Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. december 2019

Čoho sa britskí Židia boja pred voľbami najviac? Corbynových labouristov

Britská ľavica sa považuje za najviac antisemitskú stranu v krajine. Kam sa posunie Spojené kráľovstvo po víťazstve labouristov?
Čoho sa britskí Židia boja pred voľbami najviac? Corbynových labouristov

Jeremy Corbyn na snímke z 27. novembra 2019. Foto: TASR/AP

Keď budú Briti vo štvrtok pristupovať k voľbám, budú sa rozhodovať prevažne na základe postoja k brexitu či k ekonomickým témam. Mierne v pozadí je však aj téma postoja k židovskej menšine, ktorá robí problémy hlavne labouristom.

Ak by niekto čakal, že hlavná britská ľavicová strana bude mať k Židom ústretový postoj, podobne ako majú tradične ľavicové strany k menšinám, bol by sklamaný. Britskí labouristi majú už dlhé roky povesť viac alebo menej otvorene antisemitskej strany. Od roku 2015, keď sa ich predsedom stal Jeremy Corbyn, sa to ešte zhoršilo.

Corbyn je desaťročia známy svojou kritikou Izraela a kontaktmi s moslimskými radikálmi. Keďže v Británii žije početná moslimská komunita, ktorá sa z času na čas radikalizuje, Corbynov príklon k extrémnym hnutiam logicky vyvoláva medzi Židmi husiu kožu. Zdieľať

Corbyn je desaťročia známy svojou kritikou Izraela a obhajobou Palestíny. Cez jeho antisionizmus je však jeho strana čoraz viac spájaná aj so silným antisemitizmom, predovšetkým preto, že svoju kritiku Izraela prepája s postojmi viacerých radikálnych moslimských organizácií. A v dôsledku toho, že v Británii žije početná moslimská komunita (podľa sčítania z roku 2011 žilo v Británii 2,8 milióna moslimov a iba 270-tisíc Židov), ktorá sa z času na čas radikalizuje, Corbynov príklon k extrémnym hnutiam potom logicky vyvoláva medzi Židmi husiu kožu.

Corbyn napríklad v roku 2010 v anglickom parlamente počas Pamätného dňa holokaustu viedol podujatie, ktoré izraelskú politiku v Gaze dávalo na rovnakú úroveň s nacistami. Neskôr v jednom vyjadrení prirovnal Izrael k Islamskému štátu, v inom čase radikálne islamistické hnutia Hamas a Hizballáh pomenoval ako „priateľov“.

V októbri 2014 sa zúčastnil na spomienkovom podujatí v Tunisku, na ktorom sa kládli vence na hroby palestínskych obetí izraelského útoku, no uctili sa aj členovia teroristickej skupiny Čierny september, ktorí na olympiáde v Mníchove v roku 1972 zavraždili 11 izraelských športovcov.

Podobných incidentov má Corbyn na svojom krku niekoľko desiatok. Britská mimovládna organizácia Kampaň proti antisemitizmu, ktorá pravidelne monitoruje protižidovské prejavy v krajine, na svojej webovej stránke uverejňuje odpočet antisemitských prejavov pri všetkých britských stranách. Zatiaľ čo ostatné strany (konzervatívci, Brexit Party, zelení aj liberáli) majú vo svojich radoch po jednom až troch členoch s antisemitskými incidentmi, jediní labouristi majú takýchto členov až 20 a organizácia iba pri samotnom Corbynovi zaznamenala 24 incidentov.

Až 84 % britských Židov považuje Jeremyho Corbyna za ohrozenie svojej komunity, umiestnil sa ďaleko pred Nigelom Farageom (37 %) a Borisom Johnsonom (15 %). Zdieľať

Kampaň proti antisemitizmu pred niekoľkými rokmi zverejnila výsledky prieskumu medzi britskými Židmi o hlavných ohrozeniach, aké vnímajú vo svojej krajine. V rokoch 2016 a 2017 uviedla väčšina z nich na prvom mieste islamizmus, no hneď za ním nasledovala krajná ľavica a až na treťom skončila krajná pravica. Labouristickú stranu súčasne označili za takú, ktorá vo svojich radoch toleruje antisemitizmus ďaleko najviac (83 %, druhá strana UKIP mala iba 41 %).

Koncom novembra zverejnila táto organizácia výsledky obdobného prieskumu za posledné dva roky. Aj v ňom britskí Židia uviedli, že ako svoje hlavné ohrozenie vnímajú islamizmus, po ňom krajnú ľavicu a na treťom mieste krajnú pravicu.

Prieskum medzi britskými Židmi z rokov 2018-2019 na otázku, aké hlavné zoskupenia najviac ohrozujú ich komunitu. Zdroj: antisemitism.uk

Pri otázke o tolerancii k antisemitizmu medzi členmi a podporovateľmi politických strán britskí Židia opäť uviedli s veľkým náskokom na prvom mieste labouristov (86 %), nasledovali UKIP (42 %), Brexit Party (39 %), Zelení (33 %), Škótska národná strana a Konzervatívna strana (po 23 %).

Inzercia

Prieskum medzi britskými Židmi na otázku, aké politické strany najviac tolerujú antisemitizmus medzi svojimi členmi a sympatizantmi. Zdroj: antisemitism.uk

Tento rok organizácia zisťovala aj to, akých konkrétnych politikov vnímajú Židia ako svoje ohrozenie. Na prvom mieste sa, neprekvapivo, umiestnil vodca labouristov Jeremy Corbyn (84 %), s veľkým odstupom nasledovali vodca Brexit Party Nigel Farage (37 %), bývalý vodca UKIP Richard Braine (27 %) a vodca konzervatívcov Boris Johnson (15 %).

Prieskum medzi britskými Židmi na otázku, či niektorý z uvedených politikov predstavuje ohrozenie pre ich komunitu. Zdroj: antisemitism.uk

Ako po minulé roky, Židia aj tentoraz túto atmosféru verejne pomenovali. Vplyvný židovský týždenník The Jewish Chronicle 7. novembra vyšiel na titulnej strane s výrazne vyznačenou výzvou všetkým britským občanom, aby labouristickú stranu pre jej antisemitizmus nevolili.

Koncom novembra potom hlavný židovský rabín Británie Ephraim Mirvis v denníku The Times nepriamo označil Corbyna za nespôsobilého pre vysoký štátny úrad. V texte vytkol labouristickej strane, že už niekoľko rokov vôbec nerieši viac ako 100 antisemitských incidentov svojich členov a obvinil jej vedenie z pokrytectva. „Mnohí členovia židovskej komunity ťažko veria tomu, že ide o tú istú stranu, ktorú viac ako sto rokov hrdo nazývali svojím politickým domovom. Už ju nie je možné volať stranou rozmanitosti, rovnosti a antirasizmu. Stranou pracujúcich je už iba podľa názvu.“

Položil otázku, čo môže byť dôvodom na to, aby niekto mohol byť oficiálne vyhlásený za nespôsobilého na úrad premiéra. „Spájanie sa s tými, ktorí otvorene provokujú k nenávisti voči Židom? Vyslovenie podpory pre rasistickú nástennú maľbu zobrazujúcu mocných Židov s krivými nosmi, ktorí zbohatli údajne na úkor slabých a utláčaných? Pomenovanie ako ‚priateľov‘ tých, ktorí podporujú či dokonca páchajú vraždy na Židoch? Zdá sa, že nie. Z histórie však vieme, že to, čo sa začína pri Židoch, pri nich nikdy neskončí.“ Podľa neho ide vo voľbách „o dušu celej krajiny“.

Ak budú slovenskí progresívci kritizujúci Borisa Johnsona po štvrtku súcitiť s výsledkom britských labouristov, pripomeňte im, že fandia strane, ktorá Židom už roky naháňa strach viac ako krajná pravica (a omnoho viac ako konzervatívci).

Inzercia

Inzercia

Odporúčame