Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. január 2019

Štát New York legalizoval potraty aj v posledných mesiacoch tehotenstva

Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v stredu 23. januára podpísal zákon, ktorý v tomto štáte za istých okolností umožňuje vykonávať potraty až do dňa narodenia dieťaťa.
Štát New York legalizoval potraty aj v posledných mesiacoch tehotenstva

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo na konferencii z 9. januára 2019, na ktorej spolu s Hillary Clintonovou vyzval na prijatie zákona o rozšírení potratových práv. Foto: TASR/AP

Zákon v utorok schválil Senát tohto štátu v pomere hlasov 38 k 24 a štátne zhromaždenie (nižšia komora parlamentu) v pomere 92 k 47 hlasov. Návrh zákona bol opakovane predkladaný už od roku 2006, ale republikánska väčšina v jednej z komôr ho doteraz vždy odmietla. Po voľbách v novembri minulého roka už majú v parlamente väčšinu demokrati.

Podľa nového znenia zákona má „každý človek, ktorý otehotnie, základné právo rozhodnúť sa dokončiť tehotenstvo do riadneho termínu, porodiť dieťa alebo podstúpiť potrat“. Legislatívci súčasne vypustili ustanovenie, podľa ktorého sa nenarodené dieťa staršie ako 24 týždňov považuje za možnú obeť vraždy. Taktiež vymazali skutok potratu z trestného zákona a vykonávanie potratov umožnili aj zdravotníkom bez plného lekárskeho oprávnenia.

Potrat sa stal „základným právom“

Radiance Foundation: „Hoci je New York už dnes najpotratovejším mestom v USA, demokrati schválili najradikálnejší potratový zákon v únii." Zdieľať

Zákon po novom stanovuje, že zdravotník môže vykonať potrat aj po 24. týždni tehotenstva, ak podľa jeho názoru „plod nie je životaschopný alebo je potrat nutný na ochranu pacientovho života alebo zdravia“.

Termín 24. týždeň tehotenstva (približne 5,5 mesiaca) bol v štáte New York doteraz hranicou prípustnosti vykonania potratu. Legislatíva viacerých ďalších štátov USA takéto termíny vôbec neupravuje, čím sa USA zaraďujú len medzi sedem krajín sveta, v ktorých je možné potrat vykonať aj po 20. týždni tehotenstva (ďalšie sú Kanada, Čína, Holandsko, Severná Kórea, Singapur a Vietnam). Vo väčšine krajín Európy sa hranica pohybuje okolo 12. týždňa tehotenstva (troch mesiacov).

Výbor štátu New York pre právo na život varoval, že nové znenie tohto zákona značne rozširuje doteraz platnú hranicu 24 týždňov. Ustanovenie, že vykonanie potratu patrí medzi „základné práva“, podľa výboru povedie k odstraňovaniu akýchkoľvek hraníc pre potraty. Výbor tiež upozornil, že štatút „základného práva“ neprisúdilo potratom ani rozhodnutie Najvyššieho súdu USA Roe verzus Wade, ktoré ich v roku 1973 legalizovalo.

„Usvedčených kriminálnikov v štáte New York nepostihuje trest smrti, ale deťom až do deviateho mesiaca tehotenstva sa odteraz môžu podávať smrtiace injekcie. To nie je nič iné než infanticída,“ vyjadrila sa prezidentka Live Action Lila Roseová.  

Inzercia

„Hoci je New York už dnes najpotratovejším mestom v USA, demokrati schválili najradikálnejší potratový zákon v únii,“ napísala organizácia Radiance Foundation. Upozorňuje, že po novom už potraty nebudú podliehať reguláciám zo strany inšpekcií ani rodičovskému súhlasu, súhlasu osobného lekára či obmedzeniam financovania z verejných prostriedkov.

Katolík Andrew Cuomo

John Zmirak: „Dokedy ešte budú môcť katolícki politici, ktorí podporujú zákony ako tento, pristupovať k svätému prijímaniu?“ Zdieľať

Predkladatelia zákona z radov demokratov svoj zámer vysvetľovali ako obranu pred potenciálnym zvrátením rozhodnutia Roe verzus Wade, ku ktorému by mohlo dôjsť v dôsledku nových členov v súdnom zbore Najvyššieho súdu USA počas Trumpovej vlády. Súčasné znenie zákona podľa nich v takom prípade „ubráni zachovanie reprodukčných práv“.

Andrew Cuomo je guvernérom štátu New York za Demokratickú stranu od roku 2011. Už v roku 2014 pobúril časť verejnosti, keď pro-life aktivistov a odporcov homosexuálnych manželstiev nazval extrémistami, ktorí „v New Yorku nemajú miesto“. Prijatie súčasného zákona nazval „historickým víťazstvom Newyorčanov a našich progresívnych hodnôt“ a na oslavu tejto udalosti nariadil naružovo vysvietiť hornú časť mrakodrapu One World Trade Center, ktorý v posledných rokoch postavili na symbolickom mieste blízko bývalých dvojičiek.

Proti prijatiu zákona sa ozvala Katolícka konferencia štátu New York združujúca biskupov tohto štátu aj jednotliví biskupi osobitne. Keďže sa guvernér Cuomo hlási ku katolíckemu náboženstvu, viacerí katolícki publicisti žiadajú jeho postih zo strany cirkvi. „Dokedy ešte budú môcť katolícki politici, ktorí podporujú zákony ako tento, pristupovať k svätému prijímaniu?“ pýta sa John Zmirak, absolvent Yale University a autor viacerých kníh.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.