Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. september 2015

Čo bolo v médiách po pochode za život

Pripravili sme stručný prehľad, ako médiá informovali o pochode za život.

Čo bolo v médiách po pochode za život

Na Markíze skôr ako v RTVS 

Zatiaľ čo TV Markíza zaradila reportáž o pochode ako piatu v poradí, verejnoprávna RTVS sa informáciu o pochode rozhodla umiestniť až približne doprostred vysielania hlavných správ. Obe televízie o demonštrácii informovali objektívne. „Kostolné zvony, bubny a desaťtisíce ľudí. Bratislava dnes zažila pochod ako nikdy predtým,“ znel úvod správy na TV Markíza. Moderátor nevynechal fakt, že na podujatí sa objavila aj téma zákazu potratov či pomoci utečencom.

RTVS bola presnejšia, na začiatku uviedla, že organizátorom nešlo prioritne o zákaz potratov, ale chceli „upozorniť na pomoc rodinám s deťmi, tehotným ženám v núdzi, aj na lepšiu právnu ochranu nenarodených detí“. V markizáckej reportáži Viktora Serebryakova dostali priestor na vyjadrenie organizátor, predstaviteľ cirkvi a jeden z vystupujúcich. Redaktorka RTVS Jana Masárová okrem toho oslovila tiež niekoľko pochodujúcich a plusom bolo aj to, že jej príspevok obsahoval viac backgroundových informácií, a tak pôsobil komplexnejšie.

Printy ponúkli aj názory "odborníkov"

„Na jednej z najväčších akcií v histórii Slovenska zazneli aj slová o vražde,“ začína dramaticky správu Matej Dugovič z Denníka N. Ďalej píše hlavne o účasti na pochode a označuje ju za neporovnateľne vyššiu než pri iných podujatiach, ktoré Bratislava kedy zažila. Zvýšenú pozornosť redaktor v článku venuje skupine extrémistov, ktorí sa k pochodujúcim za život pridali, no nijakým spôsobom napokon podujatie neohrozili. Autor tiež konštatuje, že organizátori sa téme utečencov venovali len okrajovo. „Hoci heslá z transparentov boli väčšinou proti potratom, organizátori opakovali, že priamo o zmenu zákona a zákaz interrupcií im nejde,“ dodáva Dugovič.

"Národný pochod za život, ktorý bude v Bratislave, nevystihol ducha doby," písala ešte pred pochodom Eva Čobejová z .týždňa a na záver dodala: "Radosť, ktorá sprevádzala košický pochod, dnes akosi chýba." Témy pochodu sa jej nezdali dostatočne aktuálne na to, aby si vyžadovali takúto demonštráciu.

Napriek pochybnostiam sa však na bratislavskom pochode zúčastnila a vo svojom blogu konštatuje, že na pochode sa zišla pestrá paleta ľudí, ktorí radosť najavo dali.  Okrem iného to bola radosť zo „spoločenstva, ktoré neuznáva umelé potraty a vyznáva hodnoty rodiny. A je ochotné všemožne pomáhať ženám či rodinám, aby nevolili cestu zabíjania nenarodených detí.“ Časopis .týždeň mal k téme aj fotoreportáž či videá. Texty na web po pochode napísali aj Eugen Korda a Michal Magušin

Pravda to celé odhalila

Žeby denník Pravda pochopil vzťah medzi životom a interrupciami? Zdá sa, že áno, titulok reportáže totiž znel: „Pochod za život? Skôr proti interrupciám.“

Inzercia

„Národný pochod za život bol však v skutočnosti hlavne pochodom proti interrupciám,“ odhalila Pravda. Oslovili aj účastníkov pochodu, pýtali sa ich napríklad na utečencov. Nechýbal názor sociologičky Silvie Porubänovej: „Aj tento pochod, hoci sa nazýva za život, bol proti interrupciám, iným formám rodiny, proti eutanázii,“ potvrdila tézu Pravdy. Dodala, že pochod nerieši hlavný problém krajiny. „Na Slovensku sa dosiahlo historické minimum vykonaných interrupcií, takže určite to nie je hlavný spoločenský alebo iný problém Slovenska,“ povedala Porubänová.

Komentár Petra Javůrka sa pustil rovno do dogmatickej teológie. Slová arcibiskupa Zvolenského o tom, že Boh kráča na čele každého sprievodu za život, podrobil krátkej úvahe. Jedným zo záverov je, že Boh bol v čase pochodu aj „v obývačke s neznámym neznabohom nadávajúcim na dopravné obmedzenia, ktoré sprievod v hlavnom meste vyvolal“. 

Denník Sme priniesol po pochode (na rozdiel od informovania pred ním) pomerne vyvážené spravodajstvo, odcitoval aj ženy, ktoré na pódiu hovorili o pomoci tehotným. V printovom texte riešilo Sme aj to, či politici zareagujú na témy pochodu.

Peter Schutz vo svojom komentári zahral na obe strany. Uznal, že má zmysel „snažiť sa obmedziť ničenie živých organizmov, ktoré vo forme zhluku buniek už sú budúcim človekom.“ Zároveň pripomenul klesajúci trend interrupcií, a preto by podľa Schutza aj dobre mienený zákaz potratov bol experiment, ktorý by možno viac nepokazil, než pomohol. 

dm, rp
Foto: reprofoto RTVS

Odporúčame

Tá, čo miluje doneckého snajpera (Expedícia Európa)

Tá, čo miluje doneckého snajpera (Expedícia Európa)

Staromódna cestička na hlave, strechovitý tvar košatého obočia ešte umocňuje jeho dobrácky psí pohľad – aspoň tak na nás z fotiek hľadí Dejan Beric. Beric je Srb, je ostreľovačom u doneckých separatistov. Legenda vraví, že zvíťazil „v 18 snajperských dueloch“ a „na doneckom letisku zlikvidoval štyroch Američanov“. Vraj ho vykúpili z ukrajinského zajatia, bol tri krát zranený, a dostal deväť vyznamenaní.

Cyril Vasiľ: Utečenci sú pre nás misionárskou výzvou

Cyril Vasiľ: Utečenci sú pre nás misionárskou výzvou

V rámci cirkvi má na starosti aj kresťanov na Blízkom východe, ktorí dnes žijú v životnom ohrození. Nepáči sa mu, že pri téme utečencov niektorí slovenskí kresťania zabúdajú na ľudský rozmer. Hovorí, že médiá si upravujú pápeža Františka tak trochu na svoj obraz. Pri kauze Bezák sa podľa neho spravili chyby na oboch stranách. Arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.