Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. august 2020

Francúzsko po covide

Ekonomika padá, ale vláda robí bioetickú reformu

Ekonomické dosahy covid krízy zatiaľ až tak necítiť vďaka štátnym subvenciám, ale predpovede sú hrôzostrašné.

Ekonomika padá, ale vláda robí bioetickú reformu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP – Ludovic Marin

Hrubý domáci produkt má padnúť o 11 percent (trikrát viac ako v roku 2009) a vláda odhaduje, že budú potrebné dva roky, aby sa ekonomická aktivita vrátila na predkrízovú úroveň. Verejný dlh má na konci roka dosiahnuť 130 % HDP (pred krízou to bolo 100). Nezamestnanosť už vystúpila na takmer 13 percent (8 % pred epidémiou), a to je ešte len začiatok. V septembri sa očakáva, že 700- až 900-tisíc absolventov pôjde rovno na úrad práce. Sociálna poisťovňa ohlásila prehĺbenie svojho dlhu na 136 miliárd a jeho vyrovnanie sa plánuje k 31. decembru 2033. Krajina má problémy s výtržníkmi, a tak v Nice, Dijon a Lille štát navyšuje počty národnej polície a rozširuje právomoci mestskej.

Kam skôr skočiť v podobnej situácii? Aké ponaučenie si vziať z posledných mesiacov a ako vytriediť priority pre tie nasledujúce? Ako ratovať ekonomiku, posilniť bezpečnosť a udržať sociálny zmier?

Všetko dôležité otázky. Napriek tomu sa zdá, že pre vládu je väčšou prioritou umožniť umelé oplodnenie lesbickým párom a slobodným ženám. Práve táto téma bola prvou, ktorá prišla do parlamentnej komisie, keď sa poslanci vrátili k svojej práci na konci júna. Hoci prieskum agentúry IFOP ukázal, že len jedno percento opýtaných považuje reformu bioetického zákona za prioritu, vláda nedokázala odolať tlaku lobistov. Druhé prerokovávanie tejto reformy sa tak dostalo do programu s cieľom jej schválenia ešte pred augustovými prázdninami.

Hoci len jedno percento opýtaných považuje reformu bioetického zákona za prioritu, vláda nedokázala odolať tlaku lobistov. Zdieľať

O obsahu reformy, ktorá prešla prvým schvaľovaním minulú jeseň, sa tu už písalo. Zhrnuté do jednej vety, reforma otvára prístup k umelému oplodneniu pre všetky ženy, bez ohľadu na kritérium neplodnosti a zároveň organizuje výrobu ľudských embryí tak, aby bol uspokojený dopyt záujemkýň. To všetko má byť financované zdravotnou poisťovňou. Pripomeňme ešte, že v celonárodnej konzultačnej iniciatíve bola takáto predstava spoločnosti odmietnutá 90 percentami zúčastnených. Legislatívny slogan reformy, postavený na rovnosti v prístupe k umelému oplodneniu, bol zamietnutý Radou štátu. A jej „vedecké“ argumenty, že dieťa pre svoj rozvoj nepotrebuje otca, boli spochybnené Francúzskou lekárskou akadémiou. Viac ako obsah reformy je tentokrát zaujímavé sa pozrieť na spôsob, akým bola neutralizovaná opozícia.

Zaradenie do programu národnej rady prišlo v čase, keď akékoľvek verejné zhromaždenia boli stále zakázané zo sanitárnych dôvodov. Organizácie protestujúce proti reforme si mohli dovoliť len číselne obmedzené protesty pred parlamentom. Prerokovanie v komisii sa riadilo „programovanou legislatívnou procedúrou“, ktorá obmedzuje rokovací čas na 25 hodín. Ten bol dopredu rozdelený na dve tretiny pre zástancov reformy a jednu tretinu pre oponentov. Rokovanie v pléne dostalo päť dní, posledný týždeň pred prázdninami, pričom sa nazbieralo 2300 pozmeňovacích návrhov. Nakoniec bol pôvodný vládny text prijatý 1. augusta o pol štvrtej ráno za prítomnosti 17 % poslancov. Hľa, absolútna priorita vlády, ktorá rieši problémy post-covidálneho Francúzska, prijatá hŕstkou poslancov pod rúškom tmy.

Prezidentova (ne)komunikácia k danej reforme sa držala pravidla „oponenta najlepšie umlčíš mlčaním“. Až keď bolo po všetkom, odvážil sa na stručný tweet o 6.13 ráno, ktorým pochválil kolegov za „prijatie vyváženého textu v pokojnej atmosfére“. Jeho postoj k celej otázke však omnoho lepšie opisuje anekdota z januára tohto roka.

Počas recepcie organizovanej pri príležitosti 30. výročia prijatia Medzinárodnej dohody o právach dieťaťa mu predsedníčka Katolíckych rodinných asociácií pripomenula rozpor medzi textom Dohody a pripravovanou reformou, ktorá odopiera dieťaťu právo na otca. Na toto prezident Macron odpovedal vetou, ktorá má šancu dostať sa do análov: „Váš problém je, že si myslíte, že otec musí byť nevyhnutne samec.“

Inzercia

Prehliadnime tentokrát animalistický odtieň výroku, ktorý vo francúzštine až tak nešokuje. Omnoho vážnejšia je jeho podstata naznačujúca spúšť, ktorú rodová teória zanecháva na intelekte niektorých predstaviteľov štátu. Už pred Macronom sa v rovnakom duchu vyjadrila aj bývalá ministerka zdravotníctva, podľa ktorej otcom môže byť aj stará mama. Okrem toho Macron vidí problém v tom, že niekto si myslí opak. Akoby to nebol iný názor hodný rešpektu, ale problém, ktorý bude treba nejako riešiť.

Niektoré články bioetickej reformy však naznačujú, že za Macronovým výrokom zrejme nestoja základné nedostatky z biológie. Parlamentná komisia si dala námahu, aby z textu vypustila doteraz všeobecne akceptovanú realitu, že právo na dieťa neexistuje. Potom sa komisia vrátila k preplácaniu umelého oplodnenia cez zdravotnú poisťovňu, ktoré zrušil senát na svojom prerokovávaní vo februári. Prvé opatrenie naznačuje možnosť komercializácie v oblasti prokreácie a dáva tušiť, že asi tam ide o nejaký biznis. To druhé je už jasnejšie a hovorí, že tam ide o veľký biznis. A keď progresívci schválili dodatok, že zmrazovanie ovocytov bude prístupné aj súkromným lukratívnym zariadeniam, bolo jasné, ako povedal opozičný poslanec Gosselin, že ide o „business as usual“.

Poslanec Le Fur je otvorenejší a potvrdzuje, že ide o „reálne finančné záujmy, či to chceme, alebo nie“. Podľa štúdie advokátskej spoločnosti McDermott, Will and Emery sa globálny trh v oblasti služieb plodnosti v roku 2023 odhaduje na 31 miliárd dolárov (2x viac ako v 2016). Koľko z toho pripadá na Francúzsko, sa nevie, ale záujem narastá.

Olivia Santon, právnička asociácie „Právnici pre deti“ uvádza ako príklad spoločnosť Ramsay Santé, vlastnenú zahraničnými fondmi a bankou Crédit Agricole, ktorá začala akvizície špičkových kliník v sektore plodnosti. „Trh je extrémne lukratívny,“ doplňuje právnička, „a tak títo hráči potrebujú odblokovať francúzsku legislatívu, aby mali k nemu voľný prístup.“ Samozrejme, nezabúda sa ani na marketing, a tak sa začiatkom septembra koná v Paríži salón „Désir d'Enfant“, ktorého názov nie je nutné ani prekladať.

Na záver spomeňme ešte majstrovský kúsok, ktorý progresivisti vyviedli konzervatívcom pri záverečnom hlasovaní. Pozmeňovacím návrhom pridali k dôvodom na medicínsky potrat aj ohrozenie života ženy z dôvodu „psychosociálnej núdze“. Potrat z medicínskych dôvodov je v súčasnosti možný až do deviateho mesiaca, a tak tento nový neoveriteľný dôvod umožní ktorejkoľvek žene potratiť zdravé dieťa vlastne bez časového limitu. Vidieť, že konzervatívci sa od progresívcov stále majú čo učiť. Najmä tí, čo si myslia, že získajú viac, ak budú žiadať menej.

Zákon prešiel a teraz ho čaká druhé prerokovanie v senáte na jeseň. Je šanca, že tam sa niektoré extrémy podarí zrušiť. Na jar sa to však opäť vráti do národnej rady, ktorá má posledné slovo. A ako ukázal minulý týždeň, niektorí sú tam schopní všetkého.

Odporúčame