Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. marec 2019

Patriotizmus, nátlak, populizmus: Ako môže Porošenko vyhrať

V prezidentských voľbách na Ukrajine môže zvíťaziť v skutočnosti najmenej obľúbený kandidát.
Patriotizmus, nátlak, populizmus: Ako môže Porošenko vyhrať

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na snímke zo 7. februára 2019. Foto: TASR/AP

Prezident Porošenko len pred tromi mesiacmi navrhol výnimočný stav na 60 dní, čo by spôsobilo odloženie volieb. Hoci bol jeho návrh reakciou na útok ruských vojenských síl na ukrajinské lode v Kerčskom prielive, málokto veril, že jeho dĺžka bola náhodná.

Od januára sú prezidentove preferencie na vzostupe. Ak im máme veriť, mesiac pred voľbami sa rozhoduje medzi Porošenkom a komikom Zelenským. Samozrejme, prezident bude musieť prežiť nové korupčné škandály v obrannom sektore, no zdá sa, že na ich zvládnutie má kariet v kampani dostatok.

Porošenkov rast nie je odrazom zmien na Ukrajine, ale skôr toho, ako dramaticky sa posunul jej geopolitický stav. Ukrajinská spoločnosť nepochybne urobila pevné rozhodnutie smerom k Západu a tieto voľby to nezmenia.

Obrátenie sa smerom k Západu je jediným reálnym cieľom pomajdanskej politiky, pre ktorý sa dokáže spojiť väčšina Ukrajincov. Dosiahnuť sa to dá s prostriedkami, ktoré má k dispozícii iba Porošenko. Zdieľať

Zelenský je na čele rebríčka z dobrých dôvodov. Väčšina Ukrajincov je naďalej hlboko rozčarovaná z chýbajúcich výsledkov ekonomických reforiem a úsilia o budovanie štátu. Mnohí chcú už konečne vidieť, že niekto pretrhne oligarchickú sieť politiky. Dokonca aj v tom prípade, ak to má dosiahnuť virtuálna postava čestného učiteľa, z ktorého sa stal politik, ktorú stelesňuje samotný Zelenský.

Pri pohľade na Porošenkove výsledky je rozčarovanie pochopiteľné. Z jeho pôvodného programu „štyroch D“ pre novú Ukrajinu – deregulácia, debyrokratizácia, deoligarchizácia, decentralizácia – uspel len posledný bod. Porošenko preto pragmaticky prešiel na iný plán: patriotizmus, nátlak a populizmus.

Jeho motto „armáda, jazyk, viera“ odzrkadľuje jeho záložné úsilie o budovanie národa. Umožňuje mu to byť tým človekom, ktorý „zachraňuje“ Ukrajinu pred Ruskom. Jeho comeback sa začal zjednotením ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktoré presadzoval. A nový jazykový zákon spôsobujúci ukončenie ukrajinskej dvojjazyčnosti bude naďalej polarizovať, no pomáha mu zbierať hlasy patrioticky naladených voličov.

Heslo „buď Porošenko, alebo Putin“ takisto polarizuje, no môže fungovať. Obrátenie sa smerom k Západu je jediným reálnym cieľom pomajdanskej politiky, pre ktorý sa dokáže spojiť väčšina Ukrajincov. Keďže žiadny kandidát nie je schopný vážne sa zaoberať hlavnými problémami – náprava ekonomiky, vyriešenie vojny v Donbase a boj proti korupcii –, to, aby bol niekto reálnou politickou alternatívou, sa dá dosiahnuť s prostriedkami, ktoré má k dispozícii iba Porošenko.

Prezidentská administratíva na očiernenie oponentov zamestnáva trolov, robotov a skrytých expertov. Politickí oponenti tvrdia aj to, že manipulácia a nátlak sa uplatňujú hlavne s pomocou tajných služieb a Úradu generálneho prokurátora. Zdieľať

V nadväznosti na to prezident so svojou agendou ovládol kampaň vďaka masívnym výdavkom, prítomnosti v regiónoch a vo väčšine mediálnych kanálov a všetkých ostatných súčasne zahnal do defenzívy. Podľa tejto schémy je Tymošenková „populistkou“, Zelenský „neskúseným klaunom“ a jediný Porošenko je štátnikom.

Inzercia

Prezidentská administratíva na presadenie obrazu svojho kandidáta a očiernenie jeho súperov zamestnáva trolov, robotov a skrytých expertov. Politickí oponenti tvrdia aj to, že manipulácia a nátlak sa uplatňujú hlavne s pomocou tajných služieb (SBU) a Úradu generálneho prokurátora (GPO), teda inštitúcií, ktoré sú pod výhradnou kontrolou prezidenta.

Ak to Porošenko považuje za nutné, nemá problém zahrať aj na populistickú strunu. Nebola náhoda, že vláda pred voľbami vyrukovala s dotáciami na plyn. Okrem toho sa Kyjev rozhodol vyplatiť jednorazovú dávku v hodnote 90 dolárov pre 1,9 milióna dôchodcov s minimálnym 61-dolárovým dôchodkom. Pred voľbami sa zvýšenia dôchodku dočká aj ďalších 8 miliónov dôchodcov. To všetko sa dá zrealizovať vďaka príjmu 500 miliónov dolárov získanému z poplatkov za nelegálne dovezené automobily z EÚ. Tvrdí sa, že klasické kupovanie hlasov je masívne, hoci k nemu dochádza nielen v Porošenkovom tábore.

Jeho pôvodná vysoká miera odmietania medzi voličmi vo výške 77 percent poklesla, jeho podporovatelia sú najsilnejšie rozhodnutými voličmi. Jeho posolstvá o úspechoch posilnili obavy mestských voličov, že viac môžu stratiť s výbušnou Tymošenkovou alebo s nováčikom Zelenským. Dnes je to prezident, kto môže mať skrytých voličov. Na jeho víťazstvo upozorňujú nielen stávkové kancelárie. Prezident vyhrá podľa viac ako 24 percent Ukrajincov.  

Aj na základe veľkého počtu Zelenského protestných voličov by si Západ mal uvedomiť, že Ukrajina potrebuje zmenu ekonomickej politiky. Makroekonomická stabilizácia bola bolestivá a neprináša investície. Zdieľať

V neposlednom rade mu pomáha aj ukrajinská závislosť na Západe, aj vzhľadom na to, že Západ sa zapája do diania. Americké ministerstvo zahraničných vecí práve spustilo webovú stránku na boj proti ruskej agresii na Ukrajine. Predseda Európskej rady Donald Tusk mal v ukrajinskom parlamente pri príležitosti ústavných zmien iniciovaných prezidentom Porošenkom pôsobivý prejav, v ktorom opätovne pochválil ambíciu Ukrajiny integrovať sa do euroatlantických štruktúr. Podpora statusu quo sa stala základnou politikou Západu zrodenou z nečinnosti a z obavy, že by sa veci mohli zmeniť.

Zelenský je popredný hráč, keďže ponúka pozitívnu cestu zbierania protestných hlasov, ale podľa posledných prieskumov dosiahol svoj strop. Aj na základe jeho úspechu by si Západ mal uvedomiť, že Ukrajina potrebuje zmenu ekonomickej politiky. Makroekonomická stabilizácia bola bolestivá a neprináša investície. Obchodný deficit sa v roku 2018 zdvojnásobil, v tovaroch dosiahol obrovskú hodnotu 10 miliárd dolárov. Ukrajina je dnes hodnotená ako najchudobnejší európsky štát. Odhaduje sa, že štyri milióny Ukrajincov pracujúcich v zahraničí dnes dodávajú ekonomike viac externých zdrojov než Medzinárodný menový fond.

Samotný Porošenko hovorí, že chudoba je jeho povolebnou prioritou. Zdá sa však, že vzhľadom na jeho vládnu minulosť po jeho víťazstve hrozí, že „pokračovanie“ bude znamenať starú známu politiku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.