Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. február 2019

Na Ukrajine môže vyhrať komik s oligarchom za chrbtom

Čo sa deje v najchudobnejšej krajine Európy pred prezidentskými voľbami.
Na Ukrajine môže vyhrať komik s oligarchom za chrbtom

Volodymyr Zelenskyj, favorit ukrajinských volieb. Foto: wikimedia

Kampaň pred ukrajinskými prezidentskými voľbami, ktoré majú byť 31. marca, je v plnom prúde. Zaregistrovaných je už 23 kandidátov, mení sa to každý deň. Napriek tomu až dvadsať percent voličov stále nemá kandidáta, čo znamená, že prognóza v prostredí s takou nízkou dôverou k politikom je ťažká. Aktuálne prieskumy verejnej mienky však už ukazujú trojicu favoritov, medzi nimi Júliu Tymošenkovú, bývalú premiérku, a súčasného prezidenta Petra Porošenka.  

Na prvom mieste sa ocitol Volodymr Zelenskij (ročník 1978), najpopulárnejší komik-herec na Ukrajine, hviezda populárneho televízneho hitu Služobník ľudu. Jeho obľúbený seriál je o vidieckom učiteľovi, ktorý je po jednom zásadnom protikorupčnom prejave zvolený za prezidenta Ukrajiny. Vzápätí hneď uväzňuje oligarchu, ktorý mu pomohol stať sa prezidentom, mysliac si, že bude len figúrkou.

Prečo je komik najpopulárnejším kandidátom Ukrajiny?

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) je dnes Ukrajina najchudobnejšou krajinou v Európe. Hoci funguje šedá ekonomika asi na úrovni 33 percent HDP a časť mzdy ide naďalej v obálke, podľa prieskumov až 70 percent ľudí si myslí, že veci sa nehýbu dobrým smerom.

Najnovšia správa MMF sa venuje aj ďalším, inak zjavným problémom: napriek reformám, kľúčovým odvetviam hospodárstva stále dominujú oligarchovia. Ďalším faktorom je vojna, ktorá na vojenské výdavky odčerpáva päť percent rozpočtu. Podľa odhadov približne šesť miliónov Ukrajincov pracuje v zahraničí kvôli nízkym mzdám doma. Pretože korupcia na najvyššej úrovni zostáva nepotrestaná, rozhodujúcou emóciou na Ukrajine je frustrácia.

Život môže vyzerať ako televízny seriál, ako sa ukázalo, najpopulárnejší ukrajinský komik už na začiatku myslel na politiku. Ako ironicky vysvetlil už ako kandidát na prezidenta vo svojom prvom rozhovore, kto iný by 1. apríla mohol byť víťazom ako „klaun“?

Podpora Zelenského môže byť originálnym spôsobom vyjadrenia politického protestu. Komik pracuje na svojom programe, buduje svoj tím a robí kampaň prostredníctvom sociálnych sietí – ťahá nápady a rozumy priamo od ľudí. Mobilizačný potenciál ma značný: až štvrť milióna Ukrajincov odpovedalo na jeho prieskum, čo sú najpálčivejšie problémy.  Protestná tendencia je vysoká a väčšina krajiny by chcela vo vedení štátu vidieť niekoho iného ako politických dinosaurov.  

A teraz reálny obraz: Zelenskij je úspešným podnikateľom, pochádza z ruskojazyčného priemyselného mesta Krivoj Rog na juhu Ukrajiny. Môže okolo seba zhromaždiť protestné hlasy z týchto regiónov, ktoré revolúciou, anexiou Krymu Ruskom a vojnou v Donbase stratili najviac.

Samozrejme, je populista, ale stavia na humore, nie na hneve (takže žiadny Trump). To je vo frustrovanej spoločnosti, kde sa tisícky frontových vojakov pokúšajú opäť začleniť do života a v rukách ľudí je množstvo zbraní, veľmi dôležité. Hlavne keď podľa prieskumov až 69 percent chce radikálnu zmenu kurzu.

Zelenského hlavnou slabosťou sú regionálne štruktúry – žiadne nemá. Môže však plniť úlohu chýbajúceho mierotvorcu. Väčšina Ukrajincov si želá mier, ukazoval to aj jeho prieskum, aj iné sociologicky sofistikovanejšie skúmania nálad verejnosti. Pred piatimi rokmi bol Porošenko zvolený už v prvom kole práve preto, lebo prisľúbil mier v Donbase. Nie je náhoda, že Ihor Kolomojskij, známy oligarcha, ktorý podporuje Zelenského, nedávno poukázal na to, že len nový prezident môže zmeniť ukrajinskú politiku v Donbase.

Práve biznis-vzťah s Kolomojskim je najzraniteľnejším miestom Zelenského, lebo ukazuje, že on je síce mladý, vtipný a nová tvár, avšak úplne vystúpiť z miestnych realít sa nedá. Jeho programy sa vysielajú na televíznom kanáli 1+1, ktorý vlastní práve Kolomojskij. Ten istý Kolomojskij, ktorý sa súdi s ukrajinskou vládou kvôli vytunelovaniu najväčšej banky v krajine (Privatbank). Banka musela byť v roku 2016 zoštátnená, čo daňových poplatníkov stálo viac ako päť miliárd dolárov.

Inzercia

Igor Kolomojskij, ukrajinský oligarcha. Foto: wikimedia

Momentálne druhá Tymošenková viedla rebríček popularity pomerne dlho. Má však 64-percentný negatívny rating. Nie je to ona, kto je populárny, ale jej otvorená opozícia voči vládnemu úspornému programu. Ponúka skrátka čo, čo chcú ľudia počuť. Nie náhodou: cena plynu pre domácnosti vzrástla v decembri na 8 550 hrivien za meter kubický, zatiaľ čo v roku 2014 to bolo 1 182 hrivien. Aby sme tomu lepšie rozumeli, doplňme, že priemerná mzda je na úrovni o niečo viac ako 9 000 hrivien. Tymošenková sľubuje drasticky znížiť cenu plynu napriek tomu, že ide o základ programu MMF a medzinárodné finančné organizácie nebrali pri jeho presadzovaní ohľad na klesajúcu popularitu dnešnej vlády. 

Čerstvé prieskumy ukazujú, že Zelenskij má v druhom kole šancu Tymošenkovú poraziť. Pred ostatnými protikandidátmi má ukrajinská železná dáma veľký náskok, hoci bývalý minister obrany Hrycenko, ktorý sa snaží za sebou zjednotiť demokratickú opozíciu (alebo „čestných“, ako tvrdí vo svojej kampani), by jej to takisto mohol skomplikovať. Ak by Zelenskij alebo Hrycenko s Tymošenkovou postúpili do druhého kola, voliči Petra Porošenka by sa celkom určite obrátili proti Tymošenkovej. Niečo podobné sa už stalo v roku 2010, keď Viktor Janukovyč porazil Tymošenkovú vďaka voličom nepopulárneho prezidenta Viktora Juščenka.

Najpopulárnejší komik či politik? Kto pozná 1. apríla na Ukrajine rozdiel? Foto: wikimedia

Kampaň sa len začala. Napriek tomu, že 77 percent voličov tvrdí, že ho nepodporí, odpísať Porošenka vopred nemožno. Prezident sa snaží zmobilizovať tzv. vlasteneckých voličov a používať ruskú kartu proti svojim protivníkom, ako vyhlásil na svojom sneme: je to Porošenko alebo Putin. Po vojenskom incidente v Kerči sa tiež pokúsil nasadiť stanné právo až na 60 dní, čo by znamenalo, že voľby budú oneskorené. Parlament to, aj pod tlakom Západu, nakoniec upravil na tridsať dní a tak zabezpečil, aby sa voľby konali v pôvodnom termíne. Aj to ukazuje, že prezident Porošenko a jeho prostredie sú ochotní zájsť tak ďaleko, aby zabezpečili Porošenkovo znovuzvolenie. Asi najsilnejšie varovanie z prieskumov je, že až 60 percent respondentov si myslí, že voľby nebudú slobodné.

Dôležité je aj náboženstvo. Ukázalo sa totiž, že založenie nezávislej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa stalo príležitosťou na politické vzkriesenie prezidenta. Porošenko dokázal nielen zastaviť svoj padajúci rating, ale vrátiť sa na druhé miesto v prieskumoch.

Porošenko sa opiera o mestskú strednú triedu, občiansku spoločnosť a tiež opatrnú podporu Západu. Hlavným dôvodom podpory Porošenka je strach. Ten môže mať rôzne podoby, pre jedných je to chaotickosť a minulosť Tymošenkovej alebo neistota s neznámym komikom. Jedna či druhy - môže to byť horšie, čo je na Ukrajine dnes. Iní sa boja, že Ukrajina môže stratiť podporu Západu. No a na Západe, kde vládne inštitucionálna neschopnosť reagovať na vývoj v zahraničnej politike, je mantrou zachovať na Ukrajine status quo, to znamená Porošenko.  

Prezident to prirodzene víta a podporuje. Ak sa dostane do druhého kola, mohol by dokonca zvíťaziť pomocou „administratívnych nástrojov“. Jeho tím má poruke zdroje a dokáže si predstaviť aj neortodoxné nástroje. Prezident, ale aj iní kandidáti používajú trollov, botov a platených odborníkov, aby zlepšili svoj obraz a útočili na protihráčov. Vo frustrovanom politickom prostredí to môže hrať do karát politickému nováčikovi, jedinému, kto sa nezahráva s negatívnou kampaňou. V Kyjeve som to počul dosť často: Keď si z nás seriózni politici robili blbcov, čo by sme mohli stratiť s komikom?

Odporúčame