Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Video a podcast
01. máj 2020

Ochranou prostredia pomáha človek sám sebe (podcast)

Efektívne ekologické opatrenia hospodársky rast nespomaľujú, naopak, môžu Slovensku a Európe priniesť v budúcnosti ekonomickú výhodu proti zvyšku sveta, myslí si minister životného prostredia Ján Budaj.

Ochranou prostredia pomáha človek sám sebe (podcast)

Minister životného prostredia Ján Budaj. FOTO TASR – Martin Baumann

Najlepším spôsobom, ako udržať vodu v krajine, je obnova lesa. Hovorí v rozhovore pre denník Postoj minister životného prostredia Ján Budaj. Treba okamžite zastaviť odlesňovanie. Aj preto sa vláda rozhodla presunúť štátne lesy pod riadenie ministerstva životného prostredia. Jej plánom je zmeniť polovicu národných parkov na bezzásahové územie.

Koronakríza nám podľa Jána Budaja ukázala, že aj krátke vypnutie hospodárstva dokáže veľmi rýchlo zlepšiť napríklad stav ovzdušia. Ekonomickú krízu by sme nemali riešiť obnovou znečisťujúcej výroby, ktorá nám spôsobí ďalšie náklady na odstraňovanie škôd na životnom prostredí, tvrdí Ján Budaj. Plánovaná európska uhlíková daň môže zároveň vrátiť pracovné miesta do Európy.

V prvej časti rozhovoru s ministrom Jánom Budajom sa dozviete aj to:

  • prečo je pre ministra životného prostredia európsky green deal pozitívny plán,
  • čo je uhlíkovo neutrálna spoločnosť,
  • aký odpad sa na Slovensko dováža.

 

 

Inzercia

V druhej časti rozhovoru s ministrom životného prostredia Jánom Budajom sme sa zhovárali o programovom vyhlásení vlády. Ján Budaj v rozhovore otvorene hovorí, že ak inšpektorov životného prostredia nezaplatí štát, kúpia si ich znečisťovatelia. Rezort životného prostredia nesmie zostať na chvoste a zbierať len odrobinky zo štátneho rozpočtu. Nezdravé prostredie totiž následne zvyšuje náklady napríklad v zdravotníctve.

Ľudia by mali mať aktuálne informácie o prostredí, v ktorom žijú. To pomôže aj pri odhaľovaní environmentálnej kriminality. Ak ľudia pochopia, že citlivosťou voči svojmu prostrediu chránia sami seba, Slovensko môže byť podľa Jána Budaja zdravšou krajinou.

V druhej časti rozhovoru s ministrom Jánom Budajom sa dozviete aj to:

  • ako sa chce štát vyrovnať s ľuďmi, ktorí pália odpad v domácich kotloch,
  • aký bude ďalší osud zálohovania plastových fliaš,
  • ako pomôže životnému prostrediu riešenie problému rómskych osád.

 

Sledujte podcast Denníka Postoj

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Miera pšenice za denár

Miera pšenice za denár

Slovensko už na začiatku jari zažíva extrémne sucho. A keďže nie sme ostrovom, problém má omnoho širšie rozmery. Z globálneho hľadiska je sucho fenomén, ktorý dokáže meniť históriu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.