Fero Múčka: Naši komentátori sú úplne mimo

Pred referendom napísal komentár Slovensko po referende. Vyvolal ohlas, ktorý ani sám nečakal. O Slovensku, referende a médiách sme sa rozprávali so zástupcom šéfredaktora týždenníka .týždeň FEROM MÚČKOM.

Máme po referende. Ktoré z tvojich predreferendových prognóz sa naplnili?

Môj komentár bol o tom, aká bude naša spoločnosť z dlhodobejšieho pohľadu. Napísal som, a referendum to potvrdilo, že kultúrno-hodnotové témy považuje za dôležité výrazná menšina. Nazval som ju ale nadkritickou menšinou.   

Čo chápeš pod týmto termínom?

Je to menšina, ale v takom počte, ktorý znamená, že bude svojou aktivitou zasahovať do verejného priestoru. Bude ju cítiť, bude sa vymedzovať, a to viac ako doteraz.

V spomínanom komentári si napísal, že dlhdobo dôjde k väčšiemu odcudzeniu konzervatívnej časti spoločnosti aj voči médiám. Prečo?

Lebo médiá o nich hovoria nezmysly. Dlhodobo najvplyvnejšie médiá presviedčajú, že Slovensko je kresťanské, že tu hrozí, že kresťania začínajú preberať moc. Pred referendom hovorili, že po referende tu môže vzniknúť katolícky štát. Tvrdili to renomovaní komentátori. Zbytočne ste im pripomínali čísla hovoriace o počte praktizujúcich kresťanov, ktorých je len približne štvrtina z obyvateľov. Aspoň raz do týždňa príde do kostola len o niečo viac ľudí, ako je tu príslušníkov etnických a národnostných menšín. A tí ľudia predsa cítia, že byť praktizujúcim kresťanom je tu výrazne menšinový žáner. Väčšina ich kolegov taká nie je, väčšina spolužiakov ich detí taká nie je a tak ďalej.

Najsilnejšie médiá, naopak, tvrdia, že sme katolícky štát a tak sa aj správali. Pritom náš zákon o potratoch patrí medzi najliberálnejšie, už nie je témou ani pre liberálne strany. Podobne je to pri rozvodoch. Hoci sa kresťania viac ráz pokúšali o zmenu, ukázalo sa, že na to nemali výtlak. Dnes sa snažia aspoň udržať pozície, ale prehrávajú.

Čo presne myslíš tým, že médiá sa správali, akoby sme boli katolícky štát?

Keď mylne vychádzali z predpokladu, že sa tu odohráva kresťanská revolúcia, postavili sa do polohy, že majú licenciu na ich urážanie, na boj proti konzervatívnejšej časti spoločnosti. V zmysle, však ste väčšina, tak si do vás môžeme udrieť. V komentároch, v karikatúrach, v článkoch.

"Médiá nereprezentujú rozloženie spoločnosti, vždy sú liberálnejšie ako samotná spoločnosť."

Zdieľať

Došlo tak k tomu, že najpopoťahovanejšou menšinou v médiách sa stali praktizujúci veriaci. Ale ok, povedzme, že keď to niektoré médiá cítia ako svoje poslanie, tak si ho realizujú v rámci slobody prejavu. Problém ale je, ak mi médiá nevedia povedať, čo je vlastne naša spoločnosť zač, čo sa v nej naozaj deje. Veď to by mala byť ich hlavná úloha.

Médiá nepoznajú slovenskú spoločnosť?

Dá sa to dobre demonštrovať za posledný rok a pol, odkedy Kotleba vyhral voľby, bol zvolený Kiska a prebehlo referendum. Keď v župných voľbách vyhral v meste SNP, v Banskej Bystrici Kotleba, médiá boli plné tvrdení, že Slovensko sa fašizuje a že ten výsledok je dôsledok ľudáckej DNA a podobne. Keď sme podľa dát IVO prekryli mapu obcí, kde vyhral Kotleba a kde kedysi vyhrával Hlinka, tak to vôbec nesedelo. Kotleba dokonca vyhrával hlavne v tých menej religióznych oblastiach. Jeho fenomén žil z niečoho úplne iného. 

Pol roka nato vyhral prezidentské voľby Kiska a zrazu sme boli normálna, vyspelá spoločnosť. Komentátori, ktorí predtým písali, že sa fašizujeme, zrazu písali, aká je slovenská spoločnosť moderná. Potom sa zozbieralo vyše 400 000 podpisov za referendum a zasa sa písalo o nastupujúcom stredovekom štáte. No a po referende došlo k ďalšej krkolomnej otočke pri hodnotení spoločnosti, zrazu sme boli vyspelá sekulárna spoločnosť. Ale spoločnosť sa predsa nemôže každý kvartál tak dramaticky meniť. Niektoré logické skratky boli až exemplárne, no stále sa opakujú.

Napísal si, že ak by sme slovenskú spoločnosť posudzovali podľa médií, boli by sme jednou z najliberálnejších krajín na svete. Osem rokov si pracoval v Trende, dva roky v SME. Prečo sú slovenské médiá také liberálne?

Zo šiestich denníkov ani jeden nie je konzervatívny. Vzhľadom na zloženie spoločnosti je to anomália. Je pravda, že nikde na svete, vrátane konzervatívnejších krajín, médiá nereprezentujú rozloženie spoločnosti, vždy sú liberálnejšie ako samotná spoločnosť. Naše špecifikum spočíva v tom, že medzi hlavnými médiámi nie je ani symbolické zastúpenie protistrany.

Prečo je to tak?

Asi aj preto, že kresťania sú spoločensky asimilovaní. Zvykli si na tento typ médií a dokázali s tým žiť, pretože od začiatku mali spoločnú agendu, ktorá to prekryla. Najprv to bolo budovanie novej spoločnosti po prevrate, neskôr sme tu mali obdobie mečiarizmu, keď sa liberáli a konzervatívci opäť spojili. Veľmi živo si pamätáme na pôsobenie vtedajšieho banskobystrického biskupa Baláža, ako za ním v jeho boji stáli aj médiá. Liberáli a konzervatívci boli akoby na jednej lodi a chvíľu to vyzeralo, že by to takto mohlo fungovať. Pamätám si napríklad na komentáre, ktoré do SME písali aj opačne názorovo vyhranení. No už tam dávno nie sú.

"Treba priznať, že komunikačná nezručnosť na strane konzervatívcov existuje."

Zdieľať

Postupne sa to odfiltrovalo, za reprezentantov kresťanov sú považovaní ľudia, ktorí si píšu, že sú teológovia, pričom sú voči tradičným veriacim vyhranení skôr negatívne. Napriek tomu im médiá dávajú visačku, že to majú byť hovorcovia kresťanského sveta. Kresťania sa pritom s nimi nestotožňujú. Celé to má širší dosah, podnecuje to k rastu nedôvery voči inštitúciám ako takým. Témy, ktoré dnes rozdelili konzervatívcov a liberálov, sa budú riešiť dlhodobo a smer je predvídateľný.

Z toho, čo hovoríš, vyplýva, že médiá vôbec neodrážajú obraz slovenskej spoločnosti, ale stále jej dávajú takú tvár, aká im práve vyhovuje.

Neviem, či takú, aká im vyhovuje. Vykresľujú takú tvár spoločnosti, o ktorej si myslia, že je pravdivá.

Stretol si v Trende a v SME konzervatívnych novinárov?

Áno, ale boli len podkritickou menšinou (úsmev). Vzťahy v redakciách však boli korektné, výmeny názorov priame, no kultivované a rád na to spomínam. 

Liberálne médiá argumentujú tým, že dávajú podobný priestor aj konzervatívcom a kresťanom, ktorí však nevedia svoje názory rozumne komunikovať. Súhlasíš s tým?

Keď ich tak sledujem, asi by mali priznať, že komunikačná nezručnosť na strane konzervatívcov existuje. Ale so spomenutým argumentom o korektnom zastúpení nesúhlasím. Čítal som analýzy niektorých médií, z ktorých im vyplýva, že zastúpenie jednej aj druhej strany bolo napríklad v hodnotových anketách porovnateľné. To je ale nanič údaj. Ak to spravíte tak, že dlhodobo tvrdíte, že konzervatívne zmýšľajúci ľudia sú mimo, a potom k tomu spravíte názorovú anketu, či sú naozaj mimo, tak je skoro jedno, že v tej ankete sú zastúpení. Je rozhodnuté dopredu.

Podľa toho, ako sa čítali či predávali v Piane niektoré moje texty na tieto témy, by som povedal, že je to pre tie noviny aj ekonomicky nevýhodný prístup, ale to je už iná debata.

Dochádza na Slovensku k nejakému výraznejšiemu konzervatívno-liberálnemu vyhraňovaniu?

Dochádza k vzniku ostrovov, ktoré sa výrazne vymedzujú voči okolitému svetu.

Komunikujú spolu tieto ostrovy?

Vznikajú rôzne spoločenstvá, iniciatívy, kde sa ľudia spájajú na nejakej báze názorovej súdržnosti. Ako keby sme dochádzali do stavu, že sa musíte rozhodnúť, kde chcete byť.

Hrozí Slovensku kultúrna vojna?

Skôr dôjde k atomizovaniu spoločnosti. Praktizujúcich veriacich je menšina a ich svet sa stále zmenšuje. Budú sa vyhraňovať, oddeľovať a zoskupovať, vývoj spoločnosti ich k tomu bude nútiť.

"Praktizujúcich veriacich je menšina a ich svet sa stále zmenšuje. Budú sa vyhraňovať, oddeľovať, vývoj spoločnosti ich k tomu bude nútiť."

Zdieľať

Nie je takéto trieštenie negatívnym dôsledkom referenda?

Referendum bolo katalyzátorom, ten však iba urýchľuje procesy.  

Bude mať toto vyhraňovanie aj nejaký politický presah?

Bude mať politický vplyv. To, či vznikne nejaká strana alebo či sa k tejto agende začnú hlásiť existujúce strany, záleží aj na tom, či to niekto dokáže lídersky uchopiť. Tá energia sa môže pretransformovať do hocijakej formy. Ale určite ju bude cítiť.

Ešte raz - vznikne politická strana, ktorá si osvojí túto agendu?

Do najbližších volieb to nečakám.

Viac ako desať rokov sa pohybuješ v prostredí slovenských médií, poznáš nielen ich názorové, ale aj ekonomické pozadie. Vidíš šancu, že by tu vzniklo silné konzervatívne médium?

Určite si to viem predstaviť. Ale okrem novinárov k tomu treba aj skúsených a zdatných obchodníkov a marketérov.

Existuje tu finančný potenciál?

Existuje tu spoločenský dopyt. Na udržanie malého, no relevantného média v skutočnosti stačí len niekoľko stoviek ľudí, ktorí za to obetujú jedno posedenie v reštaurácii mesačne. Ak sa to dobre zmanažuje, môže sa to podariť. Zvlášť v tejto atmosfére.

Imrich Gazda

Foto: Peter Balberčák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo