Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Spoločnosť
09. december 2017

Náprava spustošenia, ktoré spôsobil ISIS na Ninivských pláňach v Iraku

Irackí kresťania potrebujú regionálny „Marshallov plán“.
Náprava spustošenia, ktoré spôsobil ISIS na Ninivských pláňach v Iraku

Kresťan v kostole sv. Addaia v Iraku, ktorý zničili teroristi Islamského štátu. Foto: Aid to the Church in Need

V novembri sa Pomoc trpiacej Cirkvi USA (ACNUSA) – pápežská nadácia, ktorej predsedám a ktorá podporuje prenasledovaných kresťanov – zúčastnila na konferencii OSN, ktorú spoluorganizovala stála pozorovacia misia Svätej stolice pri OSN. Téma zasadnutia bola rozsiahla: „Priniesť na územia spustošené ISIS zodpovednosť, obnovu, zmierenie a mier.“

Účastníci chválili rezolúciu 2379, ktorú túto jeseň schválila Bezpečnostná rada OSN. Tá požaduje vytvoriť tím vyšetrovateľov, ktorí majú zhromaždiť dôkazy o zločinoch proti ľudskosti spáchaných ISIS a napokon súdiť a odsúdiť páchateľov. Túto rezolúciu vítam a dúfam, že sa ňou bude medzinárodné spoločenstvo riadiť. Veľmi veľké očakávania sa vkladajú aj do iných iniciatív, ktoré si vyžadujú masívne financovanie a značné politické kroky zo strany západných a regionálnych vlád.

Schválená rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN žiada vytvoriť tím vyšetrovateľov, ktorí majú zhromaždiť dôkazy o zločinoch proti ľudskosti spáchaných ISIS a napokon súdiť a odsúdiť páchateľov. Zdieľať

Príčinou veľkej nádeje je sľub viceprezidenta Mika Penca, že Amerika priamejšie nasmeruje pomoc prenasledovaným náboženským menšinám v regióne. Vládnej byrokracii však chvíľu trvá, kým sa rozhýbe. Medzitým potrebujú zbedačené kresťanské, jezídske a moslimské spoločenstvá na mieste bezprostredné činy.

Pozornosť by sa mala sústrediť na presídlenie asi 90 000 kresťanov na Ninivské pláne v severnom Iraku. Tento región zdevastovala okupácia ISIS a následné bitky za oslobodenie územia, ktoré kedysi bývalo kresťanským centrom. Doteraz sa len 12 percent tejto populácie vrátilo z exilu v Kurdistane, kde strávili vyše tri roky.

Boli hosťami chaldejskej erbilskej arcidiecézy pod vedením arcibiskupa Bašara Wardu a prežili vďaka potravinám, prístrešiu a liekom, ktoré poskytovali výlučne náboženské organizácie. Prispeli najmä Kolumbovi rytieri, Katolícka dobročinná asociácia na Blízkom východe a Pomoc trpiacej Cirkvi. Západné vlády stáli bokom, no peniaze od veriacich umožnili miestnej Cirkvi viac než tri roky sprostredkovať nesmierne množstvo humanitárnej pomoci.

Zima rýchlo prichádza, a preto musí humanitárna pomoc pokračovať. Veľké opravy si vyžadujú domy, školy a nemocnice, ktoré slúžia vracajúcim sa kresťanom – a samozrejme kostoly, kláštory a semináre – ako aj infraštruktúra na dodávku vody a elektriny pre deväť kresťanských miest a dedín na Ninivských pláňach.

Takisto sú urgentne potrebné bezpečnostné opatrenia vrátane odmínovania. Veľké financie zvonka sú potrebné aj na spustenie toho, čo sme pomenovali regionálnym „Marshallovým plánom.“

Západné vlády stáli doteraz bokom, no peniaze od západných náboženských organizácií umožnili miestnej Cirkvi viac než tri roky sprostredkovať nesmierne množstvo humanitárnej pomoci. Zdieľať

Najvyšší čas je aj pre program pomoci, vďaka ktorému sa budú môcť títo dlho trpiaci kresťania – zvlášť mladšia generácia – začať spoliehať na svoju vlastnú vynaliezavosť a položiť základy pre budúcnosť. Západné vlády a náboženské organizácie musia poskytnúť – slovami maďarskej veľvyslankyne Katalin Bogyay, jednej z rečníčok na konferencii – „inteligentnú, dlhodobú a udržateľnú pomoc.“

Treba naliehať na vlády a mimovládne organizácie, aby spolupracovali na holistickom programe pomoci, ktorý bude napĺňať všetky potreby tohto ubitého spoločenstva: od základných humanitárnych potrieb – potravín, liekov a prístrešia – až po hospodársku obnovu, vzdelávanie, duševné, emocionálne a duchovné uzdravenie a podporu aktívneho občianstva, ktorému ide o blaho každého jedného človeka v miestnych spoločenstvách bez ohľadu na jeho vieru. Ide o to, posilniť a znovu oživiť vôľu a predstavivosť ľudí, aby znovu vybudovali svoj život a svoje spoločenstvo.

Nad rámec humanitárnych potrieb budú kresťanské rodiny, ktoré sa snažia vrátiť na Ninivské pláne, potrebovať pomoc nielen pri oprave či znovupostavení svojich domov ale aj s pracovnými príležitosťami. Tieto treba vytvoriť prostredníctvom mikroinvestícií, ktoré poskytnú štartovací kapitál na začatie prevádzky starých a nových podnikov. Ekonomický rozvoj vytvorí sociálnu stabilitu, umožní ľuďom znovu získať a objaviť dôstojnosť práce a podnietiť starobylý kresťanský ľud, aby tam zostal.

Ku koncu by sa mali ponúknuť štipendiá mladým ľuďom, ktorí sú ochotní zostať vo svojej krajine a túžia byť vyškolení v rozličných odboroch. Títo mladí muži a mladé ženy – odhodlaní zmeniť svoje spoločenstvo – budú laickými kresťanskými vedúcimi osobnosťami budúcnosti.

Veľmi potrebná je klinika pre duševné zdravie, ktorá pomôže jednotlivcom, zvlášť deťom, znovu získať emocionálnu a duševnú stabilitu po traume z vojny, teroru a vysídlenia. Na vytvorenie programov, ktoré budú vychádzať do spoločenstva a budú zamerané na obnovu stabilného rodinného prostredia pre výchovu detí, budú nevyhnutne potrební sociálni pracovníci so zvláštnymi zručnosťami (niektorí z nich vyškolení prostredníctvom štipendií).

Inzercia

ACNUSA sa bude aktívne podieľať na podpore obnovy stavbou a opravou škôl a kostolov, týchto dvoch inštitúcií, ktoré sú kľúčové pri formovaní spoločenstva.

Úspešný program pomoci bude signalizovať konečnú porážku plánov ISIS vykoreniť kresťanov z Blízkeho východu. Zdieľať

V neposlednom rade je potrebné vytvoriť mimovládny personál so zvláštnymi odbornými znalosťami z medzináboženských vzťahov. Ten by mal stimulovať občiansku angažovanosť medzi rozličnými členmi spoločenstva. Tento program bude nevyhnutný, ak má byť nádej pre vytvorenie pluralistických, tolerantných a demokratických spoločenstiev.

Pred tromi rokmi pápež František v spoločnom prehlásení s Bartolomejom I., vodcom ortodoxných kresťanov na celom svete, vyhlásil:

Mnohí z našich bratov a sestier sú prenasledovaní a boli násilím prinútení opustiť svoje domovy... Zdá sa dokonca, že došlo k strate hodnoty ľudského života, že ľudská bytosť už nemá viac hodnotu a môže byť obetovaná v prospech iných záujmov. Je tragické, že to všetko necháva mnohých ľudí ľahostajnými.

Toto úsilie nebude úspešné bez posilnenia miestnej Cirkvi. ACNUSA ako pápežská nadácia vykonáva svoju prácu z pohľadu Cirkvi, ktorá má neochabujúcu vieru v schopnosť mužov, žien a detí prekonať s Božou pomocou ťažkosti a poraziť sily temna. Budeme obnovovať bohoslužobné miesta a zabezpečovať životné náklady pre kňazov a rehoľné sestry, aby udržiavali zdravý sviatostný život miestneho veriaceho spoločenstva.

Nemôžeme zabudnúť na týchto kresťanov, ktorí dlho trpeli práve pre svoju vieru. Sú to naši bratia a naše sestry. Kľúčom k úspechu je komplexný „inteligentný, dlhodobý a udržateľný“ program pomoci. Tento úspech bude signalizovať konečnú porážku plánov ISIS vykoreniť kresťanov z Blízkeho východu.

George J. Marlin
Autor je predseda správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc trpiacej Cirkvi), je autorom kníh The American Catholic Voter (Katolícky volič v Amerike), Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative (Narcistický národ: Úvahy konzervatívca z ľavicového štátu) a Christian Persecutions in the Middle East: A 21st Century Tragedy (Prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe: Tragédia 21. storočia). Jeho nová kniha, Sons of St. Patrick (Synovia sv. Patrika), ktorú napísal spolu s Bradom Minerom, bude uverejnená na deň sv. Patrika.

Pôvodný text: Repairing the Ravages of ISIS on Iraq’s Nineveh Plains.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.