Sekulárne podoby obskurantizmu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sekulárne podoby obskurantizmu

Profesor Didier Raoult. Foto: didierraoult.com

Tmárstvo má viacero podôb. Jedna z podôb tmárstva je náboženského charakteru – jedna, ale nie jediná.

V tomto texte by sme chceli upriamiť pozornosť na obskurantizmus, ktorý sa vyskytuje v prostredí definujúcom sa ako osvietené. História veľmi často ukazuje, že jednotlivec vo svojom zápase stojí v každom type boja s obskurantizmom proti nejakému typu svorky.

V polovici 19. storočia rodičky často zomierali na horúčku šestonedeliek. Lekár Ignác Filip Semmelweis si všimol, že ženy v starostlivosti pôrodných babíc mali úmrtnosť viacnásobne nižšiu ako tie, ktoré boli v starostlivosti lekárov. Dal si to do súvisu so skutočnosťou, že v nemocniciach s vysokou úmrtnosťou sa realizovali aj pitvy. Ako riešenie navrhol dôkladnú dezinfekciu rúk. Úmrtnosť klesla z 30 percent pod 5 percent.

Semmelweisovi viedenskí kolegovia sa nedokázali zmieriť s jednoduchosťou jeho objavu. Niektorí v odpore k dezinfekcii rúk zašli tak ďaleko, že ho obvinili z lipnutia na archaických náboženských praktikách! Zdieľať

Semmelweisovi viedenskí kolegovia sa nedokázali zmieriť s jednoduchosťou jeho objavu. Niektorí v odpore k dezinfekcii rúk zašli tak ďaleko, že ho obvinili z lipnutia na archaických náboženských praktikách! Odsťahoval sa do Budína, ale ani tam nepochodil lepšie. Pár dní po násilnej internácii v psychiatrickej liečebni, kde ho surovo bili, vo veku 47 rokov zomrel. Správnosť jeho objavu laboratórne potvrdil Louis Pasteur.

Je takýto prístup ku skutočným objaviteľom dávnou minulosťou? Zdá sa, že nie.

Profesor Didier Raoult je riaditeľ lekárskeho inštitútu v Marseille, patrí k svetovej špičke súčasných virológov. Preveriť sa to dá v databáze expertscape.com.

Koncom januára 2020 Raoult poradil čínskym kolegom preveriť účinnosť známeho antimalarika na koronavírus. Vo februári 2020 sa ukázalo, že liek by mohol byť pri tejto liečbe naozaj úspešný.

Didier Raoult vyzval k otestovaniu lieku v širšom rozsahu. Francúzske ministerstvo zdravotníctva (ministerka Agnes Buzyn podala pred pár dňami demisiu, aby mohla kandidovať na primátorku Paríža za Macronovo hnutie LREM...) na Raoultov návrh reagovalo tvítom, že ide o fake news, a aj jeho vzdelávacie videá boli označené podobne.

Raoult sa medzitým podujal realizovať vlastnú štúdiu. Jej výsledkom bol pomer ústupu symptómov liečených vs. neliečených pacientov 75 : 10. Štúdiu realizoval len s malou vzorkou 24 pacientov, ale výsledok ukázal, že stojí za to ubrať sa týmto smerom bádania. Okrem toho Raoult preukázal aj vyššiu účinnosť terapie hydroxychlorochínom oproti liečbe antibiotikami. Ministerstvo zdravotníctva na jeho závažné zistenia reagovalo iba výzvou k opatrnosti v záveroch...

Profesor virológie Didier Raoult poradil čínskym kolegom preveriť účinnosť známeho antimalarika na koronavírus. Vo februári 2020 sa ukázalo, že liek by mohol byť naozaj úspešný. Francúzske ministerstvo zdravotníctva reagovalo tvítom, že ide o fake news... Zdieľať

Iste, pripustiť, že by bol účinný liek, ktorý poznáme 70 rokov a ktorý prakticky nič nestojí – to nie je ľahké ani pre farmaceutické laboratóriá. Niečo také jednoduché ako umývanie rúk, azda naozaj prastará, v rôznych kultúrach empiricky nájdená a následne aj nábožensky etablovaná praktika...

Dúfajme, že Raoultovi a ďalším v ich bádaní už prestanú hádzať polená pod nohy... Z francúzskej perspektívy sa ako prvý náznak zmeny kurzu javí pozastavenie exportu lieku plaquenil, keďže v iných krajinách, kde je toto antimalarikum dostupné bez predpisu, ho už začali používať. Čakajúc na formálne akceptovanie účinnosti liečiva voči koronavírusu sa mnohí Francúzi pýtajú, koľko ich ešte zomrie, kým príde k oficiálnej akceptácii francúzskeho lieku pre liečbu koronavírusu a kedy sa aj vo Francúzsku začne s terapiou, ktorá bola myšlienkou francúzskeho vedca...

Tento zápas bude mať dôsledky pre celý svet.... no dôkladné umývanie rúk, ktoré presadzoval v našich končinách pred 200 rokmi narodený uhorský lekár a objaviteľ, mučeník lekárskeho svedomia, záchranca miliónov životov Ignác Filip Semmelweis, zostáva naďalej v platnosti.

 

Doplnenie z 27. marca: Francúzske ministerstvo zdravotníctva postupne menilo pozíciu k hydroxychlorochínu: od výzvy k opatrnosti prešlo k zákazu exportu lieku, potom jeho používanie uvoľnilo pre nemocnice a najnovšie liek môžu používať už aj ambulantní lekári. Liek zostáva na predpis, čo je dôležité preto, aby si ľudia nerobili zásoby a zostal k dispozícii pre tých, čo ho skutočne potrebujú. To, že je na predpis, chráni aj pred jeho nesprávnym užívaním.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo