovorí o SNS či KDH, z rozhovorov s viacerými politikmi vládnej strany (súhlasili s nimi len pod zárukou anonymity) vyplýva, že ich srdce je oveľa širšie. A zo strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, si spoločné vládnutie nevedia predstaviť len s Matovičovými Obyčajnými ľuďmi a Sulíkovou SaS. Počítajú tiež s tým, že ak by súčasné opozičné strany vo voľbách získali hoci len tesnú väčšinu, pôjdu do vládnutia sami. Aj s rizikom širokej a turbulentnej vládnej koalície.

SNS ako poistka

Najčastejšie sa ako potenciálny koaličný partner Smeru spomína SNS. Niektorí komentátori dokonca už vidia vládu Smer a SNS ako hotovú vec. V Smere je však veľká skupina ľudí, ktorá tento model nepovažuje za najlepší variant.

Dôvodom určite nie sú vyhlásenia predsedu národniarov Danka o tom, že ak sa strana dostane do parlamentu, bolo by pre ňu lepšie zostať jedno volebné obdobie v opozícii. V Smere vedia, že to je len kamufláž a Danko a spol. sa trasú na to, ako si budú rozdeľovať ministerské posty. V hre je iný typ obavy. Slovensko sa tesne po voľbách stane predsedajúcou krajinou EÚ a bude naň upriamená pozornosť. Vládnutie s nacionalistami by Ficovi nielenže znemožnilo z tejto udalosti imidžovo ťažiť, ale musel by si opäť prejsť tortúrou medzinárodného vysvetľovania tohto kroku. Najmä medzi európskymi socialistami, kde má kvôli svojmu odporu voči utečeneckým kvótam tak či tak oslabenú pozíciu.

To však neznamená, že táto koalícia je definitívne pasé. V Smere ju považujú za poistku, po ktorej sa dá siahnuť, ak nebude inej možnosti.

Spolu pri šampanskom

Za lepšiu alternatívu sa však v Smere považuje vládnutie s KDH alebo Mostom. Stratégovia z vládnej strany počítajú aj s tým, že v takomto prípade by sa do hry mohla dostať aj trojkoalícia, keďže Bugár, ako aj kresťanskí demokrati by sa asi zdráhali vstúpiť do vlády so Smerom samostatne. Od podnikateľov blízkych Mostu sa podľa našich zdrojov objavilo už viacero signálov, že sú z dlhodobého pobytu svojho politického favorita nervózni a stranu by radi videli vo vláde. A neprekážalo by ani spoločné vládnutie so Smerom.

Inzercia

 

Nakoniec, predseda Mostu Béla Bugár má s niektorými politikmi Smeru celkom srdečné vzťahy. Keď minister vnútra Robert Kaliňák rozdáva v obciach a mestách na juhu Slovenska hasičom novú techniku, Bugár sa pravidelne vyskytuje po jeho boku. Tento rok to tak bolo napríklad v Plešivci, Čiernej Vode, Kostolných Kračanoch pri Dunajskej Strede, Zálesí, Rimavskej Sobote či Lučenci. Vo Fiľakove dokonca Bugár s Kaliňákom nové hasičské auto spoločne odšoférovali na miesto oslavy a tam ho pokrstili šampanským. Na niektorých z týchto akcií sa zúčastnili aj poslanci Zsolt Simon či Gábor Gál. Z týchto spoločných výjazdov Smeru a Mostu za hasičmi sa, samozrejme, nedajú robiť veľké závery. Ak však vládna strana na takéto píár akcie pustí opozičného politika, je to minimálne signál, že istá chémia medzi nimi funguje.

V hre aj Procházka

V súvislosti s KDH a Mostom sa však v Smere hovorí aj o viacerých rizikách. V prípade KDH sa poukazuje na jeho nevyspytateľnosť, keď hnutie bolo schopné odísť z vlády kvôli (z pohľadu Smeru) banálnej téme, ako bola výhrada vo svedomí. Pri Moste zase vládne otáznik nad tým, akí ľudia sa na jeho kandidátke dostanú do parlamentu a či by vstup strany do vlády so Smerom neznamenal rozpad poslaneckého klubu.

Vo Ficovej strane nevylučujú ani koalíciu so Sieťou. Výhodou tohto spojenia by bola stabilita, keďže by mohlo stačiť na pohodlnú parlamentnú väčšinu. Aj v tomto prípade sa vraj už objavilo viacero signálov, že s Procházkom by sa na túto tému dalo po voľbách rozprávať.

Hoci niektoré vyššie uvedené kombinácie možno dnes pôsobia bláznivo, je dobré vedieť, že výpovedná hodnota dnešných vyjadrení politikov na tému, s kým by do budúcej vlády určite nešli, sa blíži k nule. Politici sa totiž vyjadrujú k virtuálnej realite. Tá skutočná nastane až po voľbách a pošle do zabudnutia všetky predvolebné vyhlásenia. Kto neverí, nech si spomenie na rok 2006 a na to, ako bola napríklad po voľbách SMK ochotná ísť do vlády nielen so Smerom, ale aj s HZDS. Alebo ako v tom čase Mečiarovi nadbiehal Mikuláš Dzurinda.

Foto - TASR

Odporúčame