Guvernér štátu New York katolíkom: Nie ste tu vítaní

Narodil som sa v štáte New York a žijem tu vyše 61 rokov. Za ten čas som toho zaplatil na štátnych a miestnych daniach dosť veľa a slúžil som verejnosti na mnohých postoch, z toho dva roky ako výkonný riaditeľ prístavu New Yorku a New Jersey.

Som tiež katolík a člen newyorskej Konzervatívnej strany, slúžil som v prechodných tímoch novozvolených guvernérov, republikána Georgea Patakiho a demokrata Andrewa Cuoma, a som tiež členom Cuomovej Rady ekonomických a rozpočtových poradcov.

Ste extrémni konzervatívci a v tomto štáte nemáte miesto

No napriek mojej verejnej službe a veľkej hromade mojich zárobkov, ktoré odišli na podporu newyorského vládneho bludiska, podľa guvernéra Cuoma by som sa mal zo štátu New York vysťahovať.

Prečo? Pretože som pro-life, som proti manželstvu osôb rovnakého pohlavia a mám pochybnosti ohľadom Cuomovho narýchlo pripraveného zákona o zbraniach z roku 2013, ktorý vám dovoľuje kúpiť si strelnú zbraň so zásobníkom na 10 nábojov, no ak sa potrebujete brániť, zakazuje použiť viac než sedem výstrelov.

Toto sú Cuomove slová, ktoré povedal minulý piatok v albanskej rozhlasovej talk show „Tlačovka v hlavnom meste“ o veľkom segmente newyorských voličov [Albany je hlavné mesto štátu New York, pozn. prekl.]:

Kto sú oni? Sú to tí extrémni konzervatívci, čo sú za právo na život, za útočné zbrane a proti gejom? Sú to oni? Lebo ak sú to oni, a to sú extrémni konzervatívci, tí nemajú v štáte New York miesto, lebo Newyorčania takí nie sú.

V nestráženej chvíli governér Cuomo vyhlásil verejne, čo si mnohí ľavičiari v súkromí mysleli už celé roky: že stúpenci práva na život a tradičného manželstva sú bigotní extrémisti podobní Ku Klux Klanu, ktorí by mali buď zavrieť hubu alebo vypadnúť.

"Cuomo nielenže odpísal milióny newyorských kresťanov a Židov ako nehodných občanov, ale aj polovicu obyvateľov USA, ktorí sú podľa prieskumov proti potratom a manželstvu osôb rovnakého pohlavia."

Zdieľať

Cuomo nielenže odpísal (okrem iných) milióny newyorských kresťanov a Židov ako nehodných občanov, ale vyhlásil za nevítaných hostí aj polovicu obyvateľov Spojených štátov, ktorí sú podľa prieskumov verejnej mienky proti potratom a manželstvu osôb rovnakého pohlavia.

Katolícka náuka rozlišuje orientáciu a správanie

Pokiaľ ide o tých, čo „nemajú v štáte New York miesto,“ na ich čele je určite aj newyorský arcibiskup kardinál Timothy Dolan. Ten totiž s hrdosťou kráča v šľapajach svojich predchodcov, ktorí boli nebojácnymi obhajcami náuky Cirkvi na verejnom fóre.

Napríklad kardinál Terence Cooke, siedmy newyorský arcibiskup (1968-1983), ktorý je navrhnutý na svätorečenie, verejne bojoval proti prijatiu liberálneho štátneho zákona o potratoch z roku 1970. A v týždeň, keď Najvyšší súd rozhodol v prípade Roeová verzus Wade [čím vyhlásil právo na potraty, pozn. prekl.], vydal pastiersky list, ktorý sa čítal v každej farnosti a odsudzoval potrat ako „morálne zlo vo svojej podstate“. Cooke zaviedol každoročný týždeň rešpektu života a založil „Právo na narodenie“, službu pomáhajúcu tehotným ženám, ktoré sa rozhodnú nepotratiť svoje dieťa.

Pokiaľ ide o „práva homosexuálov“, Cooke každý rok v Mestskej rade New Yorku odporoval prijatiu legislatívy, ktorá mala upravovať správne právo a zákonom zakazovať diskrimináciu na základe „sexuálnej orientácie alebo emocionálnej preferencie”. Čítate správne.

Typické vyhlásenie vyjadrujúce postoj Cirkvi, ktoré kardinál Cooke vydal v apríli 1978, znie:

Ak je základným cieľom tejto úpravy obhajovať homosexuálne správanie a životný štýl a získavať pre ne uznanie, potom ho katolícka Cirkev v meste New York v žiadnom prípade nemôže považovať za prijateľný. A v žiadnom prípade nemôžeme v tejto veci mlčať.

Pri homosexuáloch ako aj heterosexuáloch rozlišuje morálne učenie katolíckej Cirkvi medzi „orientáciou“ a „správaním“. Kým orientácia nie je predmetom morálneho hodnotenia, správanie ním bezpochyby je. Homosexuálne správanie a s ním súvisiaci homosexuálny životný štýl nie je v súlade s katolíckym morálnym učením a je vlastne škodlivý pre každého, kto sa na ňom zúčastňuje. Normou ľudského správania je heterosexualita.


Rok 1977: Andrew Cuomo sleduje svojho otca počas jeho kampane na starostu mesta New York.

Platia Cuomove slová aj na jeho otca?

A aby sme nezabudli, v polovici 70-tych rokov mal Cooke vo svojom boji proti potratom a právam homosexuálov za spojenca Maria Cuoma, otca súčasného guvernéra.

Počas neúspešnej kampane Cuoma staršieho v primárkach na zástupcu guvernéra v roku 1970 ten podľa New York Times v televíznej debate povedal, „že by hlasoval proti zákonu z roku 1970, ktorý v štáte uvoľňoval obmedzenia pre potraty“. Podľa New York Daily News a Postu Mario počas svojej neúspešnej kampane na starostu v roku 1977 takisto vyhlásil, že bude vetovať zákon za práva homosexuálov, „ktorý dá homosexuálnym učiteľom právo obhajovať svoj životný štýl či získavať preň stúpencov.“

"Ktovie, či guvernér Cuomo, pokrstený katolík, nepovie svojmu otcovi, aby opustil štát, lebo mal pred štyridsiatimi rokmi politicky nekorektné názory."

Zdieľať

Ktovie, či guvernér Andrew Cuomo, pokrstený katolík a absolvent strednej školy arcibiskupa Molloya a Fordhamskej univerzity, nebude požadovať zrušenie Cookovho svätorečenia s odôvodnením, že kardinál bol „extrémista“, lebo obhajoval náuku Cirkvi. Alebo či nepovie svojmu otcovi, ktorý je sám bývalým guvernérom, aby opustil štát, lebo mal pred štyridsiatimi rokmi politicky nekorektné názory.

Tvrdením, že ľudia, čo nesúhlasia s jeho kultúrnymi názormi, „nemajú miesto v štáte New York“, sa Cuomo pridal k tým, ktorých historik Richard Hofstadter nazval „totalitnými liberálmi“, ľuďmi, čo na uskutočnenie takzvaných liberálnych reforiem používajú neliberálne prostriedky.

Kardinál Dolan a biskupi ostatných ôsmich newyorských diecéz majú povinnosť reagovať a odsúdiť každého, kto sa vyhráža ľuďom držiacich sa náuky Cirkvi – zvlášť ak je to katolícky verejný činiteľ.

Chicagský kardinál Francis George predpovedal, že on zomrie vo svojej posteli, jeho nástupca vo väzení a jeho nástupca ako mučeník. Tam možno ešte nie sme. No ak vodcovia Cirkvi a ostatní nebudú konať rýchlo a rozhodne, katolíci a ostatní ľudia s tradičnými morálnymi názormi sa ocitnú možno nie iba na okraji, ale – ak niektorí politici presadia svoju vôľu – v niečom, čo bude veľmi pripomínať exil vo svojej vlastnej krajine.

George J. Marlin
Autor je predsedom správnej rady organizácie Aid to the Church in Need USA (Pomoc Cirkvi v núdzi) je editorom knihy The Quotable Fulton Sheen (Pamätné výroky Fultona Sheena) a autorom kníh The American Catholic Voter (Katolícky volič v Amerike) a Narcissist Nation: Reflections of a Blue-State Conservative (Narcistický národ: Úvahy konzervatívca v štáte s väčšinou Demokratickej strany).

Pôvodný text: Cuomo to Catholics: You’re Not Welcome in NY, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo