Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vládnuca koalícia Komentáre a názory
09. august 2020

Budúcnosť Za ľudí

Veronika Remišová bola lepšou voľbou pre pokoj v koalícii

Čo neznamená, že strana, ktorej predsedníčkou sa stala, nie je na odpis.

Veronika Remišová bola lepšou voľbou pre pokoj v koalícii

Veronika Remišová hovorí k novinárom po zvolení na sneme strany Za ľudí. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Veronika Remišová sa stala novou predsedníčkou najmenšej koaličnej strany Za ľudí. Je to dobrá či zlá správa?

Záleží na tom, z akého uhlu pohľadu sa na to pozeráte. Z hľadiska budúcnosti strany by možno Miroslav Kollár bol lepšou voľbou (s dôrazom na slovíčko „možno“).

Ak by sa stal predsedom on, zrejme by stranu Za ľudí začal profilovať na vyhraňovaní sa voči Igorovi Matovičovi. Tlieskali by mu všetci, ktorí premiéra a lídra OĽaNO nemusia. Možno by stranu na niektorom konflikte s ním aj vyviedol z koalície.

No ani to by mu nemuselo stačiť, aby stranu Za ľudí dostal do parlamentu po budúcich parlamentných voľbách. V tých tohtoročných ju volilo 5,77 percenta voličov, hoci ju viedol bývalý prezident republiky.

Andrej Kiska získal od voličov 100-tisíc preferenčných hlasov. Druhý najvyšší počet v strane Za ľudí získala práve nová líderka Veronika Remišová (81-tisíc).

Tretím a štvrtým v poradí boli Jana Žitňanská (50-tisíc) a Juraj Šeliga (37-tisíc). Pre porovnanie, úradujúci primátor 20-tisícového Hlohovca Miroslav Kollár získal 2666 preferenčných hlasov. To je ešte o 274 hlasov menej, než získal pre veľkú časť verejnosti neznámy Michal Luciak (v súčasnosti štátny tajomník na Kolíkovej ministerstve spravodlivosti).

Z hľadiska Andreja Kisku bolo teda logickým rozhodnutím nominovať ako svoju nástupkyňu Veroniku Remišovú. Neobstojí ani argument, že Remišová ako ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nebude mať na vedenie strany toľko času, ako by mal jej vyzývateľ. Hoci jej rezort je náročný, Miroslav Kollár popri výkone mandátu poslanca Národnej rady je (ako bolo spomenuté vyššie) ešte primátorom okresného mesta.

Navyše, zastávať funkciu vo vláde i na čele strany nie je vo svete nič nezvyčajné. Napríklad Angela Merkelová bola až do roku 2018 nielen spolkovou kancelárkou, ale tiež predsedníčkou Kresťanskodemokratickej únie (CDU). A že ňou už ďalej nie je, nesúviselo s nemožnosťou zladiť obe funkcie...

Miroslav Kollár by teda „možno“ bol z hľadiska budúcnosti strany lepším kandidátom, no ani to nie je isté. Lenže hľadisko strany Za ľudí nie je jediné rozhodujúce.

Tej časti verejnosti, ktorá volila iné koaličné strany, možno viac ako na preferenciách Za ľudí záleží na stabilite a úspechu vládnej koalície ako celku. V tomto zmysle sa Veronika Remišová zdá ako lepšia záruka pokojného vládnutia. A keby sa v budúcnosti aj dostala do konfliktu s premiérom Matovičom, jej dvojitá funkcia ministerky a predsedníčky koaličnej strany by jej dala silu, aby ho ustála.

Inzercia

Zbytočná strana?

Časť komentátorov tvrdí, že nekonfliktná povaha Veroniky Remišovej je zároveň jej slabou stránkou. Nevysiela totiž žiadne signály, čím by chcela odlíšiť stranu Za ľudí od iných politických subjektov v situácii, keď jej preferencie podľa posledného prieskumu agentúry Focus dosahujú 3,6 percenta.

Hoci ona by možno povedala, že sa pokúsi verejnosť zaujať uprataním v eurofondoch. Alebo naštartovaním vyrovnávania regionálnych rozdielov s pomocou jej štátneho tajomníka Vladimíra Ledeckého.

No „mission statement“ strany Za ľudí nech je starosťou Veroniky Remišovej a jej siedmich (!) podpredsedov. Treba sa zmieriť aj s možnosťou, že po službách tejto strany po odchode Andreja Kisku proste nebude voličský dopyt, nech by ju viedol ktokoľvek.

Súčasné problémy strany Za ľudí súvisia aj so spôsobom, ako ju bývalý prezident zakladal. Vznikla pol roka pred voľbami, v septembri 2019. Nemá teda ani rok.

Ľudia, ktorých Andrej Kiska pozháňal, boli naviazaní na neho, presnejšie na očakávanie, že ako bývalý prezident dosiahne percentá na zostavovanie vlády. No otázne sú teraz, keď definitívne odišiel, väzby zostávajúcich predstaviteľov Za ľudí medzi sebou navzájom. Zo zákulisia preniká, že vzťahy v strane nie sú ideálne.

Za ľudí je proste rýchlokvasený projekt, pre ktorý už neuspokojivý volebný výsledok predstavoval záťažovú skúšku. Navyše, strana sa hneď stala súčasťou vládnej koalície, namiesto možnosti skonsolidovať sa v opozičných laviciach.

Možno je táto strana naozaj odsúdená byť čisto jednorazovým politickým projektom – tak ako množstvo iných strán počas posledných troch desaťročí demokratickej slovenskej politiky.

Pre predstaviteľov Za ľudí v exekutíve i v parlamente je za týchto okolností najracionálnejšie menej politikárčiť a stavať radšej na kvalitnom výkone zverených úloh. Stále môžu dúfať, že ak odvedú dobrú prácu napríklad v manažovaní európskych peňazí či v regionálnom rozvoji, nájde sa viac ako 5 percent voličov, ktorí to v ďalších voľbách ocenia.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva