Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. 09. 2015, 07:55

Polícia stále stíha troch učiteľov

Bola to tragédia, aká sa ešte na Slovensku nestala – 30. januára 2015 privalil strom 6-ročného Matúška, ktorý sa hral spolu s ostatnými prvákmi na školskom dvore. Chlapec následky zranení neprežil. V tej chvíli sa začala riešiť otázka: je základná škola svätého Františka z Assisi priamo zodpovedná za smrť Matúška?
Polícia stále stíha troch učiteľov

Pre políciu je odpoveď od začiatku jednoznačná: škola v bratislavskej Karlovej Vsi je vinná. Polícia najskôr prípad začala vyšetrovať ako ublíženie na zdraví. Keď Matúško v nemocnici zomrel, prekvalifikovali ho na usmrtenie. Po takmer piatich mesiacoch od tragédie, 21. júla, vyšetrovateľ obvinil nie jedného, ale až štyroch ľudí.

Z prečinu usmrtenia z nedbanlivosti stíhajú učiteľku Martu Dančovú a vedúcu družiny Vieru Dončákovú. Podľa polície nevykonávali dostatočným spôsobom dozor nad žiakmi, ktorých pustili na dvor za hustého sneženia. Škola sa bráni, že mali od rodičov na vychádzku informovaný súhlas, pričom počasie nebolo nebezpečné. Podľa polície však padal hustý a mokrý sneh, a práve pod jeho ťarchou padol strom, ktorý sa nachádzal v rohu školského dvora. Učiteľka mala v tom čase pod priamym dohľadom väčšiu časť detí, nie však Matúška a skupinku detí, ktoré odbehli do rohu areálu.

Polícia tvrdí, že učiteľka k nemu prišla až po piatich minútach, tento časový údaj však škola popiera. Z pohľadu polície sa však týmto trestnoprávna zodpovednosť nekončí – obvinený je aj riaditeľ školy Ján Horecký a správca Peter Lenč – obaja z prečinu všeobecného ohrozenia. Riaditeľ podľa polície nezabránil, aby boli deti vonku, správca sa podľa vyšetrovateľa nestaral dostatočne o strom. Všetkým hrozí dva až päť rokov väzenia.

Všetci štyria obvinení podali voči obvineniu sťažnosť, ako potvrdil pre Postoj hovorca krajskej prokuratúry Oliver Janíček. Prokurátorka však ich sťažnosti na konci augusta zamietla ako nedôvodné. Trestné stíhanie tak pokračuje.
 

Miesto tragédie na rohu školského dvora

Médiá a emócie


Policajnú interpretáciu si osvojili aj médiá, v ktorých sa prejavoval hnev na školu. Nový Čas priniesol 20. júna emotívny článok s rodičmi, v ktorom sa Matúšov otec vyjadril, že je zarážajúce, že polícia ešte nikoho (v tom čase) neobvinila. O mesiac padli policajné obvinenia voči štvorici zamestnancov. V inom texte Nový Čas dokonca zverejnil aj fotky obvinených, na čo sme zvyknutí skôr pri podozrivých zo zločinov.

Denník N sa téme venoval v lete. Citoval policajné uznesenie o obvinení a veľký priestor dal arboristovi Michalovi Zelenákovi, ktorý sa vyjadril, že keby sa o strom staral on, určite ho skráti. Podľa neho taký strom na školskom dvore ani nemal byť. Zelenák na otázku, či by mali byť riaditeľ, učiteľka alebo vychovávateľka potrestaní, odpovedal, že by mali potrestať ministra školstva.
 

"Polícia nebrala do úvahy posudok znalkyne Gabriely Juhásovej, podľa ktorej sa pád stromu nedal predvídať."

Zdieľať

O posudok Zelenáka sa vo svojom uznesení o obvinení oprela aj polícia, ktorá prijala jeho stanovisko, že koruna porastu nebola dostatočne udržiavaná. Zelenák bol k prípadu privolaný ako ad hoc znalec, polícia však nebrala do úvahy posudok Gabriely Juhásovej, ktorá je na rozdiel od Zelenáka zapísaná v zozname znalcov. Dendrologička Juhásová sa krátko po tragédii vyjadrila pre TV JOJ, že strom bol pravidelne ošetrovaný a odľahčovaný od konárov. Jej posudok viedol teda k opačným záverom než posudok Zelenáka, vyplýva z neho, že pád stromu sa nedal predvídať. Polícia však v uznesení o obvinení štyroch osôb tieto závery ignoruje. Gabriela Juhásová sa nechcela pre Postoj k prípadu vyjadriť s odôvodnením, že to nie je vhodné, keďže policajné vyšetrovanie pokračuje. 

Minister aj školy na strane obvinených


Škola v Karlovej vsi sa dočkala podpory z vlastného rezortu. V polovici septembra sa jej zastal minister školstva Juraj Draxler, podľa ktorého sa v prípade s najhorším koncom stretlo viacero veľmi nepriaznivých okolností: „Samozrejme, musíme si počkať na výrok súdu, ale osobne si naozaj myslím, že nebolo v silách pracovníkov školy zabrániť tragédii," povedal. Na obranu obvinených sa postavilo aj Združenie základných škôl, Združenie katolíckych škôl ako aj Slovenská komora učiteľov, ktorá spustila petíciu.

Prekvapenie nad postupom polície vyjadril aj šéfredaktor Dobrej školy Vladimír Burjan, ktorý pokladá obvinenie za nešťastné. Ako píše, „(...) mám pocit, že u nás sme postupne dospeli do stavu, keď principiálne nepripúšťame, že v živote môžu existovať nehody bez vinníkov“.

Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

Zničili nám kláštor, museli sme odísť

Zničili nám kláštor, museli sme odísť

Sestra Carol Cook Eid dlho pôsobila v sýrskom kláštore Mar Elian, ktorý bol nedávno zničený. Dnes žije v Taliansku a v rozhovore pre Postoj hovorí, či môžu kresťania v Sýrii prežiť a kto to môže rozhodnúť. Rozprávali sme sa s ňou v Bratislave, ktorú navštívila na pozvanie jezuitov a Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.