Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
30. január 2019

Čo žiada Matovič, sa prieči môjmu svedomiu

Rozhovor s europoslancom Branislavom Škripekom o tom, prečo sa roky cítil v OĽaNO ako na trestnej lavici.
Čo žiada Matovič, sa prieči môjmu svedomiu

Hovorí, že Igor Matovič sa s ním nerozprával už štyri a pol roka, neodpovedal mu na esemesky ani na e-maily a keď sa stretli v jednej miestnosti, Matovič ho pozdravil, no ďalej ho už ignoroval. Líder OĽaNO mu dal naposledy ponuku, že môže kandidovať na europoslanca, no v prípade, že ho voliči prekrúžkujú, ale hnutie získa len jeden mandát, má tento mandát odovzdať liberálnemu zástupcovi kandidátky.

Branislav Škripek v rozhovore pre Postoj prvýkrát otvorene hovorí o pomeroch v OĽaNO, prečo tam už nevidí svoju budúcnosť aj o tom, či zakladá spolu s Annou Záborskou a Richardom Vašečkom novú konzervatívnu stranu.  

Pred dvomi týždňami Igor Matovič v Denníku N povedal, že vám chce na eurokandidátke postaviť zásadnú konkurenciu, aby sa dostal do Európskeho parlamentu ako jednotka niekto iný, a v prípade, ak OĽaNO získa dva mandáty, nech je jeden aj pre vás. Celkom sme tomu nerozumeli, pretože aj keby OĽaNO získalo jeden mandát a vy ste sa prekrúžkovali, tak ten mandát patrí vám. Akú ste vlastne dostali ponuku?

Nedostal som ani tak ponuku ako skôr odkazy.

Ako to myslíte?

Najskôr treba povedať, že prakticky od začiatku môjho pôsobenia v europarlamente som sa ocitol v úplnej izolácii zo strany predsedu OĽaNO.

V izolácii?

Igor Matovič so mnou posledné štyri a pol roka vôbec nekomunikoval. On je, samozrejme, človek aj s dobrými charakterovými črtami, aj by som povedal, že má dobré srdce, len má aj zvláštne črty. Keď sme sa stretli v jednej miestnosti, síce ma pozdravil, ale od toho okamihu som bol pre neho ako vzduch, osoba non grata.

Prečo?

Nevedel som si to vysvetliť. Ako europoslanec som bol veľmi zaneprázdnený, len občas som chodil na klub OĽaNO, takže tých situácií, keď sme boli spolu s Igorom v jednej miestnosti, mohlo byť za toho štyri a pol roka možno ani nie pätnásť.

Za ten čas som mu poslal množstvo esemesiek, e-mailov, ale neprichádzali žiadne odpovede.

Ale to asi malo nejaký dôvod.

Spätne som mal pocit, že sa to spustilo naším rozhovorom, ktorý sme viedli niekedy v auguste 2014, krátko po tom, čo som nastúpil ako europoslanec.

Čo bolo obsahom tohto rozhovoru?

V rozhovore mi Igor Matovič navrhoval spôsob – komunikoval svoju predstavu – o výkone môjho mandátu a spolupráce s mojimi asistentmi. Keďže sme si v tom nerozumeli, žiaľ, nedorozprávalo sa to a zdalo sa mi, že pán Matovič odišiel trochu unáhlene.

Preto som mu napísal SMS, aby som to dovysvetlil a niečo navrhol.

Máme tomu rozumieť tak, že ste odmietli zamestnať ľudí, ktorí by robili pre OĽaNO, a Matovič preto nad vami zlomil palicu?

Až minulý týždeň ma Igor Matovič v osobnom rozhovore ubezpečil, že to nemyslel zle, ale moja sms sa ho dotkla, a preto so mnou nekomunikoval.

Žiaľ, trvalo štyri a pol roka, kým sme si to vydiskutovali, stálo ma to izoláciu a nespoluprácu, keď som si pripadal, že sedím na trestnej lavici.

Na trestnej lavici?

Bol som jednoducho nechcený. Vznikali aj mimoriadne trápne situácie. Poslanci OĽaNO, ktorí touto situáciou tiež trpeli, chceli dosiahnuť, aby sme sa s Igorom konečne porozprávali, doviedli ma preto na klub, keď nevedel, že tam budem.

Takto nás chceli donútiť, aby sme sa porozprávali, lenže pán predseda sa otočil a zhováral s inými, bolo to trápne a nedôstojné.

Teda ste sa po celý ten čas cítili v OĽaNO paralyzovaný?

V tejto rovine áno, na druhej strane Igor Matovič je človek, ktorý chce, aby poslanci boli aktívni a pracovali, čo je jeho veľmi dobrá vlastnosť. Poslancom OĽaNO som ponúkal témy ako prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe alebo protikorupčnú agendu, keď napríklad jeden môj asistent skúmal zneužívanie eurofondov v Poľnohospodárskej platobnej agentúre a spolu s Veronikou Remišovou aj narábanie s eurofondmi za Plavčana, takže ja a poslanci sme vedeli našu prácu takýmito formami prepojiť.

Žiaľ, trvalo štyri a pol roka, kým sme si to vydiskutovali, stálo ma to izoláciu a nespoluprácu, keď som si pripadal, že sedím na trestnej lavici. Zdieľať

Lenže je veľký rozdiel medzi tým, keď ste žiadaný, vyhľadávaný a aktívne spolupracujete a keď sa neviete dobyť do poslaneckého klubu. Veľakrát som o tom hovoril našim poslancom v parlamente, priatelia, čo sú to za nenormálne pomery, keď som poslancom za OĽaNO a súčasne som izolovaný.

Čo vám na to hovorili?

Vnímali to ako nešťastie, súčasne si povzdychli, čo máme tomu Igorovi na to povedať. Ak sa však práca v OĽaNO chápe tak, že všetci majú makať, robiť na svojej agende, na líderstvo nestačí výrazná osobnosť, ktorá má výborné nápady a veľkú osobnú popularitu, ale líder by mal dokázať vytvoriť vzájomnú synergiu a atmosféru spolupráce.

OĽaNO na jednej strane pôsobí zvonka ako autentická demokracia, kde si každý poslanec môže hlasovať, ako chce, a šéf ho povzbudzuje k tomu, aby robil, čo vie a čo ho baví. Súčasne máme občas pocit, že zvnútra je to akási personálna autokracia – ako keby poslanci neboli celkom svojprávni, nevedia, koľko má OĽaNO členov, boja sa opýtať, či tam môžu vstúpiť, s napätím celé mesiace čakajú, ako Igor Matovič rozhodne v nejakej dôležitej otázke. Čo je vlastne OĽaNO za projekt?

Žiaľ, takto nejako ten strom vyrástol, lebo keď nešľachtíte rastlinu, pretvorí sa na iný útvar.

Aký útvar máte na mysli?

OĽaNO vzniklo ako projekt, ktorý umožňoval stranícky nezaradeným ľuďom, ktorí nemajú žiadnu stranícku prepojenosť, kandidovať do NR SR. To bola skvelá idea, ktorou Igor Matovič poukázal na to, čo slovenský parlamentný systém dosiaľ neumožňoval. Problém bol v tom, že si veľmi úzkostlivo strážil, aby sme boli členmi klubu, ale nie členmi zoskupenia Obyčajní ľudia.

Takže ak niekto z poslancov prejavil záujem o členstvo v Obyčajných ľuďoch (OĽ), bol odmietnutý?

Pokiaľ viem, niektorí prejavili záujem stať sa členmi OĽ, ale nebolo im to umožnené.

Čo je za tým?

To je génius Igora Matoviča.

Tým chcete povedať, že to chce mať pod absolútnou kontrolou?

Je to pre mňa nezodpovedateľná otázka. On jednoducho vytvoril rámec, do ktorého nikto nemôže preniknúť. Členmi OĽ tak nebol nikto okrem štyroch známych mien, Matovič, Viskupič, Jurinová a Fecko.

Hovorí sa, že tých členov je medzičasom viac, desať či jedenásť.

Nikoho takého nepoznám. Len som počul, že niekto z poslancov chcel vstúpiť do OĽ a bolo mu povedané „prijmi sa sám“. Takto to trvá sedem rokov. Ja sa sám cítim ako nikto a neviem si predstaviť, čo by som tam mal ešte dosiahnuť.

Vráťme sa späť k tomu, akú pozíciu vám ponúkol Igor Matovič na eurokandidátke. Z kuloárov sme sa dozvedeli, že môžete kandidovať ako europoslanec, ale ak OĽaNO získa len jeden mandát, ktorý by vďaka krúžkom mohol pripadnúť vám, máte sa vzdať v prospech niekoho iného. Je to pravda?

Túto ponuku som dostal najskôr ako odkaz, keďže sa Igor Matovič so mnou nechcel rozprávať osobne. Cez Vianoce som dostal prvý odkaz, pochopil som, že sa odo mňa žiada, že mám kandidovať, a v prípade, že ma voliči prekrúžkujú, no OĽaNO získa len jeden mandát, mám tento mandát na základe našej vnútornej dohody odovzdať.

Pokiaľ viem, niektorí prejavili záujem stať sa členmi Obyčajných ľudí, ale nebolo im to umožnené. Zdieľať

Vlastne sa odo mňa chcelo, že mám klamať verejnosť a svojich voličov, ktorí aj keby ma prekrúžkovali rovnako ako naposledy zo štvrtého miesta na prvé, tak by som sa mal vzdať mandátu v prospech niekoho iného. Skryté posolstvo takejto ponuky som čítal tak, nech makám tak, aby som získal pre OĽaNO dva mandáty.

Odkázal som teda, že nie som ťažný ani dostihový kôň, aby som takto fungoval. Navyše, po štyri a pol roku izolácie a neprijatia som necítil ani dôvod, aby som niečo také robil. Vlastne som nerozumel, čo odo mňa Igor žiada. Preto som mu odkázal, že ak dostávam takúto ponuku s podmienkou, chcel by som počuť, že mi to navrhuje klub poslancov.

To ste odkázali Matovičovi cez sprostredkovateľa?

Áno, ním bol jeden člen poslaneckého klubu OĽaNO, ktorého nechcem verejne menovať.

Čo vám odkázal Matovič na vašu požiadavku?

Že takto to nepôjde, neskôr chcel, aby som ja osobne prišiel pred poslancov a povedal im, že budem kandidovať s tým, že ak OĽaNO získa jeden europoslanecký mandát, a ten by mal pripadnúť mne, vzdám sa v prospech niekoho iného.

Inzercia

Matovič teda odo mňa chcel, aby som prijal za svoj jeho návrh, ktorý som predtým odmietol. To už bolo nielen proti mojej vôli a svedomiu, ale aj proti mojej dôstojnosti.

Takže takto ste si ďalej odkazovali?

Poslanec, ktorý bol sprostredkovateľom, už odmietol plniť túto rolu. Pána Matoviča som požiadal o stretnutie, on ma zas čudesným spôsobom opätovne odkázal na toho istého poslanca, ktorý nechcel byť sprostredkovateľom, a ja som už tiež odmietal takto ďalej komunikovať.

Po tom, čo s ním vyšiel rozhovor v Denníku N, napísal som mu SMS, že konečne viem, čo odo mňa chce, ale predsa len by sme sa mali stretnúť.

Matovič teda odo mňa chcel, aby som prijal za svoj jeho návrh, ktorý som predtým odmietol. To už bolo nielen proti mojej vôli a svedomiu, ale aj proti mojej dôstojnosti. Zdieľať

On mi zas odkázal, že v rozhovore bolo všetko, čo som už vedel z odkazov. Zdá sa vám to celé normálne? Veď aspoň pred voľbami, keď už termíny tlačia a ide o verejný záujem, by sme sa mali vedieť porozprávať.

Udalosti však nabrali spád, medzičasom som dostal ponuky od troch politických strán.

Aké ponuky?

Jedna známa kresťanská strana...

... KDH?

(Úsmev.) ... povedzme to tak, že jedna zavedená kresťanská strana na politickej scéne mi ponúkla, že môžem kandidovať za europoslanca. Nevedeli však, že som predsedom medzinárodnej kresťanskej strany, Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM), ktoré pôsobí v Európskom parlamente, a vnútorné predpisy vylučujú, aby som kandidoval za inú frakciu, než ktorej som členom.

To je hlavný dôvod, prečo ste ponuku neprijali?

Nie, dali mi aj ponuku, aby som u nich kandidoval ako nezávislý, ale ak som roky neakceptoval vnútornú personálnu politiku tejto strany, nemôžem sa tam vrhnúť len pre vidinu mandátu. V politike sa síce hovorí, však choď tam a zmeň to.

Ale ja už mám skúsenosť z OĽaNO, viem, že ak je to vnútri nezdravé, nemám na to silu.

Hovorili ste o troch ponukách. Aké boli tie ďalšie dve?

Oslovili ma aj ľudia z okruhu novej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) a potom prišla tretia ponuka na kandidatúru spolu s inými kresťanmi. Tá ma veľmi zaujala.

Minulý týždeň sme na základe našich informácií publikovali článok, že niektorí ľudia nespokojní s politikou OĽaNO a KDH plánujú založiť novú stranu, menovali sme Annu Záborskú, Richarda Vašečku a vás. Igor Matovič to v diskusnej relácii TV Markíza označil za fámy. Ako to teda je? Sú to fámy alebo máte byť súčasťou projektu spolu s Vašečkom a Záborskou?

Tento váš článok ma nepotešil. Vyznelo to, že som jedným zo zakladateľov vznikajúcej strany, čo tak naozaj nie je.

Ako to teda je?

Ľudia z novej strany prišli za mnou a ponúkli mi kandidatúru, ale nie som v šíku jej zakladateľov. Do polhodiny po vašom článku mi však volal Igor Matovič, takže som vám vlastne vďačný, že ste po štyri a pol roku dokázali iniciovať kontakt medzi mnou a mojím predsedom.

Ľudia z novej strany prišli za mnou a ponúkli mi kandidatúru, ale nie som v šíku jej zakladateľov. Zdieľať

Pýtal sa ma, čo to má byť, a aj som mu odpovedal, že stranu nezakladám, ona už existuje a prišla s nejakou ponukou.

Aké je vaše rozhodnutie? Budete súčasťou tohto projektu?

V tomto osobnom rozhovore som Igora Matoviča požiadal, aby som vystúpil na predsedníctve. Chcel som počuť, či aj oni si myslia, že by som sa mal v prípade zisku iba jedného mandátu vzdať. Zároveň aj to, či si i oni myslia to, čo mi tvrdil Igor Matovič, že za svoj súčasný mandát vďačím najmä liberálnym hlasom...

... tomu nerozumieme.

Igor Matovič totiž zdôvodňuje požiadavku, aby som sa vzdal mandátu v prospech liberálnejšieho kandidáta, tým, že ma predsa pred piatimi rokmi prekrúžkovali liberáli a bolo by teda férové a spravodlivé, aby som europoslanecký mandát teraz, ak ho opäť získam, odovzdal liberálnej komunite.

Samozrejme, je to nezmyselná konštrukcia, navyše to nie je etické ani zákonné. Naopak, kódex poslanca europarlamentu hovorí, že dohody o vzdaní sa mandátu sú neplatné. Či už na začiatku, alebo v priebehu jeho výkonu.

Igor Matovič teda chcel od vás dohodu, že ak sa do Európskeho parlamentu dostanete vďaka preferenčným hlasom, máte sa pri zisku jedného mandátu vzdať v prospech Petra Polláka, bývalého splnomocnenca pre rómske komunity?

Napríklad. Ale moja prvá otázka bola, že čo ak voliči rozhodnú, že číslo dva nebude pán Pollák.  

Aká bola odpoveď?

Vraj sa nemám báť, že niekto zaujímavý tam bude. Takto sa zaobchádza s dôverou verejnosti, mandátom, námahou v kampani, politickou prácou? Odbaviť to tým, že sa nemám báť, veď niekomu to už odovzdám, sa mi nezdá v poriadku.

Igor Matovič totiž zdôvodňuje požiadavku, aby som sa vzdal mandátu v prospech liberálnejšieho kandidáta, tým, že ma predsa pred piatimi rokmi prekrúžkovali liberáli. Zdieľať

V spomínanom kódexe europoslanca sa tiež píše, že dohody o spôsobe výkonu mandátu sú neplatné. Keď Igor Matovič verejne niečo takéto hovorí v médiách, tak vlastne deformuje predstavu ľudí o demokracii. To je veľmi vážna vec. Po druhé, môj predseda Igor Matovič vždy tak sympaticky bojoval a kritizoval mečiarizmus, okrem iného aj to, že Mečiar žiadal, aby sa poslanec František Gaulieder vzdal svojho mandátu kvôli svojmu hlasovaniu v rozpore s predstavou pána predsedu.

Teraz odo mňa žiada, aby som sa vzdal mandátu, ktorý získam od voličov, len kvôli jeho zvláštnej predstave o férovosti. Dokonca tvrdí, že ma zvolili liberálni voliči. Ja proti liberálnym voličom nič nemám, dokonca je možné, že mi viacerí z nich dali svoj hlas, ale moje názory jasne vychádzajú z kresťanských hodnôt a kvôli tomu ma voliči krúžkovali.

To je fakt, ale Igor Matovič tvrdí, že to nie je pravda. Úprimne tomu nerozumiem. To však nie je jediná vec, ktorá ma vyrušuje.

Čo ešte?

V médiách tiež povedal, že je s mojou prácou spokojný, ale vraj som úzko zameraný len na kresťanské témy. To je dôkaz, že moju prácu dobre nepozná.

Spolu s Veronikou Remišovou som podal päť podaní na OLAF pre zneužitie prostriedkov EÚ na Slovensku, tiež som sa angažoval v odhalení škandálneho predaja schengenských víz utečencom na Malte alebo som bol spravodajcom v téme zaradenia nových psychoaktívnych látok do zoznamu zakázaných drog.

Z toho všetkého, čo hovoríte, medzi riadkami vyplýva, že Igora Matoviča považujete za manipulátora.

Asi by sa ho takáto veta dotkla. Je nepochybne silnou osobnosťou, s mnohými pozitívnymi črtami, rád dosahuje veci rýchlym spôsobom. Takáto osobnosť potom často nepotrebuje na dosahovanie svojich cieľov veľmi zapájať druhých, stačí ich súhlas.

Zlý manipulátor dosahuje cieľ bez súhlasu iných. Šikovnejší je ten, ktorý to vie urobiť tak, že ľudia sa nakoniec podvolia a nechajú to tak. Igor Matovič vie dosahovať veľké veci, ale takéto osobnosti často majú pocit, že ich iní zdržujú. Ale neviem, či by som podpísal vetu, že Igor Matovič je manipulátor.

Lenže po tom všetkom, čo ste o pomeroch v OĽaNO povedali, sa ponúka ešte iná otázka: ak by vám Igor Matovič ponúkol miesto na kandidátke do eurovolieb bez nejakých podmienok, viedli by sme teraz takýto rozhovor?

Tá podmienka je fakt, dostal som ju. Len čo zaznela, narazil som na vážny problém vo svojom svedomí. Zároveň ma prekvapilo, že zaznela od predsedu druhej najsilnejšej opozičnej strany, ktorý vždy hovoril, že ctí to, že o mandáte rozhodujú voliči.

Igor Matovič je nepochybne silnou osobnosťou, s mnohými pozitívnymi črtami, rád dosahuje veci rýchlym spôsobom. Takáto osobnosť potom často nepotrebuje na dosahovanie svojich cieľov veľmi zapájať druhých, stačí ich súhlas. Zdieľať

On predsa vždy kritizoval, že v iných stranách o poslancoch rozhodujú hierarchické štruktúry, ktoré bránia zdravej súťaži.

Dnes tu vidím iného Igora Matoviča, ktorý sa tvári prekvapene, keď mu poviem, že ja s niečím takým nesúhlasím. Nuž, ak nevie, že o tom nemá rozhodovať ani stranícka centrála, ani predseda, ale volič, tak sa OĽaNO niekam prepadá.

To, čo hovoríte, znamená, že sa s OĽaNO definitívne rozchádzate?

K tejto otázke sa vyjadrím v najbližšom čase, rozhodne sa o tom na predsedníctve, ale aj keby som dostal férovú ponuku, po siedmich rokoch cítim, že som sa rozišiel s konceptom tej strany. Ak mám do niečoho vložiť svoju energiu, musí to dávať zmysel.

Foto: Andrej Lojan

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.