Koľko stojí pečeň ľudského plodu?

Nahrávky predstaviteľov Planned Parenthood vynášajú najavo spôsoby pri obstarávaní a poskytovaní orgánov ľudských plodov, ktoré vyvolávajú podozrenia z porušovania zákona i obavy o absencii základnej ľudskosti.

Americká organizácia pre plánované rodičovstvo Planned Parenthood, najväčší poskytovateľ služieb tzv. reprodukčného zdravia so sieťou kliník vykonávajúcich potraty, čelí už vyše dvoch týždňov vážnym obvineniam z kupčenia s orgánmi potratených detí. Podozrenia sa zakladajú na sérii tajných videonahrávok z prostredia organizácie, ktoré zverejňuje skupina mladých pro-life aktivistov v združení s názvom Center for Medical Progress so sídlom v Kalifornii.

Obsah videí vznáša otáznik nad zákonnosťou poskytovania vnútorností potratených detí za finančnú náhradu záujemcom o biologický výskum. V nahratých dialógoch s vedúcimi pracovníkmi Planned Parenthood však znepokojuje najviac ich hrubý cynizmus pri zaobchádzaní s ľudskými plodmi, ktorý v plnej nahote odkrýva neľudskosť potratového priemyslu. S kauzou sa tak do pozornosti vracia citlivá téma o hodnote nenarodeného ľudského života, ktorá už desaťročia rozdeľuje americkú spoločnosť na dva znepriatelené tábory.

Dohoda na cene za jednotlivý kus

"'Rozdrvím nad, rozdrvím pod, aby som to všetko [žiadané orgány] dostala neporušené,' hovorí bezstarostne zamestnankyňa Planned Parenthood a pri tom prehltne sústo šalátu, ktorý zapíja červeným vínom."

Zdieľať

Krátky súhrn o obsahu videonahrávok: prvé video zverejnené 14. júla zachytáva rozhovor s Dr. Deborah Nucatolovou, vedúcou oddelenia lekárskeho výskumu Planned Parenthood. Dr. Nucatolová bez okolkov hovorí o dopyte po srdci a pečeni, cenovom rozpätí 30 až 100 dolárov za orgán a o technike ich zaobstarávania za pomoci ultrazvukového vyšetrenia. „Rozdrvím nad, rozdrvím pod, aby som to všetko [žiadané orgány] dostala neporušené,” hovorí bezstarostne a pri tom prehltne sústo šalátu, ktoré zapíja červeným vínom.

O týždeň nato aktivisti z Center for Medical Progress zverejnili ďalšie video s rozhovorom so šéfkou komisie vedúcich lekárov Planned Parenthood Mary Gatterovou. Obstarávanie orgánov embryí sa podľa Gatterovej dá zariadiť, aj keď si to vyžaduje „menej chrupkavý“ spôsob potratu, ktorý nemusí predstavovať najľahší spôsob jeho vykonania. Ostentatívne tvrdí, že cieľom organizácie nie je zisk z predaja; avšak neváha jednať sa o výške ceny za jednotlivý kus a na záver dosť nešikovne zažartuje: „Chcem Lamborghini.“

Tretie, zatiaľ posledné video zverejnené v utorok 28. júla zachytáva scénu z laboratória Planned Parenthood, v ktorej prebieha debata o cene jednotlivých orgánov priamo nad miskami s abortovanými plodmi. „Cena za jednotlivý kus funguje lepšie, lebo vieme, koľko pri tom môžeme získať,“ hovorí Dr. Savita Gindeová. Väčšiu časť videa zaberá výpoveď laboratórnej asistentky Holly O’Donnellovej, niekdajšej pracovníčky v Planned Parenthood, ktorá svedčí o tom, že profitovanie z predaja orgánov embryí je v tejto organizácii bežná prax.

Tretie video z laboratória Planned Parenthood

Zisk či nezisk, to je rétorika

Organizácia Planned Parenthood okamžite zareagovala ráznym popieraním protizákonného predaja. Podľa hovorcu spoločnosti Erica Ferrara Planned Parenthood nepredáva orgány nenarodených detí, ale „poskytuje tkanivá ľudských plodov“ inštitúciám zaoberajúcim sa vedeckým výskumom, za ktoré vyberá poplatky určené „výhradne na pokrytie nákladov“ spojených s ich zaobstaraním a distribúciou. V rovnakom zmysle sa v oficiálnom prejave ohradila aj prezidentka organizácie Cecile Richardsová, zdôrazňujúc, že darovať tkanivá plodov na výskumné účely je rozhodnutím žien podstupujúcich potrat.

K téme:
Predávajú orgány nenarodených, odhalila skrytá kamera
Predaj orgánov nenarodených už rieši FBI
Kauza pokračuje: Lamborghini za orgány nenarodených?

Zdieľať

Litera zákona hovorí o zákaze obchodovania s časťami potratených embryí s cieľom zisku; z právneho hľadiska je teda kľúčová otázka, či Planned Parenthood zarába alebo nezarába na poskytovaní orgánov nenarodených detí. V ďalších reakciách prešli predstavitelia organizácie do protiútoku: videá označujú za klamlivo zostrihané a ich tvorcov nazývajú militantnými odporcami práva žien na potrat. Autentickosť nahrávok organizácia nevie potvrdiť, čo je rétorický obal skutočnosti, že ju nedokáže poprieť.

Ľudskosť a potratový priemysel

Pro-life aktivisti z Center for Medical Progress odmietajú akékoľvek obvinenia z extrémizmu a na internete poskytli aj celé, neupravené nahrávky kompromitujúcich rozhovorov. Tvrdia, že podobných nahrávok majú asi tucet a plánujú ich ďalej zverejňovať. Kauzu teda nebude možné ľahko ututlať a jej následky možno už teraz sledovať vo viacerých rovinách.

V prvom rade je tu spomínaná právna rovina, v ktorej bude prebiehať úradné vyšetrovanie organizácie Planned Parenthood. To už iniciovali konzervatívni členovia federálneho zákonodarného zboru a niektorí guvernéri členských štátov USA. Okrem podozrenia z kupčenia s orgánmi ľudských embryí by vyšetrovanie malo preskúmať aj ďalšie vážne podozrenia v tejto kauze: používanie techniky protizákonného potratu čiastočným pôrodom (tzv. partial-birth abortion) pre obstarávanie orgánov nenarodených detí a s tým súvisiace porušovanie protokolu o ochrane pacienta. Organizácia Planned Parenthood je sčasti dotovaná zo štátneho rozpočtu (ročným príspevkom asi pol miliardy amerických dolárov). Spolu s vyšetrovaním naberá na intenzite verejná kampaň, ktorú podporujú konzervatívni politici a ktorá žiada zastaviť jej financovanie z daní.  

"Ako je možné, že z toho, čo údajne nie je ľudský život, možno ponúkať na predaj ľudské orgány?"

Zdieľať

Kauza má však aj svoj dôležitý politický rozmer. Je známou skutočnosťou, že voličský hlas katolíkov bojujúcich proti legálnosti potratov rozhodol o opakovanom víťazstve Georgea W. Busha v prezidentských voľbách v rokoch 2000 a 2004. Pre súčasných prezidentských kandidátov demokratickej strany, medzi ktorými dominuje Hillary Clintonová, je možnosť, že sa otázka potratov dostane do popredia, nočnou morou. Aj tak možno vysvetliť očividnú neochotu predstaviteľov demokratov vyjadrovať sa ku kauze v Planned Parenthood i jej nehanebné ignorovanie zo strany mainstreamových liberálnych médií.  

Odhalenie pozadia spôsobu obstarávania a poskytovania orgánov nenarodených detí v Planned Parenthood konfrontuje svedomie naliehavou otázkou o hodnote nenarodeného života. To je tá najdôležitejšia rovina kauzy dotýkajúca sa morálky a spoločensky akceptovateľného správania. Zo súčasného stavu totiž vyplýva, že počaté dieťa nie je ľudská bytosť, ale má ľudské orgány.

Ján Dolný
Autor je kňaz Košickej arcidiecézy, momentálne je na doktorandskom štúdiu na Catholic University of America vo Washingtone D. C., USA.

Ilustračné foto: prolifeunity.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo