Politika 17. december 2014

Bahrajnský princ rozsvecuje svetlo v islamskom svete

Lukáš Obšitník
Lukáš Obšitník
Denne počúvame hrozné správy z Blízkeho východu o vojne v Sýrii, rozpadávaní sa Iraku, vzostupe extrémistov ISIS, vzostupe Talibanu v Afganistane, všetko to sprevádza vraždenie a vyháňanie kresťanov alebo ďalších inovercov. mdreg_standard1.jpg Naposledy napr. včera, k...
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Lukáš Obšitník

Bahrajnský princ rozsvecuje svetlo v islamskom svete
Denne počúvame hrozné správy z Blízkeho východu o vojne v Sýrii, rozpadávaní sa Iraku, vzostupe extrémistov ISIS, vzostupe Talibanu v Afganistane, všetko to sprevádza vraždenie a vyháňanie kresťanov alebo ďalších inovercov. mdreg_standard1.jpg Naposledy napr. včera, k...

Denne počúvame hrozné správy z Blízkeho východu o vojne v Sýrii, rozpadávaní sa Iraku, vzostupe extrémistov ISIS, vzostupe Talibanu v Afganistane, všetko to sprevádza vraždenie a vyháňanie kresťanov alebo ďalších inovercov.

Naposledy napr. včera, keď po útoku Talibanu na školu v pakistanskom meste Pešavár zomrelo 130 ľudí, väčšinou detí vojakov štátnej armády. Navyše faktom je, že mnoho z našich informácií sú len kusé správy a ani zďaleka nepostihujú hĺbku a tragédiu osudov ľudí žijúcich v tejto oblasti. Keď si k tomu prirátate, že moslimskí extrémisti nielen že nemajú príliš veľký odpor medzi islamskou inteligenciou, ale mnohí mocní duchovní a šejkovia ich naopak priamo podporujú, vychádza z toho záver, akoby svet islamu nepoznal nádej, len čiernu tmu.

Robert R. Reilly: Benedikt XVI. mal pravdu, problém v islame je teologický

K lepšiemu poznaniu moslimského sveta uverejňujeme rozhovor s analytikom Robertom R. Reillym, bývalým poradcom prezidenta USA Ronalda Reagana. Robert Reilly sa dlhodobo venuje Blízkemu východu a o islame napísal rešpektovanú knihu Uzatváranie sa moslimskej mysle. Uverejnený rozhovor bol publikovaný v magazíne The European Conservative ešte v zime roku 2013 (pápežom bol vtedy Benedikt XVI., na ktorého Reilly aj odkazuje), no pomenúva stav islamského duchovného sveta v jeho hĺbke, je teda veľmi nadčasový. Islam musí byť rehelenizovaný, hovorí Reilly, teda miesto vyzdvihovania čistej vôle a sily Boha v ňom musí byť obnovená integrita rozumu a viery, čo je odkaz Benedikta XVI. z Regensburgu. „Boh nekoná nerozumne. On sám je Logos - Rozum.“ Ako Reilly hovorí, je to pre islam nesmierne náročná cesta, ale iba táto – duchovná – je skutočným riešením.

Americký analytik, prezident inštitútu Middle East Forum Daniel Pipes však upozorňuje, že napriek všetkým negatívnym správam sa v moslimskom svete pred pár dňami odohrala veľmi zásadná vec. Dňa 5. decembra na 10. Regionálnom bezpečnostnom summite v Maname, hlavnom meste Bahrajnu prehovoril korunný princ Salman bin Hamad Al-Khalifa, zástupca vrchného veliteľa ozbrojených síl a prvý podpredseda vlády tejto krajiny. Bahrajn je ostrovným kráľovstvom v Perzskom zálive a spojencom USA, summitu sa zúčastnili predstavitelia Egypta, Jemenu, USA, Kanady, Iraku či Veľkej Británie.

Hlavnou myšlienkou princovho prejavu otvárajúceho summit bolo polemizovanie s termínom „Vojna proti terorizmu“. Podľa neho terorizmus nie je ideológiou, ale môže byť „len“ nástrojom ideológov. Povedal však: „Nebojujeme len s teroristami, bojujeme proti teokratom.“ Odmietol síce vztiahnuť hrozbu priamo na islam samotný, povedal, že nemôže ísť o vojnu proti žiadnemu náboženstvu ako takému – islamu, kresťanstvu, judaizmu či budhizmu. No pridal k tomu nesmierne silné slová, silné predovšetkým preto, že ich vyslovil ako vysoko postavený predstaviteľ bohatého moslimského štátu. Hrozil pred vznikaním nových skupín ako ISIL, ISIS, Daesh, „všetky reprezentujúce jednu skupinu, Al-Kájdu, a Boh vie, čo ďalšie v budúcnosti“. A hlavne - vyzval na vojnu proti teokratom, pomenovanie tejto vojny by malo viesť k sformovaniu „armádnej, sociálnej a politickej – a možno dokonca ekonomickej – politiky na to, aby sme to holistickým spôsobom zvrátili tak, ako sme to urobili s komunizmom.“

Jeho nie dlhý prejav si zaslúži niekoľko citátov: „Udalosti roku 2011 uprednostňujem nazývať Arabskou búrkou, celkom určite to nebola jar. História posúdi, či to bol Berlín v roku 1989, alebo boľševici v roku 1917, kedy štátna paradigma skolabovala a do vákua vtrhla extrémna nová ideológia.“ 

„Dámy a páni, proti týmto teokratom budeme bojovať veľmi dlhý čas, o tom nemám žiadnu pochybnosť. Otázka je – máme odvahu a morálnu a intelektuálnu integritu ukázať ich takých, akí sú? Teokrati sú ľudia, ktorí sa nám snažia vládnuť tu na zemi aj po smrti. Sú to ľudia, ktorí sa sami izolujú od medzinárodnej komunity, pohŕdajú ľudským životom a nevážia si spoločenský poriadok a spoločenské zmluvy, ktoré sme medzi sebou uzavreli. Sú to ľudia, ktorí utláčajú ženy a zabíjajú každého, kto ich netoleruje, nesúhlasí alebo nenasleduje ich vlastnú prekrútenú ideológiu.“

„Je to samotná ideológia, s ktorou treba bojovať. Musí byť pomenovaná, zahanbená, zadržaná, a nakoniec musí byť porazená. Myslím, že bez vstupu do debaty o istých politických stranách, či sú alebo nie sú islamistické, viera určite môže byť súčasťou politickej platformy. Čo však nemôže byť, je človek, indivíduum umiestnené na vrchol ideológie, ktorý má náboženskú moc zbaviť niekoho jeho posmrtného života a používať to na politické ciele. Veľmi mi to pripomína 17. storočie, a dámy a páni, 17. storočie nemá miesto v našom modernom 21. storočí. Vyzývam vás, aby ste zanechali pojem ‚vojna proti terorou‘ a zamerali sa na skutočné nebezpečenstvo, ktorým je vzostup týchto teokracií zla.“

Bahrajnský princ tak udrel na ideový podklad moslimského extrémizmu, na vážených a uctievaných extrémnych duchovných, a to je veľmi zásadná a prelomová vec. Takto otvorene to v srdci moslimského prostredia dnes nehovorí asi nikto. Daniel Pipes mierne brzdí nadšenie, pretože Al-Khalifa obišiel fakt, že iné náboženstvá nemajú taký problém, ako islam, teda sa to týka jeho samotnej podstaty, no vyzdvihuje, že uznáva totalitárne nebezpečenstvo islamu a vyzýva na boj proti nemu.

Pipes v závere pridáva ďalšie dva pozitívne kroky – vláda Spojených arabských emirátov zaradila na svoj zoznam teroristických organizácií niekoľko významných združení, ktoré dovtedy pokladala za neškodné; a egyptská armáda, ktorá minulý rok zvrhla vládu extrémistického Moslimského bratstva, vydala medzinárodný zatykač na duchovného vodcu tohto hnutia Yusufa al-Qaradawiho. Zoči voči vyhroteným zverstvám moslimských extrémistov sa možno črtá na aspoň čiastočnú vnútornú obrodu moslimského sveta, aj keď s predpoveďami treba byť opatrný.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: iiss.org

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0
Diskusia 0