Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
18. december 2014

Čo by dnes povedal Hilaire Belloc k militantnému islamu

Nedávno ma prišiel navštíviť môj starý dobrý priateľ Hilaire Belloc, a to priamo z neba, kde katolícke slnko svieti a netreba tam preto ani veľmi veľa vína piť. Rád som ho videl, aj keď ma vyrušil z tvrdého spánku, no bolo to preto, aby dal mne i mojim spolubratom niekoľko rád, ako sa postaviť prebú...

Čo by dnes povedal Hilaire Belloc k militantnému islamu

Nedávno ma prišiel navštíviť môj starý dobrý priateľ Hilaire Belloc, a to priamo z neba, kde katolícke slnko svieti a netreba tam preto ani veľmi veľa vína piť. Rád som ho videl, aj keď ma vyrušil z tvrdého spánku, no bolo to preto, aby dal mne i mojim spolubratom niekoľko rád, ako sa postaviť prebúdzajúcej sa hrozbe pre civilizovaný svet, ktorú v súčasnosti predstavuje agresívny islam.

Mnohí čitatelia K veci určite vedia o Bellocovej predpovedi, že islam sa opäť vynorí ako veľká svetová hrozba – tentoraz však bude ešte nebezpečnejší a vyzbrojený zbraňami hromadného ničenia – a bude predstavovať vážnu výzvu pre dekadentný západ, ktorý už nemá ani len dostatočnú reprodukčnú schopnosť nato, aby si udržal súčasnú populáciu. Časom by islam pokojne mohol vyhrať boj so západom bez jediného výstrelu, len prostredníctvom prokreácie.

To nesmieme dopustiť, a preto ma Belloc požiadal, aby som toto varovanie, spolu s niekoľkými ďalšími odporúčaniami, odovzdal aj vám.

Jeho spoločník v nebi, Gilbert Keith Chesterton, často tvrdieval, že najdôležitejšie je samozrejme modliť sa! Treba sa však aj brániť – a to nielen seba, ale aj nevinných, ktorí sú dnes vraždení v mene falošných bohov a proroka Mohameda.

"Treba sa brániť – a to nielen seba, ale aj nevinných, ktorí sú dnes vraždení v mene falošných bohov a proroka Mohameda."

Zdieľať

Pokiaľ ide o západ a vôbec celý problém militantného islamu (ku ktorému patrí Islamský štát, kríza na Blízkom východe ako aj pretrvávajúce prenasledovanie kresťanov zo strany „ISIS“ či iných teroristických skupín), čo môžeme robiť my ako dedičia kresťanskej civilizácie? Ako majú kresťania zachrániť zvyšky západu, aby ten mohol opäť raz povstať?

Preto som sa prirodzene obrátil so žiadosťou o radu, ako sa má západ postaviť súčasnej islamskej agresii, na svojho experta z druhého sveta. Dal mi niekoľko návrhov, no ich účinnosť a politickú priechodnosť prenechám na zváženie čitateľa.

Belloc ako dobrý katolík v prvom rade naliehal, aby štáty NATO spolu s inými krajinami ochotnými spolupracovať vytvorili a okamžite zrealizovali záchranný plán, v rámci ktorého by ponúkli humanitárny azyl všetkým ohrozeným kresťanom (a mierumilovným členom iných náboženstiev, ktoré čelia islamskému prenasledovaniu).

Po druhé si Belloc predstavoval, že všetky európske štáty kresťanského pôvodu, vrátane Ruska (aj keď to je v súčasnej geopolitickej situácii dosť nepravdepodobné), spolu so svojimi niekdajšími kolóniami, ktoré sú kresťanské, vrátane Latinskej Ameriky, vytvoria koalíciu ozbrojených síl, ktoré napadnú a zničia jednotky Islamistického štátu, jeho spojencov a blížencov.

Upozorňoval však, že takáto koalícia by sa mala striktne pridŕžať princípov spravodlivej vojny – okrem iného sa zastaviť pred používaním jadrových zbraní a iných zbraní hromadného ničenia, dávať pred útokmi varovania a robiť všetko možné na záchranu nevinných životov a civilného obyvateľstva.

Potom sa historik Belloc odvolal na obdobie európskych dejín, ktoré sa v súčasnosti často znevažuje, no (napriek chybám) je hodné, aby sme ho dnes napodobnili. Radil aj, že ak sa islamské štáty spoja a vyhlásia džihád s cieľom vraždiť a mrzačiť, my západniari by sme si opäť mali obliecť križiacku uniformu s krížom (tiež dosť nepravdepodobné), požiadať pápeža Františka o obvyklé úplné odpustky a svojich oddelených bratov vo východných pravoslávnych cirkvách o požehnanie.

Inzercia

Za predpokladu, že sa táto moderná krížová výprava stretne s úspechom, podobne ako pôvodná z roku 1099, ktorá (žiaľ len dočasne) vytrhla Svätú zem z rúk moslimských útočníkov, Belloc radil, aby sme svojim porazeným nepriateľom skonfiškovali zbrane, znovu otvorili všetky predtým zavreté kresťanské posvätné miesta a obnovili zničené kostoly, pričom by sme túto rekonštrukciu financovali peniazmi bohatých moslimských ropných štátov (ako napríklad Saudská Arábia a iné), ktoré vyzbrojili džihádistov.

Samozrejme by sa moslimom na týchto územiach mala umožniť sloboda náboženského vyznania, ale ich (obnovené) mešity by mali byť otvorené, aby všetci videli a počuli, čo sa tam deje, a zabránilo sa tak akémukoľvek tajnému podnecovaniu násilia voči kresťanom či iným mierumilovným náboženstvám a sektám na Blízkom východe.

"Nedávno blahorečený pápež Pavol VI. raz povedal slávnu vetu: 'Už nikdy viac vojnu! Nikdy viac! Ak chcete byť bratmi, zložte zbrane.' No ako mi vo sne pripomenul Hilaire, dajte si pozor, aby ich najprv zložili oni."

Zdieľať

Vzhľadom na smutný stav kresťanstva na západe Belloc ešte pred svojím odchodom zdôraznil, že len vyššie spomenuté opatrenia majú šancu zabrániť islamským ozbrojeným silám podmaniť si celú Európu a obidve Ameriky.

Sv. Juraj, oroduj za nás! Ako mi pripomenul môj dobrý priateľ Hilaire, ak chceš mier, priprav sa na vojnu.

Ako je možné, že môj priateľ Hilaire predvídal návrat militantného islamu? Možno čiastočne aj tým, že bol svedkom dvoch zbytočných svetových vojen, v ktorých prišiel o dvoch synov a mnoho priateľov. Okrem toho predvídal aj úpadok kresťanstva a jeho morálky v Anglicku i v Spojených štátoch a z neho vyplývajúcu púť po Ceste do nevoľníctva.

Preto na rozdiel od iných predvídal hrozivé znovuoživenie militantného islamu, ktorý je dnes vyzbrojený smrteľnými a ničivými zbraňami. Videl tiež, možno správne, slabosť a skazenosť západu. A keď už naša civilizácia neuctieva kresťanského trojjediného Boha, je zrelá na to, aby začala uctievať falošného boha Mohamedovho.

Nedávno blahorečený pápež Pavol VI. raz povedal slávnu vetu: „Už nikdy viac vojnu! Nikdy viac! Ak chcete byť bratmi, zložte zbrane.“ No ako mi vo sne pripomenul Hilaire, dajte si pozor, aby ich najprv zložili oni.

P. C. John McCloskey
Autor je externým výskumným pracovníkom v Inštitúte pre vieru a rozum (Faith and Reason Institute) vo Washingtone DC.

Pôvodný text: A Spirited Visitor, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Má druhý príchod naozaj prísť?

Má druhý príchod naozaj prísť?

Prežívame adventné obdobie a možno ste si aj všimli, že omšové čítania majú apokalyptický nádych. Mám tým na mysli, že sa často zaoberajú „koncom sveta“. Samozrejme, je to úplne v poriadku, keďže advent nie je len o prvom Kristovom príchode pri jeho narodení, ale je aj – ba ešte väčšmi – pripomienko...

Blahoslavený Alvaro del Portillo

Blahoslavený Alvaro del Portillo

Len pred dvomi týždňami bol v Madride blahorečený biskup Alvaro del Portillo. Na tejto udalosti sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, aby dosvedčili jeho svätosť v tomto živote a oslávili oficiálne uznanie jeho blaženosti v budúcom. alvaro-del-portillo2.jpg Ďalší krok bude...

Ján Košturiak: Keby žil starý otec

Ján Košturiak: Keby žil starý otec

Môj starý otec Ondrej bol výmyselník – mal v záhrade rastliny a zvieratá, ktoré neboli bežné, mal jedno z prvých rádií v dedine, neustále vymýšľal rôzne obchody a huncútstva, podnikal vo všetkom možnom. Bývam v jeho dome, sedávam v záhrade a spomínam na Ondreja a jeho ženu Ľudmilu. stary-...