Česká Enya? Markéta Irglová

V dnešnom chaotickom svete mnohí túžia dosiahnuť vnútorný pokoj. Ak ste už začali premýšľať nad tým, čo darujete svojím najdrahším na Vianoce, môžete ich prekvapiť pokojom vo zvukovej podobe. Nový album Markéty Irglovej Muna vás pohltí už po prvých tónoch úvodnej piesne Point of Creation.

Druhá sólová nahrávka 26-ročnej českej speváčky sa nesie v odvážnejšom duchu ako predošlá Anar (2011). Jej túlavá duša ju zaviala do Dublinu, New Yorku a najnovšie žije na Islande. Spomínaný ostrov má na jej tvorbu obrovský vplyv, pretože výsledkom súzvuku na prvé počutie nezladiteľných nástrojov a notových osnov je harmonická skladba. Irglová, jediná česká držiteľka Oscara, sa hrá aj s aranžmánmi. Začujete detský smiech a spev, zvony, zvuky podobné tým, ktoré vydávajú veľryby pod morskou hladinou...

Irglovej texty sú plné duchovna. Už v prvej piesni žiada Stvoriteľa, aby ju vrátil k momentu jej vzniku v jeho pláne. O využití biblických motívov nemožno pochybovať ani pri skladbách MaryGabriel. „Rada by som sa dostala do bodu, kedy hudba znie čisto ako príroda. Je to možno len moja predstava, ale rada by som ju ponúkla ako správu, posolstvo,“ povedala na margo svojho nového albumu rodáčka z Valašského Meziřičí.

Štúdiový album miestami naberá orientálne prvky, najmä vďaka hudobníčke iránskeho pôvodu Aide Shahghasemi, hráčke na perkusie a tradičný bubon „daf“, a pakistanskému multiinštrumentalistovi Shahzadovi Ismailymu.  

Počúvaním jedenástich songov sa premeníte na Alicu v krajine zázrakov a budete bádateľmi v doteraz neobjavenom úžasnom svete. Päťdesiatjeden minút bude stačiť na to, aby ste sa prestali hrabať v minulosti a obávať budúcnosti. Všetko za vás vyrieši Irglová, pretože jej album – v islandčine znamenajúci rozpomínať sa – vás ukolíše do spánku a navodí príjemné sny. Češka, ktorá znie ako írska speváčka Enya, potvrdila, že vie tvoriť a byť samostatnou a odvážnou skladateľkou aj bez filmového kolegu a jej bývalého priateľa Glena Hansarda.

Posun od prvého albumu Anar je zreteľný natoľko, že z romanticky zasnenej Markéty sa stala odvážna žena a matka schopná postaviť sa na vlastné nohy. Pomohlo jej k tomu 27 hudobníkov, ktorí občas vytvorili aj chór. Starých známych tvoria gitarista Robert Bochnik, „basák“ Tim Iseler či tvorkyňa textov Aida Shahghasemi. Všetci sú islandskými hudobníkmi avšak s prisťahovaleckými koreňmi.

Aj napriek rôznym kultúram, veľakrát nepochopeniu Irglovej vízií a nahrávaniu na dvoch miestach (New York, Island) nevznikol Babylon, ale dielo, ktoré znie harmonicky a vyspelo. Jediná vec, ktorá by sa jej dala vytknúť je, že Irglovej chýba iskra a rebélia, ktorú si ventiluje zrejme inde ako v štúdiu či za klavírom.

Zvýšenú pozornosť si zaslúžia aj videoklipy natáčané na doteraz tajomnom Islande. Nie každý sa stotožní s danými obrazmi a scénickým tancom, ale je nutné podotknúť, že práve tie úspešne reprezentujú celú náladu albumu. 

Lívia Šimčeková
Autorka študuje žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo