Obdivuhodná Angela Merkel

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Obdivuhodná Angela Merkel

Otvorená náruč Angely Merkel voči utečencom vyvolala veľa protestných reakcií, zvlášť v tábore tvrdých odporcov kvót, ktorí považujú prichádzajúcich migrantov za hrozbu pre svoju krajinu.

Je to už tak, že krízová situácia odhalí charakter človeka a preverí silu pudu sebazáchovy. U Angely Merkel víťazí ľudskosť a solidarita. Teší ma, že práve týmito vlastnosťami nemecká kancelárka ako žena na čele štátu disponuje.

Angela Merkel je dcérou protestantského pastora a dobrej náboženskej výchove svojich rodičov sa nijako nespreneverila. Ako dobre pozná európsku realitu a ako prezieravo hodnotí veci, svedčia jej odpovede na otázky na verejnej diskusii na univerzite vo švajčiarskom Berne začiatkom septembra. Odvážne vyznieva jej výzva ku krajanom, aby sa priblížili k cirkvi a lepšie spoznali Bibliu. Na interpeláciu o riziku „islamizácie“ Európy pripomenula, že by bolo najlepšie „byť kresťanmi, vedieť podporiť dialóg (s moslimami), vrátiť sa do cirkvi, ponoriť sa znovu do Biblie“. Potom ešte dodala, že keby sme sa spýtali školákov na to, čo sú to Turíce, odpovede by boli neuspokojivé.

Nával emigrantov a debaty o tom, čo to vyvolá, sú podľa jej názoru príležitosťou na hľadanie našich vlastných koreňov. Ak chceme viesť dialóg, je potrebné poznať samých seba a pochopiť samých seba. Zdôrazňujúc hľadanie svojej identity Angela Merkel pozýva Európanov, aby znovu objavili poklady kresťanstva a svojej viery. To, čo nás zachráni, je naša viera v Ježiša Krista, ukrižovaného a zmŕtvychvstalého pre našu spásu, iba viera nás môže urobiť autentickými svedkami Božej lásky.

Angela Merkel ako dobrá štátnička vie, že strach z islamu neprispieva k zlepšeniu situácie. Ak sa chce európska kultúra uchrániť pred islamizáciou, musí nájsť svoju stratenú identitu a vygenerovať poriadnu dávku ľudskosti. To znamená, že si my všetci musíme urobiť poriadok vo svojich srdciach, aby sa nám nezatvrdzovali a dokázali sme po kresťansky prijať utečencov najprv do svojho srdca.

Dagmar Babčanová
Autorka je bývalá veľvyslankyňa Slovenskej republiky vo Vatikáne.

Ilustračné foto: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo