Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. december 2019

Trapas pani Pietruchovej

Kedy sa na Slovensku naštartovalo objasňovanie násilia na ženách? Naozaj to bolo v roku 2003, Oľga Pietruchová si totiž pomýlila paragrafy.
Trapas pani Pietruchovej

Ilustračné foto: flickr.com

Po vyjdení knihy rozhovorov, ktorú sme napísali s Karolom Sudorom pod názvom „Šiel som až na hranu (Liberál spovedá konzervatívca)“, kritické ohlasy nedali na seba dlho čakať. Ako prvá prispela článkom „Omyly (a lži) pána Palka“ na blogu Denníka N Oľga Pietruchová.

Nechcem reagovať na všetko, čo Oľga Pietruchová napísala, niečo si nechám na inú príležitosť. Chcel by som zatiaľ upozorniť na jedno jej katastrofálne chybné tvrdenie, ktoré treba uviesť na pravú mieru.

Vraj som ako minister flákal boj proti domácemu násiliu

Keby tie čísla v tabuľke boli počtami zistených a objasnených trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby, naozaj by sa dalo povedať, že k výraznému zlepšeniu došlo za ministra Kaliňáka. Lenže tie čísla tými počtami nie sú. Zdieľať

Keď Karol Sudor v našej knihe zaviedol reč na domáce násilie vrátane násilia voči ženám, na jeho otázku som odpovedal:

„Situácia sa od môjho pôsobenia na ministerstve zásadne zlepšila, veď sa to dá veľmi presne odmerať počtom trestných stíhaní tohto typu. Boli ich stovky ročne.“

Oľga Pietruchová v článku moje slová spochybnila a tvrdila, že som v skutočnosti nič proti problému nerobil. Napísala:

„Palko bol ministrom vnútra v rokoch 2002 až polovica roka 2006. Ako ukazujú štatistické údaje polície v prípade § 208 Trestného zákona, t. j. týrania blízkej a zverenej osoby, zistenosť aj objasnenosť boli v tom čase mizerné. Zlomilo sa to až v roku 2006, teda v čase, keď Palko z postu odišiel.“

Dôkazom má byť pre pani Pietruchovú štatistika, daná tabuľkou, ktorú si pani Pietruchová zostavila:

„Ach, pán Palko, čísla nepustia,“ dodáva Pietruchová víťazne. Nevediac, že si práve vyrába trapas. Nuž keby tie čísla pod rokmi 2003 až 2005 v tabuľke boli počtami zistených a objasnených trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby, naozaj by sa dalo povedať, že výsledky boli počas môjho ministerského pôsobenia mizerné a že k výraznému zlepšeniu došlo za ministra Kaliňáka v roku 2006. Lenže tie čísla tými počtami nie sú.

Trapas pani Pietruchovej

Pre pochopenie omylu pani Pietruchovej je kľúčové všimnúť si ľavý horný roh jej tabuľky, v ktorom je uvedený § 208. Pani Pietruchová sa zrejme domnievala, že tento paragraf bol počas všetkých rokov jej tabuľky paragrafom trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Lenže to tak nebolo.

§ 208 Trestného zákona platného do roku 2005 totiž definoval trestný čin neposkytnutia pomoci pri dopravnej nehode. Násilie na ženách definoval dovtedy § 215. Zdieľať

§ 208 definuje tento trestný čin až od 1. januára 2006, keď nadobudol účinnosť nový Trestný zákon, schválený parlamentom v roku 2005. Dovtedy sa v starom Trestnom zákone nachádzal trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby v § 215.

Preto sú čísla v Pietruchovej tabuľke pod rokmi 2003, 2004 a 2005 chybné. Týkajú sa totiž trestných činov neposkytnutia pomoci pri dopravnej nehode. V § 208 starého Trestného zákona bol totiž definovaný tento trestný čin.

A ako teda vyzerajú skutočné počty zistených a objasnených trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby za môjho pôsobenia, teda za celé roky 2003, 2004, 2005? Dajú sa nájsť na webovej stránke ministerstva vnútra, na ktorú odkazuje pani Pietruchová. Lenže nie v treťom stĺpci, kde je štatistika podľa paragrafov, ale v druhom stĺpci, kde je štatistika podľa názvov trestných činov.

Inzercia

Dovolil som si zostaviť pre pani Pietruchovú i všetkých, ktorých to zaujíma, tabuľku, do ktorej som zahrnul i roky predchádzajúce môjmu pôsobeniu na ministerstve, aby sa to dalo porovnať:

Ministrom som sa stal v októbri 2002. Všimnime si skok v roku 2003, keď počty evidovaných a objasnených trestných činov narástli rádovo na desaťnásobok počtov z predchádzajúcich rokov. Tento trend sa udržiaval počas celého môjho pôsobenia a pokračoval i po mojom odchode z funkcie. Nezvykol som o tom hovoriť. Aj Karolovi Sudorovi som o tom hovoril len preto, lebo sa na to pýtal.

Všimnime si skok v roku 2003, keď počty evidovaných a objasnených trestných činov narástli rádovo na desaťnásobok počtov z predchádzajúcich rokov. Tento trend sa udržiaval počas celého môjho pôsobenia a pokračoval i po mojom odchode z funkcie. Zdieľať

Po útokoch zo strany pani Pietruchovej snáď možno povedať priamo, že ministrom vnútra, ktorý urobil skutočný prielom dopredu v serióznom odhaľovaní a objasňovaní domáceho násilia, bol autor týchto riadkov.

Čísla naozaj nepustia. Samozrejme, ak ich vieme nájsť a porozumieť im.

Začalo sa to tragédiou v Tušiciach

Tento prielom sa začal na rozhraní rokov 2002 – 2003, keď v obci Tušice došlo k tragédii. Otec-násilník zabil svoje dve deti a spáchal samovraždu. Matka detí predtým podávala na neho trestné oznámenie, polícii bolo násilníctvo otca známe ešte pred tragédiou. Po tragédii boli prepustení z polície dvaja policajti a z funkcie odišiel okresný riaditeľ polície. Niekoľko policajtov bolo pre zanedbanie povinnosti trestne stíhaných a odsúdených.

Polícia tak dostala jasný signál, že domáce násilie treba objasňovať, a keď sa polícii jasne povie, čo má robiť, tak to robí. Tému potierania domáceho násilia som viackrát preberal s vedením Policajného zboru. Výsledky vidno z uvedenej tabuľky.

 

Vladimír Palko: Prečo Európa a Amerika smerujú k novej tyranii (doplnené vydanie)

 

Kto nám to vlastne káže o boji proti domácemu násiliu?

Každý sa môže pomýliť, i pani Pietruchová. Ľudia ako ona však stále poučujú Slovensko, prečo nám treba Istanbulský dohovor, pritom nemajú základné vedomosti o tom, kto, kedy, ako a čo už v tejto problematike urobil. Zdieľať

Čo však vyplýva z trapasu pani Pietruchovej? Každý sa môže pomýliť, i pani Pietruchová. Lenže vidíme čosi vážnejšie.

Ľudia ako ona stále poučujú Slovensko, ako treba bojovať proti domácemu násiliu, proti týraniu žien, tvária sa, že vedia najlepšie, prečo nám treba Istanbulský dohovor. Pritom zisťujeme, že nemajú základné vedomosti o tom, kto, kedy, ako a čo už na Slovensku v tejto problematike urobil.

A, samozrejme, zvrátený paradox pokračuje. Farár Marián Kuffa založil ústav, ktorý je útočišťom pre obete domáceho násilia. Ja som ako minister zabezpečil, aby sa polícia trestným činom domáceho násilia intenzívne zaoberala. A Oľga Pietruchová útočí v článku menovite práve na nás dvoch. Vyzerá to už dosť hlúpo.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.