Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. február 2020

Trumpov plán pre Blízky východ je viac okázalý než realistický

Plán dáva Palestínčanom nádej, no najprv by mali jasne uznať existenciu izraelského štátu.
Trumpov plán pre Blízky východ je viac okázalý než realistický

Americký prezient Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Bielom dome vo Washingtone 28. januára 2020. Foto: TASR/AP

Všetci moji priatelia, podobne ako Benjamin Netajnahu, sú z plánu Donalda Trumpa na riešenie palestínsko-izraelského konfliktu nadšení.

Súhlasím s tým, že v protiklade k plánom predchádzajúcich prezidentov je na ňom čo pochváliť. Na rozdiel od návrhov Cartera, Reagana, Clintona a Georgea W. Busha tento berie izraelské bezpečnostné obavy vážne. Zo všetkých najviac poukazuje na bezprecedentnú a emocionálne úžasnú úroveň podpory Izraela zo strany USA.

Z plánu však nie som nadšený, a to z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé: kto ho potrebuje? Izraelu sa vodí najlepšie vtedy, keď koná nezávisle v súlade so svojimi záujmami, nie pod vedením USA. Všetci izraelskí lídri od roku 1948 múdro odmietli plány navrhnuté zvonka a implicitne sa pýtali: „Kto vás poveril riešením našich problémov?“

Trumpov plán na rozdiel od návrhov Cartera, Reagana, Clintona a Georgea W. Busha berie izraelské bezpečnostné obavy vážne. Izrael si však svoje problémy najlepšie rieši sám. Zdieľať

Tentoraz však dvaja vrcholní politici utekali do Washingtonu, aby tento plán podporili. Predpokladám, že títo istí politici alebo ich nástupcovia postúpia túto právomoc Američanom.

Po druhé: Obávam sa, že podobne ako predošlé a neúspešné predstavy riešenia palestínsko-izraelského konfliktu aj Trumpov plán je založený na tom, že Palestínčanom dáva nádej. Znie to dobre, no je to veľmi kontraproduktívne.

Aby sme pochopili prečo, pozrime sa na dohodu z Osla z roku 1993, ktorá bola doteraz najdôležitejším plánom. Predpokladalo sa, že bude odmenou Palestínčanom za ich dobré správanie. Sľubovala autonómiu a naznačovala nezávislosť. Usilovala sa o hmlistý „Nový Blízky východ“, v ktorom ako základ na zmierenie historicky znepriatelených národov poslúži hospodárska spolupráca.

Ponúkala Program bývania a výstavby, Plán rozvoja malého a stredného podnikania, Plán ľudských zdrojov a Program rozvoja infraštruktúry pre vodu, elektrinu, dopravu a komunikácie. Po 27 rokoch sa všetky strany zhodujú v tom, že Oslo úplne zlyhalo.

Aj Trumpov plán je postavený na kombinácii suverenity a ekonomického rozvoja a má dokonca ešte vyššie ambície. Zabudnite na autonómiu, navrhuje úplnú nezávislosť „Štátu Palestína“, pričom tento pojem sa v 180-stranovom dokumente spomína 1397-krát. Každý, kto má obavy o bezpečnosť Izraela, sa pri tejto bezprostrednej vyhliadke, samozrejme, vydesil.

Ako naznačujú názov a podtitul („Mierom k prosperite“ a „Vízia na zlepšenie života palestínskeho a izraelského ľudu“), plán má okázalé ekonomické ambície. Spomína, že obyvatelia Gazy „trpia masívnou nezamestnanosťou, rozšírenou chudobou, drastickým nedostatkom elektrickej energie a pitnej vody a ďalšími problémami, ktoré hrozia prerásť do veľkej humanitárnej krízy“. Sľubuje, že vďaka novým investíciám v hodnote 50 miliárd dolárov počas nasledujúcich 10 rokov vovedie obyvateľov do „prosperujúcej budúcnosti“.

Plán odhaduje, že jeho návrhy by mohli palestínske HDP „za 10 rokov zdvojnásobiť, vytvoriť jeden milión nových pracovných miest, znížiť mieru nezamestnanosti pod 10 percent a znížiť mieru chudoby na polovicu“. Výraz elektrina sa v takomto duchu vyskytuje v pláne 116-krát, výraz prosperita 303-krát.

Inzercia

Plán zachádza až do drobných detailov. Napríklad volá po zriadení „Letoviska Mŕtve more“, pričom Izrael umožní, aby ho Palestína vybudovala v severnej časti Mŕtveho mora spolu s cestou, ktorá Palestínčanom umožní „cestovať zo Štátu Palestína do tohto letoviska s ohľadom na izraelské bezpečnostné hľadiská“.

Alebo predpokladá navýšenie dvojročných výdavkov na úroveň 25 miliónov dolárov, ktoré poskytnú „masívnu technickú podporu palestínskemu verejnému sektoru na rozvoj nového obchodného režimu a štruktúry“.

Palestínčania potrebujú počuť tvrdú pravdu. Ich sto rokov trvajúce odmietanie Židov, judaizmu, sionizmu a Izraela je tým jediným problémom, ktorý je prekážkou k riešeniu. Musí sa skončiť, okamžite a úplne. Zdieľať

Moja odpoveď: Naozaj niekto na svete verí tomu, že by sa niektorá z týchto chimér mohla zrealizovať?

Namiesto toho, aby sme sa Palestínčanov opäť raz pokúšali nalákať k akceptovaniu svojho izraelského suseda predstieraním, že dosiahnu lepší život, potrebujú počuť tvrdú pravdu:

– Ich sto rokov trvajúce odmietanie Židov, judaizmu, sionizmu a Izraela je tým jediným problémom, ktorý je prekážkou k riešeniu. Musí sa skončiť, okamžite a úplne.

– Nezískajú žiadne letovisko, žiadny nový obchodný režim, žiadnu veľkú finančnú pomoc, nehovoriac už o suverenite a prosperite, dokým jednoznačne neakceptujú Izrael ako židovský štát a neurobia to nastálo.

Moje výhrady k Trumpovmu plánu vyplývajú z toho, že opakuje a zdôrazňuje staré a neúspešné prístupy v podobe sľubovania výhod pre Palestínčanov. Nie, oni potrebujú počuť tvrdú pravdu, že k ničomu dobrému nedôjde, dokým sa svojho odmietania nevzdajú. Namiesto ponúkania nádeje by sa im mala ukázať bezvýchodiskovosť. Dokým sa tak nestane, aj tento plán sa skončí bezvýznamne ako každá predchádzajúca prezidentská iniciatíva.

Pôvodný text Reservations about the Trump Mideast peace plan vyšiel vo Washington Times. Uverejnené s láskavým súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame