Jakešov prejav z Červeného Hrádku bol viac ako len nechcená satira

Jakešov prejav z Červeného Hrádku bol viac ako len nechcená satira

Komunistický funkcionár Milouš Jakeš (druhý sprava) na návšteve slovenských súdruhov v Bratislave v marci 1986. FOTO TASR – Magda Borodáčová

Generálny tajomník v legendárnom vystúpení vlastne vysvetlil, prečo socializmus ekonomicky zlyhal.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

„Veď tí umelci, ktorí to podpísali... žiadny z nás neberie také platy ako berú oni. Dostávam raz ročne zoznam tých umelcov, ktorí dostávajú nad 100-tisíc korún platu. No tak povedzme pani Zagorová: Je to milé dievča a všetko, ale ona už tri roky po sebe berie 600-tisíc každý rok. A ďalší: Nie 600! Milión, dva milióny berú! Jandovia a iní...“

Pred tridsiatimi rokmi predniesol vtedajší generálny tajomník ÚV KSČ Milouš Jakeš svoj legendárny prejav z Červeného Hrádku. Vyše hodinové vystúpenie pred miestnymi straníckymi funkcionármi, ktoré sa dostalo na verejnosť a cez Alexandra Vondru do Slobodnej Európy, bavilo v mesiacoch pred Nežnou revolúciou obyvateľov ešte stále socialistického Československa. Jeho nekrátená verzia i zostrih vrcholov sa dajú nájsť na YouTube.

Jakeš, ktorý stále žije (má 96 rokov), si myslel, že nahrávka ho mala zosmiešniť a skompromitovať. A v tomto bola úspešná.

Slovné spojenie „kôl v plote“ zľudovelo, rovnako ako vyššie uvedená časť o peňažných príjmoch umelcov. No pri počúvaní z odstupu si človek uvedomí, že Jakeš v tomto prejave v podstate priznal hospodársky krach socializmu a dokonca pomerne prenikavo popísal jeho príčiny.

So socializáciou sme to prešvihli

Uvádza trebárs príklad krčmy, ktorá vytvára štátu každý mesiac 4-tisícovú stratu, lebo jej zamestnanec robí len od desiatej do šiestej a v nedeľu, keď je vedľa futbalový zápas, zatvorí a ide sa naň pozerať ako všetci ostatní. „Tu sme to v minulosti trochu prešvihli s tou socializáciou,“ hovorí v prejave. Jakeš priznáva, že je lepšie odovzdať tú krčmu jej zamestnancovi do súkromného vlastníctva, aj za cenu, že si zarobí viac, lebo štát na tom aspoň prestane prerábať tých 4-tisíc mesačne.

O pár minút neskôr vyhlási, že „dnes je nespravodlivé rovnostárstvo“. Rovnosť bola dobrá v tom, aby každý mal čo jesť a kde bývať, no životná úroveň nad rámec tohto minima by mala byť odvodená od výkonu. Komunistickým straníkom vysvetľuje, že dosiahnutá riadiaca funkcia nie je do smrti a keď ju človek nezvláda, má odísť, aj keby bral na nižšom poste len tretinový plat.

Jakeš priznáva, že hospodársky nástup Západu, ktorý v predchádzajúcich rokoch zažíval vysoký hospodársky rast, je pre socialistický blok výzvou. Pripúšťa dokonca, že centrálne plánované hospodárstvo negatívne vplýva na povesť Komunistickej strany.

Lebo keď nie je chleba v obchodoch, ľudia sa hneď sťažujú na vládu a Stranu, pretože ona riadi ekonomiku. V kapitalizme si ponadávajú akurát na pekára – súkromníka a nabudúce u neho už nakupovať nebudú.

Pokiaľ ide o vedu, štát by mal podľa Jakeša financovať len základný výskum a podniky by mali skúmať zase iba to, čo si na seba zarobí. Generálny tajomník priznáva, že výstupy mnohých štátnych výskumných ústavov sú v podstate žalostné...

V čase zverejnenia prejavu ho ľudia brali ako dôkaz, že komunisti melú z posledného. Také nesmelé a nezamýšľané vyhlásenie kapitulácie v kruhu vlastných spolustraníkov. Posmelilo to verejnosť, aby o pár mesiacov vyšla do ulíc a uštedrila režimu ranu z milosti.

Z Jakešovej vetnej skladby (hovoril voľne, bez papiera) sa možno vysmievať. No dodnes žije mnoho ľudí, ktorí v pochopení príčin zlyhania socializmu za tridsať rokov od revolúcie nedospeli ani len tam, kde Jakeš stál už v roku 1989.

Často zaznieva, že ľudia v novembri 1989 neštrngali na námestiach kľúčmi za návrat kapitalizmu. Z Jakešovho prejavu na Červenom Hrádku vyplýva, že aj komunisti samotní v prípade svojho zotrvania pri moci počítali prinajmenšom so zmäkčením tvrdo direktívnej ekonomiky, kde štát vlastní ešte aj zmienenú dedinskú krčmu.

Politický rozmer Červeného Hrádku

Tri a pol roka pred rozpadom spoločného štátu generálny tajomník tiež priznáva citlivosť národnostnej otázky vzťahu Čechov a Slovákov pri obsadzovaní štátnych funkcií. Poukazuje na odstrašujúci príklad Sovietskeho zväzu, kde sa ľudia kvôli národnosti v tom čase zabíjajú...

S odstupu sa dá zhodnotiť, že Jakeš sa v Červenom Hrádku pokúsil načrtnúť politickú líniu, v rámci ktorej by sa Komunistická strana pokúsila udržať politicky pri moci uskutočnením istej miery hospodárskej liberalizácie. Taký čínsky model na československý spôsob.

O štyri roky skôr by s takýmto programom možno Jakeš zožal potlesk verejnosti ako československý Gorbačov. V lete 1989 to už bolo „príliš málo a príliš neskoro“. Takéto ústupky, stále vlastne len v rovine teórie, boli považované za nedostatočné – zvlášť ak mali slúžiť iba ďalšiemu zabetónovaniu komunistov pri moci.

Politický rozmer prejavu má ešte jeden zaujímavý moment: Jakeš pred ostatnými súdruhmi napríklad hovorí, ako Strana uvažuje o prístupe k svojim kritikom: či už voči Havlovi, Dubčekovi, alebo pražskému arcibiskupovi Tomáškovi. Na akú kritiku treba reagovať a kde je lepšie mlčať, či len bez vysvetlenia zakazovať (Havla ani Dubčeka do zahraničia nepustíme).

Aj keď sa demokraciou miestami oháňa, v politickej oblasti Jakeš zjavne so žiadnou zásadnou liberalizáciou nepočíta. Nabáda akurát nižšie orgány Strany k väčšej iniciatívnosti. Jakeš ani nechce kritizovať iné socialistické režimy, pretože všetky reformy majú slúžiť tomu, aby sa tábor socialistických krajín udržal pri živote.    

Aj v tomto ide o pozoruhodný náhľad do myslenia komunistov v predvečer Nežnej revolúcie. Jakešov prejav z Červeného Hrádku pomohol delegitizmizovať komunistické vedenie štátu a zbaviť verejnosť strachu z režimu, ktorý zrazu začal byť smiešny. Dodnes sa na ňom dá zabaviť, no popri tom ide tiež o cenný historický dokument.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo