Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Spoločnosť
02. február 2019

Mal by byť guvernér New Yorku Andrew Cuomo exkomunikovaný?

Nový zákon katolíckeho guvernéra Cuoma ide ešte ďalej ako rozhodnutie Najvyššieho súdu USA Roová vs. Wade. Cirkev niečo musí urobiť.
Mal by byť guvernér New Yorku Andrew Cuomo exkomunikovaný?

Hillary Clintonová a Andrew Cuomo počas konferencie 7. januára 2019, na ktorej vyzvali na uvoľnenie legislatívy potratov v neskorom tehotenstve. Zákon bol v štáte New York schválený 22. januára 2019. Foto: TASR/AP

V marci 1970 zákonodarný zbor štátu New York zrušil protipotratový zákon, ktorý bol platný od roku 1830. Tento zákon tesne prešiel vďaka podpore niekoľkých zákonodarcov zo silne katolíckych okresov, ktorí boli potom v novembrových voľbách porazení za odpad od viery.

V tých časoch mala Katolícka cirkev v New Yorku morálnu autoritu a newyorský arcibiskup, kardinál Terrence Cooke, sa nebál použiť túto moc vo verejnom priestore.

Kardinál Cooke viedol kampaň za zrušenie zákona povoľujúceho neobmedzené potraty až do 24. týždňa. V máji 1972 tak štátny zákonodarný zbor aj urobil a obnovil zákon z roku 1830.

Žiaľ, krátko nato guvernér Nelson Rockefeller zrušenie liberalizovaného potratového zákona vetoval.

Cuomo predložil legislatívu, ktorá mala zrušiť potratový zákon z roku 1970 a kodifikovať potrat ako „základné právo na súkromie“, čo je klasifikácia, ktorú odmietol dokonca aj Najvyšší súd USA. Zdieľať

Otázka potratov v New Yorku zostala irelevantná po tom, čo 22. januára 1973 Najvyšší súd USA rozhodol v prípade Roová vs. Wade.

Po štyridsiatich rokoch sa potrat v New Yorku opäť raz dostal na titulky vďaka guvernérovi Andrewovi Cuomovi.

Cuomo, pokrstený katolík, absolvent strednej školy arcibiskupa Molloya v Queense a Fordhamovej univerzity v Bronxe, opustil niekoľko dôležitých morálnych zásad svojej viery.

V roku 2011, keď bol prvý rok v úrade, sa postaral o schválenie zákona o rovnakopohlavných manželstvách. „Manželská rovnosť,“ vyhlásil, „predstavuje principiálnu otázku a štát by nemal diskriminovať rovnakopohlavné páry, ktoré sa chcú vziať.“

Následne 16. januára 2014 Cuomo v jednej rozhlasovej relácii vyhlásil, že katolíci a iní, ktorí majú tradičné morálne názory, sú nevhodní občania a v New Yorku už nie sú vítaní:

Čo sú zač? Sú to tí extrémni konzervatívci, ktorí sú za právo na život, útočné zbrane a sú proti gejom? Sú to oni? Lebo ak sú to oni, a sú to extrémni konzervatívci, v štáte New York pre nich niet miesta, lebo Newyorčania takí nie sú.

A je to ešte horšie.

Cuomo poblúdil aj pri otázke potratov. Vo svojej správe o stave štátu z roku 2013 sa rozhodne postavil za radikálnu propotratovú lobby, keď štyrikrát zvolal: „Je to jej telo a jej rozhodnutie!“

Cuomo predložil legislatívu, ktorá mala zrušiť potratový zákon z roku 1970 a kodifikovať potrat ako „základné právo na súkromie“, čo je klasifikácia, ktorú odmietol dokonca aj Najvyšší súd USA.

Cuomovmu návrhu sa štyri roky nedarilo uspieť v štátnom senáte, ktorý kontrolovali konzervatívni republikáni. Tí však minulý november kontrolu nad touto komorou stratili.

Cuomo jasal a chvastal sa, že v januári 2019 bude v novom zákonodarnom zbore prvý na rade jeho takzvaný zákon o reprodukčnom zdraví.

Tak sa aj stalo.

22. januára, na 46. výročie rozhodnutia v prípade Roová vs. Wade, zákonodarný zbor príslušný zákon schválil za burácajúceho potlesku a divého smiechu. Pár minút nato ho Cuomo za potlesku stojacich prítomných podpísal.

Potraty sa podľa nového zákona síce obmedzujú na prvých 24 týždňov tehotenstva, no výnimky sú natoľko široké (čiže ekonomická, sociálna či emočná núdza), že potrat si bude môcť zabezpečiť ktokoľvek aj pár minút pred pôrodom. Zdieľať

Tento zákon ide oveľa ďalej než Roová vs. Wade. Z trestného zákona odstraňuje ustanovenia o potratoch a „vytvára právo na tento výkon podľa zákona o verejnom zdravotníctve“.

Inzercia

Potraty sa síce obmedzujú na prvých 24 týždňov tehotenstva, no výnimky sú natoľko široké (čiže ekonomická, sociálna či emočná núdza), že potrat si bude môcť zabezpečiť ktokoľvek aj pár minút pred pôrodom. Inými slovami, životy nenarodených detí, ktoré dokážu prežiť mimo maternice, teraz môžu ukončiť lekári i nelekári.

Guvernér Andrew Cuomo sa veľmi líši od svojho otca, guvernéra Maria Cuoma. Cuomo starší sa snažil byť zároveň ako sv. Thomas More aj ako Machiavelli.

Vo svojej slávnej prednáške na Notre Dame v roku 1984 o „náboženskom presvedčení a verejnej morálke“ morovský Cuomo povedal: „Mojím duchovným domovom je Katolícka cirkev. Tam je moja hlava i moja nádej… [a] prijímam náuku Cirkvi o potratoch.“ No machiavellistický Cuomo sa prejavil vtedy, keď vyhlásil, že ako verejný úradník nemôže nanucovať svoje súkromné náboženské názory zvyšku spoločnosti.

Mario Cuomo ukázal absurditu svojej pozície zakaždým, keď vetoval zákon o treste smrti, ktorý bol schválený v zákonodarnom zbore s veľkou väčšinou a podporovalo ho vyše 60 percent Newyorčanov. Cuomo presadil svoje osobné morálne námietky, aj keď mal proti sebe verejnú mienku.

Andrew Cuomo je úplne iný ako jeho otec. Uňho nie je žiadna dualita; chce byť machiavellista a podporuje čokoľvek, čo môže pomôcť jeho politickým ambíciám.

Vlastne jestvujú správy, že keď bol Clintonovým tajomníkom pre bytovú politiku a mestský rozvoj, jedným z jeho prvých činov „bolo, že svojim hlavným pobočníkom rozdal knihu od Niccola Machiavelliho Vladár… a povedal im: ‚Toto je moja filozofia riadenia.‘“

Cuomo používa alebo odvrhuje Cirkev podľa toho, ako to vyhovuje jeho politickým cieľom. Na jednej strane odmietol učenie Cirkvi o potratoch, no prijal a chválil posolstvo pápeža Františka o núdznych a marginalizovaných. A keď 24. septembra 2015 pápež navštívil katedrálu sv. Patrika, Cuomo sa postaral, aby bol v prvej lavici. Pre guvernéra to bolo veľké politické divadlo.

„Kto používa moc takým spôsobom, že podnecuje k páchaniu zla, previňuje sa pohoršením a je zodpovedný za zlo, ktoré priamo alebo nepriamo podporoval.“ Preto by newyorskí biskupi mali verejne vyhlásiť, že Cuomo spôsobil verejné pohoršenie a treba mu odoprieť prijímanie. Zdieľať

Andrew Cuomo odmietol základné učenie Cirkvi, že každá osoba má právo na život, lebo bola stvorená na Boží obraz. Preto je možno načase, aby Cirkev odmietla jeho.

Katechizmus Katolíckej cirkvi jasne vraví: „Kto používa moc, ktorou disponuje, takým spôsobom, že podnecuje k páchaniu zla, previňuje sa pohoršením a je zodpovedný za zlo, ktoré priamo alebo nepriamo podporoval.“

Preto by newyorskí biskupi mali minimálne verejne vyhlásiť, že Cuomo spôsobil verejné pohoršenie a treba mu odoprieť prijímanie.

Alebo ak majú odvahu, mohli by si Cuoma predvolať a predstaviť mu kánonické tresty, ktoré sú pripravení uložiť, ak neodvolá svoju herézu. To, či exkomunikácia je alebo nie je ich súčasťou, je otázka pre kánonických právnikov.

Niečo však treba spraviť, aby newyorskí biskupi nepotvrdili rastúci dojem, že Katolícka cirkev je len oslabený papierový tiger.

George J. Marlin
Autor je predseda správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc trpiacej Cirkvi), je autorom kníh The American Catholic Voter (Katolícky volič v Amerike), Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative (Narcistický národ: Úvahy konzervatívca z ľavicového štátu) a Christian Persecutions in the Middle East: A 21st Century Tragedy (Prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe: Tragédia 21. storočia). Jeho nová kniha, Sons of St. Patrick (Synovia sv. Patrika), ktorú napísal spolu s Bradom Minerom, vyšla na deň sv. Patrika v roku 2017.

Pôvodný text: Should Governor Andrew Cuomo be Excommunicated?

 

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame