Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. jún 2019

Netflix a Disney plánujú pre pro-life zákon stiahnuť zo štátu Georgia investície

V Georgii sa už nakrúca viac ako v Kalifornii. Veľké filmové spoločnosti sa však pre pro-life legislatívu vyhrážajú odchodom.
Netflix a Disney plánujú pre pro-life zákon stiahnuť zo štátu Georgia investície

Ted Sarandos, obsahový riaditeľ spoločnosti Netflix, na snímke zo 6. mája 2018. Foto: TASR/AP

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Filmová spoločnosť Netflix minulý týždeň vyhlásila, že môže stiahnuť svoje investície z amerického štátu Georgia na protest proti pro-life zákonu, ktorý v uplynulom období prijal tamojší parlament a podpísal guvernér Brian Kemp. Zákon zakazuje vykonanie potratu po tom, čo je plodu diagnostikované bitie srdca (približne šiesty týždeň tehotenstva). 

Prečítajte si:
Zákony o bití srdca nenarodených prijme možno až 10 štátov USA Zdieľať

„V našich produkciách v Georgii pracuje mnoho žien a ich práva (a práva miliónov ďalších) tento zákon vážne obmedzí,“ povedal hlavný obsahový riaditeľ Netflixu Ted Sarandos pre časopis Variety. „Z toho dôvodu budeme spolupracovať s ACLU (liberálna ľudskoprávna organizácia v USA, pozn. red.) a ďalšími v zápase pred súdmi. Keďže táto legislatíva zatiaľ nevstúpila do platnosti, budeme tu naďalej nakrúcať, no súčasne podporíme partnerské organizácie a umelcov, ktorí to odmietnu. Ak by zákon vstúpil do platnosti, celú našu investíciu v Georgii prehodnotíme.“

Hollywood sa vzbúril

Podobne sa minulý týždeň vyjadril aj Bob Iger z vedenia spoločnosti Walt Disney. Ak by spomínané zákony vstúpili do platnosti, pre Disney by bolo podľa Igera „veľmi komplikované“ pokračovať v nakrúcaní v tomto štáte. „Skôr o tom pochybujem. Myslím, že mnohí naši zamestnanci tam nebudú chcieť ísť pracovať a ich vôľu budeme musieť zohľadniť. V súčasnosti to veľmi pozorne sledujeme.“

V rovnakom zmysle sa vyjadril aj známy hollywoodsky režisér Ron Howard, autor filmov ako Solo: Star Wars Story, Rivali či Čistá duša. V Georgii pre spoločnosť Netflix s Brianom Grazerom nakrúca filmové spracovanie bestselleru Hillbilly Elegy. Pre Hollywood Reporter povedal: „Zákon guvernéra Kempa považujeme za priamy útok na ženské práva a poskytneme finančný dar spoločnosti ACLU na jej zápas proti tejto despotickej legislatíve. Ak by zákon vstúpil v januári do platnosti, tento štát ako produkčné centrum budeme bojkotovať.“

Podobné, hoci opatrnejšie posolstvo naznačila aj spoločnosť WarnerMedia, ktorá vlastní HBO, TNT či CNN. „Fungujeme a poskytujeme prácu v mnohých krajinách a hoci to neznamená, že by sme súhlasili s každým stanoviskom štátu alebo jeho predstaviteľa, rešpektujeme náležitý proces. Budeme situáciu pozorne sledovať a ak sa platnosť nového zákona potvrdí, Georgiu ako domov pre akékoľvek ďalšie produkcie prehodnotíme.“

Ešte v marci pred prijatím spomínaného zákona 40 hollywoodskych hercov podpísalo verejný list, v ktorom tvrdia, že ide o „nebezpečný a hlboko pomýlený zákon“ a že v prípade jeho schválenia urobia všetko, čo bude v ich moci, aby sa filmový priemysel presunul do štátu „bezpečnejšieho“ pre ženy. Pod list sa podpísali herci ako Ben Stiller, Sean Penn, Mia Farrowová, Amy Schumerová či Alec Baldwin.

Inzercia

Daňové úľavy spravili z Georgie lukratívne miesto

Georgia sa v posledných desaťročiach stala pre filmové spoločnosti veľmi lukratívnym prostredím. Od roku 1972 sa tu produkovalo viac ako 700 filmov a seriálov, jej hlavné mesto Atlanta sa stalo známym aj pod prezývkou „Hollywood Juhu“. Nakrúcali sa tu napr. seriály Walking Dead, Stranger Things či filmy ako Ray, Fast and Furious, Ant-Man, Hunger Games, Captain America či séria Avengerov. V roku 2016 Georgia v počte nakrútených celovečerných filmov dokonca predstihla štát Kalifornia, kde sídlia hollywoodske štúdiá.

Bude to kto z koho: tlak veľkých liberálnych lobistov verzus konzervatívny štát s výhodnými ekonomickými podmienkami. Zdieľať

Hlavným dôvodom sú vysoké daňové úľavy, ktoré Georgia poskytuje pre filmové spoločnosti. Po viacerých novelizáciách daňového zákona tu majú firmy od roku 2008 nárok na 20-percentnú daňovú úľavu, ak v štáte investujú do filmovej výroby viac ako 500-tisíc dolárov, a ďalších 10 percent, ak do záverečných tituliek svojho diela vložia logo Georgia Entertainment Promotional.

V roku 2015 sa tak výška daňových úľav zo strany Georgie pre filmové spoločnosti vyšplhala až na 504 miliónov dolárov. Na druhej strane filmový priemysel minulý rok poskytoval v Georgii podľa odhadov 92-tisíc pracovných miest a finančný dosah prítomnosti filmových spoločností v štáte sa odhaduje na 9 miliárd dolárov.

Podľa komentátora National Review Kylea Smitha je však otázne, či by hollywoodske firmy svoje vyhrážky naozaj dokázali splniť. Už v minulosti sa totiž viackrát stalo, že vyjadrili pobúrenie nad konaním niektorej inštitúcie či štátu, ale keď si neskôr prepočítali finančné straty, aké by po splnení svojho varovania utŕžili, rozhodnutie prehodnotili.

Iné štáty im také výhodné podmienky neponúkajú a odchod by často znamenal navýšenie rozpočtu každého filmu aj o niekoľko miliónov, čo by mohlo viesť aj k jeho úplnému zrušeniu. Bude to teda kto z koho: tlak veľkých liberálnych lobistov verzus konzervatívny štát s výhodnými ekonomickými podmienkami.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame