Bezáka neodvolali naši biskupi. Počkajme na riešenie

V pondelok na svojej webstránke zverejnil kardinál Miloslav Vlk po niekoľkých vyjadreniach v médiách ešte jeden článok k odvolaniu arcibiskupa Róberta Bezáka.

Hovorí v ňom tri zásadné veci: „Je zřejmé, že odvolání neprovedla ani biskupská konference, ani její předseda“, mysliac tým Konferenciu biskupov Slovenska a jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského. Podľa kanonického práva je odvolávacím orgánom pápež, resp. s jeho vedomím a poverením Kongregácia pre biskupov v Ríme. Nie KBS. Jej predstavitelia to dlho zdôrazňovali, mnohí sme si to nevšímali, ale jednoducho to platí. Môžeme im vytýkať zlú komunikáciu k verejnosti alebo k Bezákovi, ale neodvolali ho naši biskupi. Jednoducho na to ani nemajú prostriedky.

K téme:
Viac článkov k odvolaniu arcibiskupa Bezáka

Zdieľať

Kardinál Vlk potom v článku upozorňuje na dve podstatné chyby v procese odvolania. V celej kauze zrejme chýba kľúčový dokument – odvolávací dekrét podpísaný pápežom. Od začiatku na to upozorňuje samotný Bezák a ani Vlk sa pri celom skúmaní s dokumentom nestretol. (Podľa Vlka navyše Bezák nežiada právnu rehabilitáciu, teda nijako nebude spochybňovať svojho nástupcu v Trnave.) Ako druhú podstatnú chybu spomína to, že Bezákovi neboli kompetentnou autoritou – pápežom – tlmočené dôvody na odstúpenie a Bezák nebol voči nim vypočutý, ako to káže kanonické právo. „To do určité míry následně napravil až papež František poskytnutou audiencí…“

Ťažko uveriť, že by tých 11 otázok (zjavne založených iba na dohadoch), ktoré Bezák z Vatikánu dostal a odpovedal na ne, mohlo byť vyjadrením oficiálnych dôvodov jeho odvolania. Ich úroveň a jednoduché písomné odbavenie neodrážajú náročnosť procesu.

Ostávajú dve možnosti:

1. Samotné dôvody odvolania, o ktorých veľa nevieme, boli napriek nesprávne vedenému procesu legitímne. Pritom to ani nemuselo byť z dôvodu nejakého Bezákovho morálneho alebo vieroučného zlyhania (podľa dávnejších Vlkových slov o tieto veci nešlo), mohol to byť - čisto špekulatívne - napr. spôsob jeho práce, ktorý vyvolal také veľké problémy, že to v Ríme vyhodnotili ako neprijateľné.

2. Alebo dôvody legitímne neboli a v tom prípade pochybila Kongregácia pre biskupov (okrem chýb v procese odvolania). Jej zamestnanci mohli naletieť na množstvo listov sťažujúcich sa na Bezáka, aké v tomto počte možno z iných krajín do Vatikánu nechodí, a bez toho, aby tento stav riadne preskúmali, rozhodli sa ísť jednoduchšou cestou, neriešiť masy, ale odvolať jednotlivca. Bez ohľadu na to, že v celom zápase práve on mohol stáť na správnej strane. A spôsobom, že mu ani nedali možnosť riadne sa brániť.

Pápež František si celú vec vzal do rúk a je nádej, že odpoveď a primerané riešenie prídu čoskoro. Vyčkajme.

Lukáš Obšitník

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo