Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. január 2020

Desaťtisíce pochodovali za právo detí na otca. Francúzsko sa sporí o bioetike

Francúzsko rokuje o reforme bioetického zákona, ktorá počíta aj s experimentmi na embryách. Napriek protestom ju zrejme schvália.
Desaťtisíce pochodovali za právo detí na otca. Francúzsko sa sporí o bioetike

Pochod za právo detí na otca v Paríži 19. januára 2020. Foto: facebook.com/cnafc

V nedeľu sa v Paríži konala už tretia manifestácia proti pripravovanej reforme bioetického zákona. Tá prvá bola v októbri, keď bol zákon v dolnej komore parlamentu. Druhá, v akejsi distribuovanej forme, sa konala v novembri vo viacerých mestách.

Tentokrát si združenie 22 asociácií pod spoločným názvom Marchons Enfants! pre svoje stretnutie vybralo Námestie odboja, miesto s názvom viac ako symbolickým. Výber termínu manifestácie súvisel s príchodom textu zákona do senátu, ktorý sa ním už zaoberal v špeciálnej komisii a tento týždeň sa má dostať do pléna. Demonštranti chceli opäť upozorniť na neprijateľnosť reformy a zatlačiť na senátorov, aby text odmietli.

Ako už býva zvykom, sprievod prešiel ohlásenou trasou bez akýchkoľvek výtržností, a teda v úplnom kontraste s manifestáciami, ktoré sú dnes vo Francúzsku na dennom programe z iných dôvodov. Zdieľať

Účasť bola nižšia ako v októbri a musela byť sklamaním aj pre organizátorov, ktorí ohlásili len hrubý odhad „niekoľko stoviek tisíc“ účastníkov. Polícia ich napočítala 40-tisíc a spoločnosť Occurrence, ktorá sa v posledných mesiacoch snaží prezentovať ako nezávislý zdroj, uviedla dokonca len 26-tisíc.

Ak bola akcia počtom menej úspešná, pokiaľ ide o prítomnosť poslancov, bolo ich vidieť o poznanie viac. Ako už býva zvykom, sprievod prešiel ohlásenou trasou bez akýchkoľvek výtržností, a teda v úplnom kontraste s manifestáciami, ktoré sú dnes vo Francúzsku na dennom programe z iných dôvodov.

Videoreportáže z nedeľného pochodu v Paríži.

Reforma v embryonálnom výskume: ani bio, ani etická

V národnom zhromaždení prešiel zákon na jeseň pomerne hladko. V senáte má väčšinu opozícia, ale pravdepodobnosť, že odmietnu niektoré z problematických návrhov, je mizivá. Napriek takmer trom stovkám pozmeňovacích návrhov konzultácie v špeciálnej komisii ukázali, že sa nenájde výraznejšia sila na zastavenie transgresívnych reforiem.

V hre sú ďalšie progresivistické výdobytky ako výroba chimér zviera-človek (implantácia ľudských buniek do zvieracích embryí) či produkcia transgenických embryí (geneticky modifikovaných embryí alebo s tromi biologickými rodičmi). Zdieľať

Potvrdzuje sa tak známy Chestertonov výrok: povolaním progresivistov je robiť chyby a povolaním konzervatívcov je zabrániť tomu, aby boli korigované. Bez ohľadu na výsledok však posledné slovo bude mať opäť dolná komora, do ktorej sa text posunie na druhé hlasovanie niekedy v lete.

Okrem nosnej a medializovanej reformy, ktorá umožní umelé oplodnenie lesbickým párom (vymazanie otcovskej filiácie) a autokonzerváciu gamét, sa začína viac hovoriť aj o ďalších, rovnako dôležitých článkoch predovšetkým v oblasti embryonálneho výskumu.

Okrem predĺženia lehoty držania embrya in-vitro na 14 dní (oproti terajším siedmim) sú v hre ďalšie progresivistické výdobytky, ako napríklad výroba chimér zviera-človek (implantácia ľudských buniek do zvieracích embryí) či produkcia transgenických embryí (geneticky modifikovaných embryí alebo s tromi biologickými rodičmi). Ako vidieť, predkladaná bioetická reforma nie je ani bio, ani etická.

Foto: facebook.com/LaManifPourTous, facebook.com/cnafc

Pokrytectvo k hendikepovaným

Intenzívna diskusia sa očakáva aj v oblasti predimplantačnej diagnostiky, kde sa má súčasná eugenická prax rozšíriť z detekcie dedičných rizík aj na chromozómové anomálie. Terčom triedenia a eliminácie embryí sú, pochopiteľne, v prvom rade trizomické osoby a potom postupne všetky hendikepované osoby.

Inzercia

Tugdual Derville, generálny sekretár Alliance Vita: Na jednej strane hovoríme hendikepovaným, že majú svoje plné miesto v spoločnosti, a na strane druhej, že keby sme to boli vedeli, nedovolili by sme im narodiť sa. Zdieľať

Zatiaľ čo v spoločnosti sa množia iniciatívy na čoraz väčšiu inklúziu hendikepovaných, v laboratóriách sa na nich chystá ťažká munícia. Toto pokrytectvo trefne vyjadril Tugdual Derville, generálny sekretár Alliance Vita, počas vystúpenia v parlamentnej komisii: na jednej strane hovoríme hendikepovaným, že majú svoje plné miesto v spoločnosti, a na strane druhej, že keby sme to boli vedeli, tak by sme im nedovolili sa narodiť.

V prípade, že by predimplantačná diagnostika zlyhala a nesprávne embryo by sa predsa len dostalo do maternice, je predkladaný ďalší súbor opatrení na jeho eliminovanie potratom. Ide o zrušenie špecifickej výhrady vo svedomí pri potrate z medicínskych dôvodov, zrušenie čakacej lehoty 8 dní (čas na rozmyslenie) a súhlasu rodičov pri medicínskom potrate u mladistvých.

Plánuje sa zaviesť aj tzv. čiastočné prerušenie tehotenstva, t. j. eliminácia len niektorých embryí, ak ich je v maternici viac a ohrozujú zdravie matky.

Mediálny LGBT-monitoring

O protestoch proti bioetickej reforme sa v hlavných médiách hovorí veľmi málo. V prvom rade je mediálny priestor zahltený dôchodkovou reformou a štrajkmi s ňou spojenými. Ak k tomu pridáme protesty lekárov proti podfinancovanému zdravotníctvu, štrajky profesorov a študentov proti maturitnej reforme, blokády ciest dopravcami nespokojnými s vyššou daňou z nafty a ešte aj dozvuky protestov „žltých viest“, je zrejmé, že priemerné spravodajstvo nemá núdzu o obsah.

Prečítajte si:
Macron chce zaviesť inštitút dvoch matiek jedného dieťaťa bez otca
Macronov zákon o umelom oplodnení pre lesbické páry si vyslúžil masové protesty Zdieľať

Na nesmelé informovanie o bioetike je však ešte jeden dôvod. V auguste minulého roku, keď sa objavili prvé informácie o pripravovaných manifestáciách, sa LGBT asociácie obrátili na Audiovizuálnu radu (CSA), aby „pripomenula televíznym a rádiovým staniciam ich povinnosť nestať sa komplicom implicitne alebo explicitne akéhokoľvek prejavu sexistického alebo LGBT-fóbneho charakteru“.

V rovnakom čase Asociácia novinárov LGBT (AJL) zavádza mediálny monitoring zameraný najmä „na poludňajšie a večerné žurnály a vysielania s vysokou sledovanosťou“. Obavy, že by protesty nabrali taký rozsah ako v roku 2013, sú možno neopodstatnené, opatrenia však museli byť prijaté.

Plagátová kampaň spoločnosti Alliancie Vita „Spoločnosť urobí pokrok, ak bude rešpektovať otcovstvo, materstvo a rozdielnosť“, ktorú stiahla parížska starostka. Foto: archív autora

Stiahnutie kampane Alliance Vita

Okrem mediálnej filtrácie je spoločenská diskusia o bioetike obmedzovaná aj militantnými, niekedy nezákonnými akciami. Spomeňme ľavicovú filozofku Sylviane Agacinski, ktorej konferencia na univerzite v Bordeaux na tému „Ľudská bytosť v ére svojej technickej reprodukcie“ bola v októbri zrušená na nátlak študentských LGBT asociácií.

Parížsky arcibiskup Mons. Michel Aupetit: Po tom, ako sme začali ničiť planétu, necháme si znetvoriť ľudstvo? Zdieľať

A hoci aj minister školstva odsúdil tento „nový maccarthyzmus“, náhradný termín na jej konferenciu sa už nikdy nikde nenašiel. Teraz, keď je návrh zákona v senáte, má Agacinski na adresu senátorov tvrdé slová: „... sú alebo ľahostajní, alebo nevedomí, alebo zbabelí“.

Ešte nepríjemnejšiu skúsenosť má už spomenutá Alliance Vita. Jej plagátová kampaň nazvaná „Spoločnosť urobí pokrok, ak bude rešpektovať otcovstvo, materstvo a rozdielnosť“ bola stiahnutá zo staníc metra na príkaz parížskej starostky z dôvodu, že ide o kampaň proti potratom.

Skutočným dôvodom však je opozícia Aliancie voči reforme a najmä jej spolupráca s La Manif pour Tous. Súdne rozhodnutie, aby plagáty boli bezodkladne znovu nainštalované, nebolo doteraz rešpektované. Úžasný príklad cenzúry v dňoch, keď päť rokov po atentáte na Charlie Hebdo majú všetci plné ústa slobody slova.

Z cirkevnej hierarchie viacerí biskupi vyjadrili slovnú podporu manifestácii, aj keď mnohí z nich sa nemohli zúčastniť. Niekoľko dní pred manifestáciou vydal Stály výbor Konferencie biskupov Francúzska vyhlásenie, v ktorom vyslovil svoje znepokojenie nad obsahom prijímaného zákona a vyzval všetkých, ktorí zdieľajú toto znepokojenie, aby vyjadrili svoje výhrady a svoj názor.

Je to po dosť dlhom čase, čo sa celý Výbor takto jednohlasne a verejne ozval. Parížsky arcibiskup Mons. Michel Aupetit vo svojom komuniké zvýraznil vážnosť situácie položením si otázky: po tom, ako sme začali ničiť planétu, necháme si znetvoriť ľudstvo?

Odporúčame