Desaťtisíce pochodovali za právo detí na otca. Francúzsko sa sporí o bioetike

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Desaťtisíce pochodovali za právo detí na otca. Francúzsko sa sporí o bioetike

Pochod za právo detí na otca v Paríži 19. januára 2020. Foto: facebook.com/cnafc

Francúzsko rokuje o reforme bioetického zákona, ktorá počíta aj s experimentmi na embryách. Napriek protestom ju zrejme schvália.

V nedeľu sa v Paríži konala už tretia manifestácia proti pripravovanej reforme bioetického zákona. Tá prvá bola v októbri, keď bol zákon v dolnej komore parlamentu. Druhá, v akejsi distribuovanej forme, sa konala v novembri vo viacerých mestách.

Tentokrát si združenie 22 asociácií pod spoločným názvom Marchons Enfants! pre svoje stretnutie vybralo Námestie odboja, miesto s názvom viac ako symbolickým. Výber termínu manifestácie súvisel s príchodom textu zákona do senátu, ktorý sa ním už zaoberal v špeciálnej komisii a tento týždeň sa má dostať do pléna. Demonštranti chceli opäť upozorniť na neprijateľnosť reformy a zatlačiť na senátorov, aby text odmietli.

Ako už býva zvykom, sprievod prešiel ohlásenou trasou bez akýchkoľvek výtržností, a teda v úplnom kontraste s manifestáciami, ktoré sú dnes vo Francúzsku na dennom programe z iných dôvodov. Zdieľať

Účasť bola nižšia ako v októbri a musela byť sklamaním aj pre organizátorov, ktorí ohlásili len hrubý odhad „niekoľko stoviek tisíc“ účastníkov. Polícia ich napočítala 40-tisíc a spoločnosť Occurrence, ktorá sa v posledných mesiacoch snaží prezentovať ako nezávislý zdroj, uviedla dokonca len 26-tisíc.

Ak bola akcia počtom menej úspešná, pokiaľ ide o prítomnosť poslancov, bolo ich vidieť o poznanie viac. Ako už býva zvykom, sprievod prešiel ohlásenou trasou bez akýchkoľvek výtržností, a teda v úplnom kontraste s manifestáciami, ktoré sú dnes vo Francúzsku na dennom programe z iných dôvodov.

Videoreportáže z nedeľného pochodu v Paríži.

Reforma v embryonálnom výskume: ani bio, ani etická

V národnom zhromaždení prešiel zákon na jeseň pomerne hladko. V senáte má väčšinu opozícia, ale pravdepodobnosť, že odmietnu niektoré z problematických návrhov, je mizivá. Napriek takmer trom stovkám pozmeňovacích návrhov konzultácie v špeciálnej komisii ukázali, že sa nenájde výraznejšia sila na zastavenie transgresívnych reforiem.

V hre sú ďalšie progresivistické výdobytky ako výroba chimér zviera-človek (implantácia ľudských buniek do zvieracích embryí) či produkcia transgenických embryí (geneticky modifikovaných embryí alebo s tromi biologickými rodičmi). Zdieľať

Potvrdzuje sa tak známy Chestertonov výrok: povolaním progresivistov je robiť chyby a povolaním konzervatívcov je zabrániť tomu, aby boli korigované. Bez ohľadu na výsledok však posledné slovo bude mať opäť dolná komora, do ktorej sa text posunie na druhé hlasovanie niekedy v lete.

Okrem nosnej a medializovanej reformy, ktorá umožní umelé oplodnenie lesbickým párom (vymazanie otcovskej filiácie) a autokonzerváciu gamét, sa začína viac hovoriť aj o ďalších, rovnako dôležitých článkoch predovšetkým v oblasti embryonálneho výskumu.

Okrem predĺženia lehoty držania embrya in-vitro na 14 dní (oproti terajším siedmim) sú v hre ďalšie progresivistické výdobytky, ako napríklad výroba chimér zviera-človek (implantácia ľudských buniek do zvieracích embryí) či produkcia transgenických embryí (geneticky modifikovaných embryí alebo s tromi biologickými rodičmi). Ako vidieť, predkladaná bioetická reforma nie je ani bio, ani etická.

Foto: facebook.com/LaManifPourTous, facebook.com/cnafc

Pokrytectvo k hendikepovaným

Intenzívna diskusia sa očakáva aj v oblasti predimplantačnej diagnostiky, kde sa má súčasná eugenická prax rozšíriť z detekcie dedičných rizík aj na chromozómové anomálie. Terčom triedenia a eliminácie embryí sú, pochopiteľne, v prvom rade trizomické osoby a potom postupne všetky hendikepované osoby.

Tugdual Derville, generálny sekretár Alliance Vita: Na jednej strane hovoríme hendikepovaným, že majú svoje plné miesto v spoločnosti, a na strane druhej, že keby sme to boli vedeli, nedovolili by sme im narodiť sa. Zdieľať

Zatiaľ čo v spoločnosti sa množia iniciatívy na čoraz väčšiu inklúziu hendikepovaných, v laboratóriách sa na nich chystá ťažká munícia. Toto pokrytectvo trefne vyjadril Tugdual Derville, generálny sekretár Alliance Vita, počas vystúpenia v parlamentnej komisii: na jednej strane hovoríme hendikepovaným, že majú svoje plné miesto v spoločnosti, a na strane druhej, že keby sme to boli vedeli, tak by sme im nedovolili sa narodiť.

V prípade, že by predimplantačná diagnostika zlyhala a nesprávne embryo by sa predsa len dostalo do maternice, je predkladaný ďalší súbor opatrení na jeho eliminovanie potratom. Ide o zrušenie špecifickej výhrady vo svedomí pri potrate z medicínskych dôvodov, zrušenie čakacej lehoty 8 dní (čas na rozmyslenie) a súhlasu rodičov pri medicínskom potrate u mladistvých.

Plánuje sa zaviesť aj tzv. čiastočné prerušenie tehotenstva, t. j. eliminácia len niektorých embryí, ak ich je v maternici viac a ohrozujú zdravie matky.

Mediálny LGBT-monitoring

O protestoch proti bioetickej reforme sa v hlavných médiách hovorí veľmi málo. V prvom rade je mediálny priestor zahltený dôchodkovou reformou a štrajkmi s ňou spojenými. Ak k tomu pridáme protesty lekárov proti podfinancovanému zdravotníctvu, štrajky profesorov a študentov proti maturitnej reforme, blokády ciest dopravcami nespokojnými s vyššou daňou z nafty a ešte aj dozvuky protestov „žltých viest“, je zrejmé, že priemerné spravodajstvo nemá núdzu o obsah.

Prečítajte si:
Macron chce zaviesť inštitút dvoch matiek jedného dieťaťa bez otca
Macronov zákon o umelom oplodnení pre lesbické páry si vyslúžil masové protesty Zdieľať

Na nesmelé informovanie o bioetike je však ešte jeden dôvod. V auguste minulého roku, keď sa objavili prvé informácie o pripravovaných manifestáciách, sa LGBT asociácie obrátili na Audiovizuálnu radu (CSA), aby „pripomenula televíznym a rádiovým staniciam ich povinnosť nestať sa komplicom implicitne alebo explicitne akéhokoľvek prejavu sexistického alebo LGBT-fóbneho charakteru“.

V rovnakom čase Asociácia novinárov LGBT (AJL) zavádza mediálny monitoring zameraný najmä „na poludňajšie a večerné žurnály a vysielania s vysokou sledovanosťou“. Obavy, že by protesty nabrali taký rozsah ako v roku 2013, sú možno neopodstatnené, opatrenia však museli byť prijaté.

Plagátová kampaň spoločnosti Alliancie Vita „Spoločnosť urobí pokrok, ak bude rešpektovať otcovstvo, materstvo a rozdielnosť“, ktorú stiahla parížska starostka. Foto: archív autora

Stiahnutie kampane Alliance Vita

Okrem mediálnej filtrácie je spoločenská diskusia o bioetike obmedzovaná aj militantnými, niekedy nezákonnými akciami. Spomeňme ľavicovú filozofku Sylviane Agacinski, ktorej konferencia na univerzite v Bordeaux na tému „Ľudská bytosť v ére svojej technickej reprodukcie“ bola v októbri zrušená na nátlak študentských LGBT asociácií.

Parížsky arcibiskup Mons. Michel Aupetit: Po tom, ako sme začali ničiť planétu, necháme si znetvoriť ľudstvo? Zdieľať

A hoci aj minister školstva odsúdil tento „nový maccarthyzmus“, náhradný termín na jej konferenciu sa už nikdy nikde nenašiel. Teraz, keď je návrh zákona v senáte, má Agacinski na adresu senátorov tvrdé slová: „... sú alebo ľahostajní, alebo nevedomí, alebo zbabelí“.

Ešte nepríjemnejšiu skúsenosť má už spomenutá Alliance Vita. Jej plagátová kampaň nazvaná „Spoločnosť urobí pokrok, ak bude rešpektovať otcovstvo, materstvo a rozdielnosť“ bola stiahnutá zo staníc metra na príkaz parížskej starostky z dôvodu, že ide o kampaň proti potratom.

Skutočným dôvodom však je opozícia Aliancie voči reforme a najmä jej spolupráca s La Manif pour Tous. Súdne rozhodnutie, aby plagáty boli bezodkladne znovu nainštalované, nebolo doteraz rešpektované. Úžasný príklad cenzúry v dňoch, keď päť rokov po atentáte na Charlie Hebdo majú všetci plné ústa slobody slova.

Z cirkevnej hierarchie viacerí biskupi vyjadrili slovnú podporu manifestácii, aj keď mnohí z nich sa nemohli zúčastniť. Niekoľko dní pred manifestáciou vydal Stály výbor Konferencie biskupov Francúzska vyhlásenie, v ktorom vyslovil svoje znepokojenie nad obsahom prijímaného zákona a vyzval všetkých, ktorí zdieľajú toto znepokojenie, aby vyjadrili svoje výhrady a svoj názor.

Je to po dosť dlhom čase, čo sa celý Výbor takto jednohlasne a verejne ozval. Parížsky arcibiskup Mons. Michel Aupetit vo svojom komuniké zvýraznil vážnosť situácie položením si otázky: po tom, ako sme začali ničiť planétu, necháme si znetvoriť ľudstvo?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo