Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
26. júl 2015

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Keď katolíci v Amerike prehrali najnovšiu veľkú bitku, pýtal som sa sám seba, ako sme sa do tohto zmätku dostali? Čo spôsobilo, že sa príliv obrátil proti nám? dawson21-a.jpg Christopher Dawson Znova som sa začítal do knihy Porozumieť Európe, ktorú som prvýkrát otvori...

Ako sme sa dostali do tohto kultúrneho zmätku?

Keď katolíci v Amerike prehrali najnovšiu veľkú bitku, pýtal som sa sám seba, ako sme sa do tohto zmätku dostali? Čo spôsobilo, že sa príliv obrátil proti nám?

Christopher Dawson

Znova som sa začítal do knihy Porozumieť Európe, ktorú som prvýkrát otvoril pred 40 rokmi. V roku 1952 ju napísal významný britský katolícky historik Christopher Dawson (1889 - 1970). Som rád, že som to urobil, pretože táto práca - v skutočnosti by sa mala volať Porozumieť Západu – vysvetľuje, prečo bolo naše kresťanské dedičstvo vyradené z verejného priestoru pred viac než polstoročím – a ešte skôr.

Podľa Dawsona bolo hybnou silou Západu kresťanstvo. „Premenilo Európu z barbarskej provincie na centrum svetovej kultúry“ a spôsobilo vznik mestských štátov, vytvorenie novej literatúry a filozofie, „podobne ako aj nové sociálne, kultúrne a náboženské inštitúcie: systém rytierstva, založenie parlamentov, náboženských rádov a univerzít“.

Po osvietenstve prichádza kult štátu

Po zničení teokratickej jednoty stredovekého kresťanstva jednota európskej kultúry pretrvala, lebo ako Dawson píše: „Vplyv novej humanistickej kultúry, ktorá sa na konci 15. a v 16. storočí rozšírila z Talianska do ostatnej Európy, čerpal zo spojiva intelektuálnej a umeleckej jednoty medzi dvomi polovicami rozdeleného kresťanstva a medzi suverénnymi štátmi a národmi Európy.“

"Sekulárny pohyb, ktorý v 18. storočí poprel večné pravdy kresťanstva a morálne hodnoty humanizmu, otvoril brány priepasti a oslobodil temné iracionálne sily, ktoré boli po tisíc rokov spútané kresťanskou kultúrou."

Zdieľať

No osvietenstvo 18. storočia, ktoré vyvrcholilo vo francúzskej revolúcii, „odstránilo starobylé pozostatky stredovekého kresťanstva“ a zničilo kultúrnu jednotu. Sekulárny pohyb, „ktorý poprel večné pravdy kresťanstva a morálne hodnoty humanizmu“, otvoril „brány priepasti a oslobodil (...) temné iracionálne sily, ktoré boli po tisíc rokov spútané kresťanskou kultúrou“.

Dawson po druhej svetovej vojne upozornil na novú generáciu novopohanov, ktorí viedli „revolúciu proti morálnemu vývoju západnej kultúry a snažili sa o zosadenie individuálneho svedomia z jeho dominantného postavenia v srdci kultúrneho vývoja“.

Dawson predpovedal, že kult štátu sa stane náboženstvom súčasného sveta a že hierarchický, byrokratický štát bude „stáť nad občanom a mimo neho“. Tento mocný a riadiaci štát tiež poprie základné občianske práva a slobody, ktoré pochádzajú od Boha.

Ako Dawson varoval – vzdelávacie systémy v USA a Európe, ktoré prenášali „systém spoločnej viery a morálnych štandardov“, sekulárny štát udusí. Jednotiace spoločné hodnoty sprostredkované v klasickom vzdelávaní budú nahradené viac technickým vzdelávaním, ktoré bude učiť masy, že základnou podmienkou slobodnej spoločnosti je relatívnosť pravdy. Vzdelanie už nikdy viac nebude „pozvánkou pre mladých ľudí do spoločenského a duchovného dedičstva komunity“.

Revolúcia proti morálnemu vývoju západnej kultúry

Pokiaľ ide o Spojené štáty, Dawson poznamenal: „Americká spoločnosť v minulosti odvodila [svoju duchovnú] silu z náboženského idealizmu, odštiepeného protestantizmu a svoje princípy z ideológie 18. storočia o prirodzených právach a racionálneho osvietenstva. No dnes obe tieto sily stratili svoju moc. Americké náboženstvo stratilo svoju nadprirodzenú vieru a americká filozofia stratila svoje racionálne presvedčenie.“ Táto situácia spojená s rastom materializmu „bola sprevádzaná zanedbaním a stratou duchovných zdrojov, od ktorých vnútorná sila civilizácie závisí“.

"Dawson predpovedal, že kult štátu sa stane náboženstvom súčasného sveta a že hierarchický, byrokratický štát bude 'stáť nad občanom a mimo neho'."

Zdieľať

Taktiež poznamenal, že „ak vedome povolíme vodcom moderného sveta, aby sa zmenili z kultúrnych lídrov na služobníkov moci, potom za rozpad západnej civilizácie budeme mať väčšiu zodpovednosť ako politici“.

Za posledné polstoročie nanešťastie mnohí „kultúrni lídri“ – katolíci, protestanti a židia – z kultúrnych bojov odišli a sekulárnym silám tak umožnili rozvíjať sa, v podstate bez kritiky a kontroly.

Inzercia

Zápas vedený o rovnakopohlavné manželstvá je klasickým príkladom takéhoto opustenia poľa u náboženských a kultúrnych lídrov. Napríklad keď bola v štáte New York táto vec predložená na rokovanie jeho zákonodarcom, len veľmi málo bolo počuť katolíckych biskupov. Nevyzývali laikov vytvoriť tlak na svojich volených zástupcov, aby hlasovali proti. Z kazateľníc sa nečítali žiadne silné listy, neboli žiadne tlačové konferencie či protestné pochody.

A po poslednom rozhodnutí Najvyššieho súdu si jeho zástanca guvernér Andrew Cuomo, pokrstený katolík, v skutočnosti udrel do svojej cirkvi. V New Yorku sa 28. júna konal Gay Pride a Cuomo na ňom po prvýkrát osobne zosobášil rovnakopohlavný pár.

Kultúra pretrvá ako rieka na púšti

Aby sa obnovila kresťanská kultúra, Dawson vyzval kresťanov, aby povstali a prelomili kontrolu sekularistov vo vzdelávaní. Hovoril, že vzdelávanie mládeže je kľúčové, pretože je to „proces, cez ktorý sú noví členovia spoločenstva uvedení do spôsobu jeho života a myslenia, počnúc od najjednoduchších prvkov správania až po najvyššiu tradíciu duchovnej múdrosti“.

Je to ťažká úloha, hlavne preto, že zanietení mladí liberálni biskupi v dobe po II. Vatikánskom koncile prispeli k zničeniu katolíckej kultúry, keď „aggiornamento“ Jána XXIII. interpretovali ako výzvu na demontáž silných sociálnych základov americkej Cirkvi.

„Nech sa naša moderná civilizácia stane akokoľvek sekulárnou, táto posvätná kultúra pretrvá ako rieka v púšti."

Zdieľať

Americká Katolícka cirkev v súčasnosti stratila takmer tri generácie veriacich, ktorí sa zmenili na sekulárnych utilitaristov. Je to jednoduchý fakt, ktorý robí Dawsonovo volanie do zbrane ešte zložitejším.

No bez ohľadu na to, aké zlé to je, Dawson trval na tom, že misiou katolíkov je živiť a udržiavať tradíciu posvätnej kultúry. „Nech sa naša moderná civilizácia stane akokoľvek sekulárnou, táto posvätná kultúra pretrvá ako rieka v púšti. Pravé náboženské vzdelanie ju stále môže využiť na zavlažovanie smädných krajín a na zmenu tváre sveta s prísľubom nového života.“

Má pravdu. Posledná porážka, akokoľvek je vážna, by nás nemala odradiť od boja za dobrú vec v našich domovoch, školách, kostoloch. A vo verejnej sfére.

George Marlin
Autor je predsedom správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc Cirkvi v núdzi). Je autorom viacerých kníh, poslednou je Christian Persecutions in the Middle East: A 21st Century Tragedy (Prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe: Tragédia 21. storočia).

Pôvodný text: Christopher Dawson on Our Cultural Mess, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Prvá svetová vojna a pápeži

Prvá svetová vojna a pápeži

Minulý týždeň tomu bolo sto rokov, čo kresťanská Európa začala strašnú Veľkú vojnu, ktorá sa rozšírila po celom svete, zúrila od augusta 1914 do novembra 1918 a bola zodpovedná za smrť viac ako 15 miliónov vojakov a civilistov. wwi-2.jpg Winston Churchill vo svojom š...

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

Prezident Kiska robí chybu: vybral si človeka Smeru

V prezidentskom paláci nefunguje všetko tak, ako by malo. Príkladom je personálne rozhodnutie prezidenta – menovanie člena Správnej rady Ústavu pamäti národa. kiska.jpg Napriek tomu, že Kiska dostal list od Antona Srholca a Konfederácie politických väzňov, podporený a...