Vplyv maličkého Kataru je nesmierny. A stále rastie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vplyv maličkého Kataru je nesmierny. A stále rastie

Katarský emir, šejk Tamim Bin Hamad Al-Thani na summite v Libanone 20. januára 2019. Foto: TASR/AP

V prepočte na obyvateľa je to najbohatší štát na svete. Extrémistickú ideológiu jeho režimu treba brať vážne. Píše Daniel Pipes.

Už v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia kolovala medzi zahraničnopolitickými analytikmi hádanka: Kto sú dve najsilnejšie veľmoci sveta po sovietskom kolapse? Odpoveď: Spojené štáty a Katar. Inými slovami: o nadmerných ambíciách krajiny s približne 150-tisícovým pôvodným obyvateľstvom sa už dlho vedelo.

Dnes už katarský vplyv nie je hádankou. Je badateľný od hotela Claridge’s (päťhviezdičkový hotel v Londýne vlastnený Katarom, pozn. prekl.) po obraz Paula Gauguina Quand te maries-tu? (v roku 2015 ho kúpil katarský zberateľ za takmer 300 miliónov dolárov, čím sa stal najdrahším obrazom v histórii, pozn. prekl.), od Al-Džazíry (vplyvná katarská televízna stanica) po Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022, od hackerských aktivít po korupčné škandály.

Nálezisko zemného plynu v North Dome vytvára občanom Kataru príjem približne 500-tisíc dolárov na hlavu, čo je asi 5-krát viac ako v Luxembursku, druhom najbohatšom štáte na svete. Zdieľať

Vláda okázalo vyvažuje svoje externé prepojenia, čo symbolizuje obrovská letecká základňa Al-Udeid Air Base, ktorú väčšinou využívajú americké letecké sily aj Veliteľstvo spojených síl Kataru a Turecka.

Tento pozoruhodný výkon čiastočne umožňuje unikátne bohatstvo, ktoré dopadlo na maličkú populáciu Kataru (v súčasnosti je to približne 300-tisíc ľudí, čo je jedno percento obyvateľstva Šanghaja). Nálezisko zemného plynu v North Dome vytvára občanom Kataru (na rozdiel od omnoho početnejších cudzincov) príjem približne 500-tisíc dolárov na hlavu, čo je asi 5-krát viac ako v Luxembursku, druhom najbohatšom štáte na svete.

Nesmierna úloha Kataru je sčasti dôsledkom aj povahy štátu a jeho vedenia. V Katare podobne ako v Saudskej Arábii dominuje extrémistická ideológia wahhábizmu, ktorá svojmu obyvateľstvu dáva vedomie dôležitosti a ambícií nadmerných vzhľadom na jeho veľkosť. Poslední vodcovia krajiny – najprv emir Hamad (1995 – 2013) a dnes jeho syn Tamim (2013 – dodnes), ako aj ich príbuzní a podporovatelia – si hovejú v prchavej veľkoleposti. Dobre to symbolizuje meno HAMAD (latinskými písmenami), ktoré dal emir Hamad v roku 2010 v rozmeroch 1 krát 3 kilometre vyryť do piesku ostrova a potom nemenej záhadne o dva roky vymazať.

Vyhĺbené meno katarského emira v piesku ostrova v rozmere jeden krát tri kilometre. Foto: danielpipes.org 

Katarský vplyv je asi najviditeľnejší v jeho podpore džihádistickým skupinám na takých rozličných miestach ako Irak (al-Káida), Sýria (Ahrar al-Sham, Jabhat al-Nusra), Gaza (Hamas) a Líbya (Obranné oddiely Benghází). Zdieľať

Katarský vplyv je asi najviditeľnejší v jeho podpore džihádistickým skupinám na takých rozličných miestach ako Irak (al-Káida), Sýria (Ahrar al-Sham, Jabhat al-Nusra), Gaza (Hamas) a Líbya (Obranné oddiely Benghází). Katar po celom svete podporuje aj popredné islamistické siete vrátane Moslimského bratstva v Egypte, AKP v Turecku a Jamaat-e-Islami v Bangladéši.

Vláda v hlavnom meste Dauha poskytuje kancelárske priestory pre Taliban. V tomto meste majú už desaťročia svoj domov aj islamistické osobnosti ako duchovný vodca Moslimského bratstva Yusuf Al-Qaradawi a vodca Hamasu Chálid Mašál.

Katarská moc je na Západe opatrnejšia a bezproblémovo prosperuje. Financuje mešity a ďalšie islamské inštitúcie, ktoré vyjadrili svoju vďačnosť tým, že prišli prejaviť nespokojnosť pred ambasády Saudskej Arábie v Londýne a Washingtone.

Dauha sa však pri presadzovaní svojej agendy nespolieha len na moslimskú diaspóru na Západe. Pracuje aj na ovplyvňovaní tvorcov západnej politiky či priamo verejnosti.

Rozsiahla televízna sieť Al-Džazíra sa stala jednou z najväčších a najznámejších vysielateľov na svete. Jej stanice v anglickom jazyku vyrábajú uhladenú propagandu proti katarským nepriateľom oblečenú do západnej liberálnej rétoriky.

Katar je dnes najväčším zahraničným donorom amerických univerzít. Posledný projekt televízie Al-Džazíra (AJ+) sa zameriava na mladých a progresívnych Američanov. Zdieľať

Posledný projekt televízie – kanál na sociálnych médiách pod názvom AJ+ – sa zameriava na mladých a progresívnych Američanov. Jeho dokumentárne filmy o zlách Izraela, Saudskej Arábie a Trumpovej vlády sú zasadené medzi žiarivé obhajoby transgenderových práv a emocionálne výzvy na pomoc žiadateľom o azyl na americkej južnej hranici – čo sú zdanlivo nezlučiteľné témy pre vysielateľa wahhábistického režimu.

Dauha sa usiluje aj o vplyv na západných vzdelávacích inštitúciách. Režimom kontrolovaná Katarská nadácia dáva desiatky miliónov dolárov na školy, univerzity a ďalšie vzdelávacie inštitúcie v Európe a Severnej Amerike. Katar je dnes v skutočnosti najväčším zahraničným donorom amerických univerzít. Jeho fondy financujú výučbu arabského jazyka a hodiny venované blízkovýchodnej kultúre. Ich ideologické zameranie je občas nepokryte otvorené, ako sa to stalo v prípade kurzu na amerických školách s názvom „Vyjadrite svoju oddanosť Kataru“.

Keď sa teraz Saudi, Spojené arabské emiráty, Egypťania a ďalšie arabské vlády prebudili zoči-voči hrozbe, ktorú predstavuje Katar, nie je čas, aby tak urobil aj Západ?

Pôvodný text: Examining Qatar's Influence. Uverejnené sú súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo