Slovenské hnutie pro-choice zatiaľ o americkom škandále mlčí

Kauza okolo americkej organizácie Plánované rodičovstvo vypukla minulý mesiac po zverejnení videí, v ktorých členky tejto organizácie hovoria o kupčení s orgánmi nenarodených detí. Ako vidí tento škandál slovenská Spoločnosť pre plánované rodičovstvo, ktorá je spolu s dotknutou americkou organizáciou v rovnakej medzinárodnej sieti?

O stanovisko k americkej kauze sme už minulý týždeň e-mailom požiadali aj slovenskú Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR), ktorá je členom Medzinárodnej federácie plánovaného rodičovstva (IPPF). IPPF je aj jedným z hlavných finančných donorov Spoločnosti. Včera sme dostali odpoveď, že výbor SPR zverejní oficiálne stanovisko počas tohto týždňa. Viceprezident spoločnosti a známy psychológ Gabriel Bianchi sa odmietol pre naše médium k téme vyjadriť s tým, že táto kauza sa ich netýka. Odvolal sa na pripravované oficiálne stanovisko.

Oslovili sme aj Oľgu Pietruchovú, ktorá v minulosti pôsobila ako výkonná riaditeľka SPR a v súčasnosti je riaditeľkou Odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Takisto sa vyjadriť nechcela.

Zatiaľ žiadne dôsledky

Medzičasom sa dostal škandál v USA do centra domácej politiky. Americký Senát napriek snahe republikánov v pondelok napokon neodhlasoval zákon o stopnutí federálneho financovania organizácie Plánované rodičovstvo, ktorá čelí obvineniu z nelegálneho predávania orgánov ľudských plodov na objednávku.

K téme
Predávajú orgány nenarodených detí, odhalila skrytá kamera

Zdieľať

V stočlennom Senáte zákon neprešiel v pomere 53 ku 46. Na jeho presadenie bolo potrebných 60 hlasov. Republikáni svoju iniciatívu zopakujú pravdepodobne znova v septembri, píše agentúra Reuters.

Podľa senátorky z radov demokratov Elizabeth Warren bol zákon „len ďalším kúskom k úmyselnému, metodickému a organizovanému pravicovému útoku na práva žien. [...] Chcela by som povedať svojim republikánskym kolegom, že je rok 2015, a nie 1955 ani 1895.“

Pol miliardy by chceli investovať inam

Dvaja demokrati Joe Manchin a Joe Donnelly však snahy o zastavenie financovania organizácie z federálnych fondov, ktoré ročne predstavuje viac ako 500 miliónov ročne, podporili. „Neverím, že peniaze daňových poplatníkov by sa mali používať na dotovanie tejto organizácie. Namiesto toho by sa mali financie posielať ostatným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ vyjadril sa Manchin.

Predseda amerického Biskupského výboru pre pro-life aktivity, bostonský kardinál Sean O’Malley, v liste všetkých senátorov vopred žiadal, aby zablokovali prísun federálnych financií pre Plánované rodičovstvo. „Už dlhší čas veľa Američanov trápi, že najväčšia národná potratová sieť, ktorá uskutočňuje viac ako tretinu všetkých potratov, dostane viac ako pol miliardy dolárov ročne,“ napísal O’Malley.

Daniela Matejovičová

Ilustračné foto: prolifeunity.com

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo