Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Spoločnosť
29. apríl 2020

V poľovníckom penzióne u Trubanovcov

Predseda špecializovaného súdu Michal Truban bude musieť vysvetľovať, či nie je vlastníkom penziónu Altmayer. Podozrenie zverejnil Juraj Šeliga. Hneď som si spomenula na jeden víkend, ktorý som pred vyše dvoma rokmi v tomto penzióne strávila.

V poľovníckom penzióne u Trubanovcov

FOTO – www.penzionaltmayer.sk

Prechádzali sme sa po Štiavnických Baniach a všimli si, že tu práve vzniká nový penzión. Páčilo sa nám, ako poctivo a od gruntu majitelia prerábajú bývalú administratívnu budovu štátneho podniku Rudné bane. Miesto, na ktorom sa penzión nachádza, je nádherné. Okolie trošku spustnuté, ale inak naozaj dobrá kúpa a dobrý nápad, pomyslela som si.

Zašli sme sa opýtať, či nám už uvaria aspoň kávu, ale penzión ešte nebol oficiálne otvorený. Ale zapamätali sme si to pekné miesto, aj pokoj a ticho, ktoré tu vládne.

V novembri 2017 sme sa s priateľmi do nového penziónu vybrali na víkend. Netušili sme, komu patrí, a ani nás to veľmi nezaujímalo. Obdivovali sme, ako je penzión elegantne zariadený a akú má dobrú polohu. No niečo nás aj zaskočilo.

Penzión je doslova prepchatý poľovníckymi trofejami. Zdieľať

V penzióne nikto iný nebol, čašník sa aj trochu nudil, a tak nám po raňajkách ochotne ukázal celý penzión, jeho malé i väčšie salóniky. Neprezradil, kto sú majitelia, ale hovoril, že majiteľ je naozaj vášnivý poľovník. Penzión je doslova prepchatý poľovníckymi trofejami, aj takými exotickejšími, ktoré treba strieľať na iných kontinentoch.

Na otázku, či to všetko ulovil majiteľ, sa len usmial a prisvedčil. A že určite treba ochutnať z ich gastronomickej ponuky nejakú divinu. Vedia ju výborne pripraviť a majú zaručene kvalitné suroviny.

Keby tu bol s nami nejaký vegetarián či bigotný ochranca zvierat, asi by skolaboval. Nemali sme, našťastie, so sebou ani žiadne malé deti, lebo pre niektoré nemusí byť práve príjemný pohľad na toľko vypchatej zveriny a celé haldy rôznych druhov parohov.

Neboli sme naozaj predpojatí, naopak, jeden kamarát, ktorý tu bol s nami, je dlhoročný poľovník. Zamyslene si to všetko obzeral, chodil z miestnosti do miestnosti, krútil hlavou a potom len tak utrúsil: „A robí ten pán aj niečo iné okrem lovu?“ Čašník sa na tej otázke naozaj dobre pobavil, ale nechal ju bez odpovede.

Vstup do penziónu Altmayer. FOTO je zo stránky www.penzionaltmayer.sk.

Inzercia

Večer nám bolo oznámené, že prízemná reštaurácia a salóniky sú pre verejnosť uzavreté, lebo majitelia tu majú rodinnú oslavu. Ale boli takí milí, že sme si mohli hore do izby objednať veľké studené obložené misy. Takže sme naozaj nehladovali.

Sedeli sme teda večer v izbe a pojedali tie misy. Náš kamarát poľovník sa nás zrazu opýtal, či nás v tom penzióne nebolí hlava. Lebo jeho áno, a pozná aj vysvetlenie: je tu tak veľa vypreparovanej zveriny, že vzduch je napáchnutý rôznymi chemikáliami, ktoré sa používajú pri preparácii ulovených zvierat. Potom nám to už všetkým prekážalo, najmä na chodbách.

Michal Truban ako sudca nemôže podnikať. Zdieľať

Ale pobyt to bol pekný a na penzión Altmayer sme už pomaly aj zabudli. Až teraz som si naň spomenula, keď som sa po dva a pol roka dozvedela, že tento penzión patrí rodine Trubanovcov. Hlavou tejto rodiny je predseda Špecializovaného súdu Michal Truban.

Michal Truban ako sudca nemôže podnikať, ale podľa OR SR je štatutárom eseročky Altmayer Marek Truban (podľa Juraja Šeligu je to devätnásťročný syn Michala Trubana) a spoločníčkou je Natália Trubanová, obidvaja majú spoločné bydlisko v Banskej Bystrici. Aj Michal Truban je Banskobystričan.

Predseda Špecializovaného súdu sa vôbec netají tým, že je vášnivým poľovníkom, redaktorovi SME sa v septembri 2009 chválil, že len za prvých osem mesiacov roka strelil už tri jelene, tri daniele, jedného muflóna a srnca. Michal Truban je aj aktívnym členom Slovenského poľovníckeho zväzu, v súčasnosti tam pôsobí vo funkcii predsedu Disciplinárnej komisie SPK.

Ako vieme, poľovačky sú vždy spoločenskou udalosťou, vznikajú tam veľké priateľstvá, konexie, prepojenia. Pre sudcu to môže byť problém, lebo tu vznikajú naozaj silné vzťahy. Keď s niekým sedíte hodiny na posiedke, keď varíte poľovnícky guláš, popíjate a oslavujete, to sú nezabudnuteľné momenty.

Sudca Ján Buvala, ktorý teraz tiež bude kandidovať na predsedu Špecializovaného trestného súdu a má tak ambíciu nahradiť Michala Trubana, v rozhovore pre Denník N hovorí: „Poľovačky sú spojené často s požívaním alkoholu, so servisom, s pohostením, to všetko je u mňa rizikový faktor.“

No ak má vaša rodina vo vlastníctve pekný poľovnícky penzión, nie ste až tak veľmi odkázaný na oslavu lovu u iných. Urobíte si to vo svojom a pozvete, koho chcete vy. Či nie?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.