Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
22. júl 2020

Slovensko a eurofondy

Priveľké sústo Veroniky Remišovej

Nad čím by ešte ministerka mala pred snemom porozmýšľať.

Priveľké sústo Veroniky Remišovej

Foto: facebook Veroniky Remišovej

Lídri EÚ schválili takzvaný záchranný balík, ktorý pre Slovensko znamená ďalšie miliardy z európskych zdrojov navyše. Celkovo tak budeme mať v najbližších siedmich rokoch k dispozícii viac ako 34 miliárd európskych peňazí. K tomu ešte budeme môcť čerpať pôžičky do výšky 6,8 miliardy eur.

Takýto obrovský balík peňazí a jeho zmysluplné minutie sa v najbližších rokoch celkom určite stane aj veľkou témou našej domácej politiky. Aj preto, že v aktuálnom programovacom období horšie od Slovenska čerpalo peniaze z EÚ už iba Chorvátsko. Podľa údajov z marca tohto roku vyčerpalo Slovensko od roku 2014 len 33 percent všetkých eurofondov, ktoré malo k dispozícii.

Je to, samozrejme, hlavne maslo na hlave vlád Smeru, ale ak by sa novej garnitúre nepodarilo tento trend zvrátiť a procesy okolo čerpania eurofondov by fungovali podobne zle, bol by to pre Matovičovu vládu veľký politický problém.

Vecí, ktoré musí táto vláda v súvislosti s eurofondmi riešiť, je viac ako dosť. Od komplikovanej štruktúry riadenia eurofondov, cez administratívnu náročnosť, chýbajúce zmysluplné projekty, až po komplikované verejné obstarávanie.

Zlepšenie tohto stavu predstavuje pre Matovičov kabinet obrovský politický projekt. Jeho hlavnou politickou tvárou po premiérovi a aj prvým terčom pre všetkých kritikov bude Veronika Remišová a jej nové ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. To má z veľkej časti zastrešovať práve agendu eurofondov. Navyše samotná Remišová sa stavia do pozície člena vlády, ktorý reformu okolo fungovania eurofondov berie ako svoj osobný projekt.

Veronika Remišová sa však uchádza aj o post predsedníčky strany Za ľudí a má celkom slušné vyhliadky na úspech. Odporučil ju zakladateľ strany Andrej Kiska a podporu jej už deklarovalo aj viacero regionálnych organizácií strany.

Inzercia

Remišová je politička a na tom, že sa chce stať šéfkou strany, nie je nič čudné. Otázkou však je, či nepreceňuje svoje sily. Zdieľať

Remišová je politička a na tom, že sa chce stať šéfkou strany, samozrejme, nie je nič čudné. Otázkou však je, či nepreceňuje svoje sily a či dostatočne realisticky vidí výzvy, ktorým bude musieť v blízkej dobe čeliť.

Za ľudi nie je stranou, ktorá je organizačne zabehnutá a bezpečne sa pohybuje v komfortnej zóne nad piatimi percentami. Je to projekt, ktorý sa potáca na scéne, nemá celkom jasno v tom, či chce vlastne a v najbližších rokoch bude musieť bojovať o holé prežite. Potrebuje predsedu, ktorý záchrane strany venuje veľkú časť svojej energie.

Remišovej však hrozí, že sa najbližšie roky bude topiť v rezortnej agende a na stranu jej veľa času nezostane. Ministerka zatiaľ ani nepôsobí ako typ, ktorý by v prípade problémov s čerpaním eurofondov dokázal túto agendu od seba politicky odtlačiť a vyviaznuť s minimálnymi škodami. V Matovičovej vláde navyše Remišová ani zďaleka nebude mať postavenie Ivana Mikloša, to znamená silnú podporu zo strany premiéra a najsilnejšej vládnej strany.

Dnes to skrátka vyzerá tak, súbežné zvládanie takýchto dvoch projektov, ako je záchrana bezprizornej politickej strany a politické zvládnutie komplikovanej agendy okolo čerpania európskych peňazí, je nad sily jedného človeka.

Iste, nedá sa vylúčiť, že to Veronika Remišová dokáže, a v tom prípade to bude jej obrovský politický úspech. Riziko, že sa jej to nepodarí a v takomto prípade na to doplatí nielen jej strana a politická kariéra, ale aj celá krajina, je však pomerne veľké.

 

Odporúčame