Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. august 2015

Prečo (občas) ľutujem, že som sa narodila ako katolíčka (fejtón)

Týmto textom nechcem katolíkov odsudzovať ani sa ich zastávať. Len sa skúšam zamyslieť nad svojou katolíckou identitou a nad tým, čo mi vzala a čo mi dala. Takže – prečo občas ľutujem, že ma vychovali ako katolíčku? bezak_tasr_do_textu.jpg Lebo hoci by som chcela žiť ...

Prečo (občas) ľutujem, že som sa narodila ako katolíčka (fejtón)

Týmto textom nechcem katolíkov odsudzovať ani sa ich zastávať. Len sa skúšam zamyslieť nad svojou katolíckou identitou a nad tým, čo mi vzala a čo mi dala. Takže – prečo občas ľutujem, že ma vychovali ako katolíčku?

Lebo hoci by som chcela žiť ako hedonista a hoci niekedy žijem ako hedonista, napokon vždy príde chvíľa, keď si uvedomím, že hedonizmus je len synonymum pre môj egoizmus.

Lebo hoci občas chcem zrelativizovať niektoré z desiatich Božích prikázaní, napokon vždy zistím, že to má svoje následky. Zväčša negatívne.

Lebo hoci svoje hriechy chcem nazývať „omyly“ či dokonca „skúsenosť“, napokon si vždy musím pripustiť, že niekomu ublížili. A najčastejšie práve mne.

Lebo chcem byť moderný, liberálne zmýšľajúci človek. Lebo zbožňujem argumentáciu sekulárnych médií, lebo oceňujem iróniu, nadhľad a pokrokovosť, ktoré vo mne evokujú. Ale keď už ide „do tuhého“, do praxe, nemôžem so všetkými nárokmi a názormi „moderného“ sveta súhlasiť. Nie bez výčitiek svedomia.

Lebo hoci sa mi páčia aj iné náboženstvá, filozofické smery, životné pravdy či dokonca myšlienky agnosticizmu, nikdy si ma žiadna iná viera či filozofia nebude môcť opantať stopercentne a natrvalo.

Lebo nemôžem nadávať na cirkev, jej hodnostárov a to, čo hlása. Respektíve môžem, ale zvyčajne – to vtedy, keď som k sebe úprimná – nechcem. Lebo s väčšinou dogiem a rituálov súhlasím alebo ich aspoň viem odôvodniť. Hoci niekedy by bolo ľahšie nevedieť a schuti si zanadávať spolu s ostatnými.

Lebo nemôžem len tak flirtovať, sexovať, experimentovať. Nie bez vedomia, že tomu druhému síce spôsobujem chvíľkovú slasť, ale zároveň aj citovú ranu. Že niekomu práve zvádzam budúceho muža a otca. Že svojím správaním zdanlivo súhlasím s tým, že láska a sex k sebe nemusia patriť – alebo, naopak, že ku každej správnej láske patrí sex.

Lebo som závislá. Som závislá od slov „vstaň a choď, Boh ti odpustil tvoje hriechy“. Závislá od žalmov, od Knihy Jób, od Knihy prísloví či od Knihy Kazateľ. Závislá od tichých chvíľ s Bibliou. Jednoducho závislá od vecí, ktoré sa väčšinovej spoločnosti ťažko vysvetľujú.

Inzercia

Lebo hoci občas sa chcem od celého katolicizmu odtrhnúť a odpovede na svoje otázky hľadať v iných prúdoch, smeroch a náboženstvách, napokon odpoveď väčšinou opäť nájdem v tejto viere.

Lebo občas, keď chcem obhájiť svoje hodnoty a názory, musím ísť proti prúdu.

Lebo keď sa v Cirkvi vyskytne nejaká kauza (Bezák, Zasępa & KU, homosexuálny kňaz, pedofilný kňaz, týrajúca mníška, tehotná mníška...) všetci „nekatolíci“ 1) to považujú za protiargument proti celej mojej viere, nie za zlyhania jednotlivých ľudí, 2) sa tvária, ako keby už fakt, že s dotyčnými zdieľame rovnakú vieru, ma dostával do centra diania, a preto by som mala vedieť, ako to je, ako to bolo a čo bude teraz.

Lebo sa hanbím za mnohých katolíkov. Z minulosti, ale aj z prítomnosti. Lebo občas nedokážem pochopiť, ako je možné, že sa hlásim k tomu istému učeniu, čo Ten a Tamten. Lebo občas som nimi taká znechutená, až sa pýtam, či chcem mať naozaj také isté vierovyznanie ako Oni.

Čítajte aj fejtóny:
Bude sa volať...
O nepovolenej látke v krvi
Sú za nešťastím deti?

Zdieľať

Lebo občas musím pripustiť, že mnohí katolíci sa možno hanbia za mňa. Možno aj oni sa práve kvôli môjmu príkladu a chybám pýtajú, či sa chcú hlásiť k tej istej viere, čo ja.

Lebo viem, že rovnako vychovám aj svoje deti. Hoci možno predpokladať, že im tým mierne strpčím život. Že spolužiaci sa im budú smiať za prívesky krížikov (ak práve vtedy nebudú aktuálne v móde), za ich názory za to, že slovo Bože nebudú vyslovovať ako nadávku. Že v mladom a dospelom veku si možno tiež na vlastnej koži (či vo vlastnej duši) vyskúšajú, čo to znamená byť katolíkom v tejto naoko „katolíckej“ krajine uprostred „liberálnej“ Európy. Viem, že ich vychovám ako katolíkov, hoci si/mi raz možno tiež povedia: „Občas ľutujem, že som sa narodil ako katolík/katolíčka...“

Mária Bilá

Foto: TASR

Odporúčame

Veková kategória pre vieru? 7+ (glosa)

Veková kategória pre vieru? 7+ (glosa)

Od akého veku je vhodné dieťaťu ukázať kostol, kaplnku, kostolné fresky? Správcovia známeho hradu si myslia, že od siedmich rokov. karlstejn_flickr_m.jpg Spomínate si ešte na film Noc na Karlštejne? Na hrad Karlštejn nesmela vstúpiť žiadna žena! Samozrejme, doba pokro...