Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. september 2019

Matovičova koalícia, Maďari a charizmatici

Šéf OĽaNO chystá trojkoalíciu. Ak to vyjde, bude to predávať ako úspešný príbeh, ale jeho partneri budú mať čo vysvetľovať.
Matovičova koalícia, Maďari a charizmatici

Foto: TASR/Jakub Kotian

Pokiaľ ide o budovanie predvolebných spojenectiev, Igor Matovič je momentálne určite najaktívnejším politikom.

Minulý týždeň sa mihli v médiách informácie, že hnutie OĽaNO začína rokovania o vytvorení predvolebnej koalície s SMK a Kresťanskou úniou (KÚ). Matovič ponúka plnohodnotnú koalíciu, nielen účasť na kandidátke, keďže pri dvojkoalícii a trojkoalícii je pre vstup do parlamentu potrebný rovnaký prah, sedem percent. Podľa informácií Postoja by SMK mohla na spoločnej koaličnej kandidátke obsadiť približne štvrtinu a KÚ desať percent miest.

Ako SMK, tak aj KÚ už majú za sebou po jednom neúspešnom pokuse o predvolebnú dohodu s inými stranami. Koncom leta stroskotali rokovania SMK a Mosta a nedohodu minulý týždeň oznámili aj KDH s KÚ. V tomto prípade nešlo o vyjednávanie o koalícii, ale o účasti politikov KÚ na kandidátke KDH. Hlinova strana im ponúkla dve miesta v prvej dvadsiatke s tým, že na to, aby takýto model v Republikovej rade KDH prešiel, mali nominovať „menej exponovaných predstaviteľov strany“.

Tento odkaz treba čítať tak, že spomínané dve miesta by nemali obsadiť Anna Záborská ani Richard Vašečka, ktorí z KDH odišli, ale záujem bol skôr o iných politikov KÚ. Konkrétne o Branislava Škripeka a Lukáša Roneca.

Matovičova trojkoalícia určite nie je projektom bez šance na úspech. V prvom rade, SMK má nôž na krku. Sama sa do parlamentu dostane len ťažko a ak prepadne aj v týchto voľbách, budú o tom, či ju má zmysel ďalej podporovať, pochybovať aj jej priatelia v Budapešti.

Spoločný postup s Matovičom má vo vedení SMK svojich podporovateľov, napríklad v osobe trnavského vicežupana Józsefa Berényiho, ale aj opozíciu. Tá sa obáva, že koalícia so slovenskými stranami by časť voličov SMK odradila a do parlamentu by sa dostal len malý počet maďarských poslancov. Preto preferujú skôr spoluprácu so vznikajúcou stranou Spolupatričnosť.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Táto strana, za ktorou je viacero aktivistov z južného Slovenska, by mala v najbližších dňoch predložiť podpisy potrebné na zaregistrovanie a prezentuje sa ako čerstvý vietor v maďarskom politickom priestore.

Inzercia

Aj keď je Matovičov projekt trojkoalície životaschopný, má aj svoje úskalia. Zdieľať

Aj keď je Matovičov projekt trojkoalície životaschopný, má aj svoje úskalia. Najmä komunikačné, ktoré môžu spôsobiť, že synergický efekt spájania bude značne nižší, ako si predstavuje šéf OĽaNO.

Igor Matovič bude chcieť koalíciu predať ako úspešný príbeh, ako strategický ťah na zabránenie prepadnutia čo najväčšieho počtu opozičných hlasov. Jeho dvaja partneri by však stáli pred oveľa náročnejšími výzvami.

SMK, ktoré označovalo spoluprácu Bélu Bugára so Slovákmi v jednej strane za krok k ešte väčšej asimilácii, by teraz tvrdému jadru svojich voličov muselo vysvetľovať, prečo sa chce zachrániť na chrbte Igora Matoviča. Navyše, na chrbte toho Matoviča, ktorý kedysi zabránil zmierneniu Ficovho represívneho zákona o štátnom občianstve. Ten prijala vláda Smeru ako reakciu na Orbánov zákon na zjednodušenie udeľovania dvojitého občianstva zahraničným Maďarom. Bugár by určite využil príležitosť, aby tieto hriechy v kampani popripomínal a SMK by tomu musela čeliť.

Otázne je aj to, koľko maďarských kandidátov by sa v tomto modeli a pri krúžkovacích pretekoch naozaj dostalo do parlamentu. Niekoľko určite, ale nie dosť na to, aby SMK mala samostatný poslanecký klub. Zopár ľudí by si zachránilo kariéru, ale znamenalo by to aj záchranu strany?

Viacerí politici KÚ by zase v prípade takejto koalície museli vysvetľovať istú nekonzistentnosť. Branislav Škripek aj Richard Vašečka už v OĽaNO boli a keď z neho odchádzali, ako jeden z dôvodov uvádzali, že s Matovičom už ďalej nedokážu spolupracovať. Šripek to hovoril dosť otvorene a tvrdo, Vašečka diplomatickejšie. A teraz s ním opäť idú do spoločného projektu? 

Iste, bola by to predvolebná koalícia, do ktorej by išli s vlastnou stranou. Ale pomer síl by bol taký, že de facto by išlo o rozpustenie v Matovičovom projekte.

Na časť voličov by to určite pôsobilo čudne, najmä ako krok motivovaný snahou politicky prežiť. A hoci charizmatické spoločenstvá, ktoré Vašečka so Škripekom v politike reprezentujú, sú vlastným lídrom oddané, aj táto oddanosť môže mať svoje hranice.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Jozef Majchrák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame