Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. júl 2019

Ako seriózne médiá aj univerzitné vzdelanie pomáhajú zvyšovať predsudky

Najmenej skreslený pohľad na svojich oponentov majú ľudia, čo nesledujú médiá a nemajú vysokú školu, ukázal americký prieskum.
Ako seriózne médiá aj univerzitné vzdelanie pomáhajú zvyšovať predsudky

Ilustračná foto – Profimedia.sk

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Spoločnosť v USA je dnes podľa rozličných meraní najpolarizovanejšia od čias, odkedy sociológov táto téma zaujíma. Ilustratívne to dobre vyjadruje posun demokratov a republikánov „od seba“, resp. zmenšovanie prieniku medzi týmito dvoma skupinami.

Ako sa od seba vzďaľujú priemerní republikáni a demokrati. Rozdelenie oboch táborov na desaťstupňovej škále politických hodnôt. Prameň – Pew Research.

Tento posun k „táborovosti“ už dlhšie opakovane potvrdzujú viaceré ukazovatele, takže tieto informácie už nevzbudzujú veľké prekvapenie.

Dnes sa častejšie hovorí o tom, aké spoločenské náklady z tohto vyplývajú, ako sa zvyšuje agresivita a konfrontácia zapríčinená týmto trendom či ochota voliť konfrontačnejších kandidátov a akceptovanie agresívnejších kampaní a populistických politík. A hlavne, čo sú roznecovače tohto rozdelenia a ako im čeliť.

Prieskumy tiež ukazujú, že voliči majú výrazne skreslené pohľady o svojich ideologických a politických oponentoch, ktorým pripisujú oveľa radikálnejšie postoje, než v skutočnosti majú.

Práve na túto oblasť sa zameral minulý týždeň zverejnený prieskum, ktorý priniesol niekoľko nových zistení, o ktorých sa zatiaľ nehovorilo.

Čo sa skúmalo

Prieskum, ktorý minulý týždeň vzbudil mimoriadnu pozornosť, mal názov Perception Gap. Jeho cieľom bolo zmapovať, do akej miery oponujúce skupiny rozumejú tomu, o čo ide druhej strane a čo si ľudia iného politického zmýšľania naozaj myslia.

Alebo, jednoducho povedané, prieskum meral predsudky, ktoré voči sebe majú republikáni a demokrati.

Respondentov z oboch táborov sa pýtali na to, do akej miery sa hlásia k výrokom, ktoré im v „krčmovej“ debate pripisujú oponenti. Napríklad republikánov sa pýtali, či podľa nich môžu byť moslimovia dobrí Američania, či by vláda mala lepšie kontrolovať, kto má nárok získať zbraň, či sú odporcami riadenej imigrácie a podobne, demokratov sa zasa pýtali, či si myslia, že policajti sú zlí ľudia, či sa cítia byť hrdými Američanmi, či súhlasia s tým, aby mala Amerika úplne otvorené hranice, alebo či by chceli, aby Amerika bola socialistickou krajinou.

A následne sa respondentov pýtali na to, koľko percent voličov z druhej strany sa podľa nich stotožňuje s výrokmi, ktoré sa im pripisujú.

Teda napríklad demokrati si mali tipnúť, koľko percent republikánov si myslí, že mnoho moslimov môže byť dobrými Američanmi.

Celkovo prieskum možno zhodnotiť tak, že obe strany majú skarikovaný pohľad na názory protistrany. Zdieľať

Výsledkom bolo zistenie, že obe skupiny sa vzájomne vidia oveľa vyhranenejšie, než v skutočnosti sú. Demokrati mali voči republikánom rozdiel vo vnímaní (perception gap) 27 percentných bodov, zatiaľ čo republikáni voči demokratom o niečo menej – 19 percentných bodov.

Celkovo to možno zhodnotiť tak, že obe strany majú skarikovaný pohľad na názory protistrany.

Neprekvapí, že predsudky sú najväčšie u najpresvedčenejších, teda u progresívnych demokratov a u oddaných republikánov (obe skupiny tvoria menej ako desatinu svojho tábora). Podobne neprekvapí ani zistenie, že posunuté vnímanie majú viac tí, ktorí na sociálnych sieťach aktívne debatujú o politike. Tých je relatívne málo, asi len štvrtina z oboch táborov, no sú to práve tí vyhranenejší. A tí podľa autorov štúdie ďalej prispievajú k vyhraňovaniu, pretože vzbudzujú pocit, že reprezentujú svoj tábor.

Hoci ako Američania máme viac spoločného, ako sú veci, na ktorých sa nezhodneme, verejný priestor niekedy vyzerá, akoby sme mierili do občianskej vojny, píšu autori štúdie. A to aj preto, že „máme posunuté vnímanie o svojich názorových oponentoch“.

Médiá a vzdelanie

Ešte dôležitejšie však bolo zistenie, čo pomáha zvyšovať, resp. znižovať tieto predsudky. Pomerne jasne sa ukázala korelácia medzi tým, či respondent sledoval spravodajské médiá alebo nie. Tí, čo sledovali médiá pravidelne, mali až trojnásobne vyšší rozdiel vo vnímaní ako tí, ktorí ich sledovali len sporadicky.

Neprekvapí, že najväčšiu koreláciu medzi rozdielom vo vnímaní majú čitatelia portálov, ako je Breitbart, ktorý sa jednostranne špecializuje na rozličné bizarné úkazy, často vytrhnuté z kontextu. Čitatelia Breitbartu, prvého v sledovanom rebríčku, mali o desať percent horšie výsledky v teste, výrazne vysoko sa v rebríčku čitateľov s predsudkami umiestnili aj Buzzfeed či HuffngtonPost.

Inzercia

No oveľa lepšie nedopadla ani tlač považovaná za vlajkovú loď americkej žurnalistiky.

Výrazne nadpriemerné predsudky mali aj čitatelia New York Times alebo Washington Post a predbehli tak napríklad divákov televíznej stanice Fox, blízkej názorom republikánov.

Lepšie na tom boli čitatelia Wall Street Journal, približne nulový posun oproti priemeru mali čitatelia kresťansky ladených médií.

Korelácia medzi sledovaním média a skresleným pohľadom na politického oponenta:

Prameň – Prieskum Perception Gap

Jediné médiá, ktorých sledovanie je korelované so zníženými predsudkami oproti priemeru, sú nevyhranené kanály ako ABC, CBS, NBC. Poslucháči a diváci sledujúci prednostne tieto médiá majú podpriemerné predsudky o protistrane.

Ako pripomínajú autori, korelácia síce ešte neznamená, že väčšina aj serióznych médií prispieva k rozširovaniu predsudkov, no minimálne sa dá povedať, že ich sledovanie nijako zvlášť predsudky neznižuje.

„Celkové výsledky naznačujú, že médiá vo všeobecnosti len pridávajú k polarizácii, ktorá trhá krajinu na časti,“ hodnotia autori štúdie zistenia v oblasti médií.

V priemere platilo, že čím vzdelanejší jedinec, tým skarikovanejší pohľad na názorových oponentov. Zdieľať

No ešte paradoxnejšie pôsobí zistenie, že pridávať k predsudkom môže aj vzdelanie. „Vďaka vzdelaniu by ľudia mali byť lepšie informovaní o svete, preto sme čakali, že čím ste vzdelanejší, tým viac budete rozumieť tomu, čo si Američania myslia,“ hovoria autori o hypotéze, ktorú mali.

No ukázal sa opak. V priemere platilo, že čím vzdelanejší jedinec, tým skarikovanejší pohľad na názorových oponentov. Tento priemer však zvyšovali vo veľkej prevahe demokrati, u ktorých bola táto korelácia veľmi silná. Pri republikánoch sa v celkovom hodnotení neukázala.

„Tento efekt je pri demokratoch taký silný, že demokrat so stredoškolským diplomom má tri razy presnejší pohľad ako demokrat s postgraduálnym titulom,“ píšu autori.

Tí sa z údajov zbieraných v štúdii pokúsili nastoliť aj hypotézu, prečo je to tak. Podľa nich je dôvodom to, s kým sa stretávate. Demokrati s vyšším vzdelaním sa viac izolujú v bubline. Vysoko vzdelaní demokrati oveľa častejšie tvrdili, že väčšina ich priateľov má rovnaké názory ako oni, na rozdiel napríklad od menej vzdelaných demokratov. Pri republikánoch to neplatí, aj menej vzdelaní, aj viac vzdelaní republikáni majú porovnateľné množstvo demokratov medzi svojimi priateľmi.

Kto má koho za kamarátov:

Koľko percent respondentov z radov republikánov (červená čiara) a demokratov (modrá čiara) uviedlo, že „Takmer všetci moji priatelia majú rovnaký politický názor“. Rozdelené podľa vzdelania. Prameň –Prieskum Perception Gap

Závery prieskumu skomentovali viaceré svetové médiá (napr. Financial Times, Washington Post či Wall Street Journal).

Z ich postrehov na záver vyberáme citát komentátora Wall Street Journal. Dobrou správou z prieskumu je, že vaši názoroví oponenti nie sú natoľko nerozumní, ako si myslíte. Zlá správa je, že aby ste sa to o nich dozvedeli, musíte hovoriť s nimi, inak sa to nedozviete.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame