Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. január 2017

Amerických republikánov čaká zápas s Planned Parenthood na domácej pôde

Nová americká vláda čelí veľkej úlohe: ako obmedziť organizácie poskytujúce umelé potraty.
Amerických republikánov čaká zápas s Planned Parenthood na domácej pôde

Protest proti štátnemu financovaniu organizácie Planned Parenthood vo Washingtone D.C. z 22. augusta 2015. Foto: flickr.com/American Life League

Zatiaľ čo Donald Trump minulý týždeň pokračoval v tradícii republikánskych prezidentov a nariadením „Mexico City Policy“ zakázal financovanie zahraničných organizácií poskytujúcich potraty z amerických daní, zápas o obmedzenie činnosti takýchto organizácií pôsobiacich v USA naďalej pokračuje.

Dolná komora amerického Kongresu Snemovňa reprezentantov 24. januára schválila zákon, ktorý zakazuje použitie federálnych daní na financovanie potratov vnútri USA. Zákon predstavil republikán za štát New Jersey Christopher Smith, Snemovňou reprezentantov prešiel v pomere hlasov 238 „za“ (235 republikánov, 3 demokrati) k 183 „proti“ (iba demokrati). Ako pri jeho predstavení povedala kongresmanka Diana Black, jeho cieľom je „brániť práva Američanov týkajúce sa svedomia tým, že sa zabezpečí, aby sa ich ťažko zarobené doláre odvedené v daniach nevyužívali na financovanie ničenia nevinného života“. Republikánka Martha Roby z Alabamy zdôraznila, že umelé potraty nepatria do zdravotnej starostlivosti. Zákon sa nevzťahuje na prípady znásilnení a ohrozenia života matky.

Doteraz bolo financovanie potratov z federálnych daní zakázané 40-ročným nariadením tzv. „Hyde Amendment“, ktoré však bolo potrebné s rôznymi úpravami schvaľovať v Kongrese každý rok. Podľa republikána Christophera Smitha „vyše 20 serióznych štúdií potvrdzuje, že vďaka tomuto nariadeniu žije viac ako 2 milióny ľudí“. Doteraz ho schvaľovali kongresmani z oboch politických strán, no posledný zjazd Demokratickej strany vyzval na jeho odmietnutie. Súčasný nový zákon by mal platiť nepretržite. Musí však byť ešte schválený v Senáte a následne podpísaný prezidentom. Donald Trump sa už vyjadril, že ak zákon cez Senát prejde, podpíše ho.

To, či ho Senát schváli, však nie je isté. Podobný zákon prešiel v Snemovni reprezentantov aj v roku 2015. V Senáte bol vo dvoch čítaniach, no nakoniec bol odkázaný do Komisie pre financie a na senátne hlasovanie sa už nedostal.

V dôsledku „Hyde Amendment“ sa síce potratové úkony z federálnych daní nesmú financovať, no ako napr. ukazujú štatistiky príjmov najväčšej americkej organizácie poskytujúcej potraty Planned Parenthood, tá v roku 2014 získala z verejných zdrojov až 528 miliónov dolárov (čo je až 41 percent jej celkových príjmov). Organizácia totiž vykonáva rôzne druhy zdravotníckych úkonov, ktoré bývajú hradené zo štátnych zdravotníckych programov pre finančne znevýhodnených, tzv. Medicaid (prípadne iných). No cez tento program odvádza financie aj priamo na jej potratovú činnosť až 17 štátov USA, čiastočne vplyvom vlastných zákonov, no väčšinou z dôvodu rozhodnutia súdov, ktoré to v jednotlivých štátoch nariadili. Ako navyše pomocou auditov štátnych financií zistila mimovládna organizácia Alliance Defending Freedom, Planned Parenthood sa vie k štátnym peniazom dostať rôznymi cestami aj napriek početným zákazom, podľa ADF „potenciálne podvodom“.

Mapa zobrazujúca, ktoré štáty USA financujú potratové zákroky zo štátnych zdrojov cez program Medicaid; tmavomodrá farba: z dôvodu vlastnej legislatívy, svetlomodrá farba: z dôvodu rozhodnutia súdu. Zdroj: wikipedia.org

Po zverejnení škandalóznych videí zobrazujúcich obchodovanie s telami potratených detí predstaviteľmi Planned Parenthood sa viacero štátov USA rozhodlo vyňať túto organizáciu úplne z financovania zo štátneho programu (tzv. Title X Family Planning Program), teda aj pre úkony mimo potratov. Do októbra 2016 ich bolo 15, väčšinou išlo o štáty, ktorým aktuálne v parlamentoch alebo na poste guvernéra vládnu republikáni. Obamovo ministerstvo zdravotníctva však v reakcii na to vydalo nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti v decembri 2016, a takúto prax štátom zakázalo. Kritici tento krok nazvali „Obamovým posledným darom pre Planned Parenthood“. Očakáva sa, že Trumpova vláda toto nariadenie zruší.


Mapa žltým vzorom znázorňuje štáty, ktoré sa rozhodli úplne vyňať Planned Parenthood z financovania z verejných zdrojov z tzv. Title X Family Planning Program. Zdroj: dailysignal.com

Inzercia

Celková dostupnosť umelých potratov je v USA, predovšetkým v dôsledku rozhodnutia Najvyššeiho súdu z roku 1973 v prípade Roe versus Wade a jeho aktivistického výkladu, aj oproti zvyšku sveta vrátane Európy značne široká. Kým vo svete je bežné časové ohraničenie približne na úrovni 12 až 14 týždňov tehotenstva (3 mesiacov), v USA je hranicou 20. a neskorší týždeň (5. a neskoší mesiac). Podľa Inštitútu Charlotte Lozierovej patria preto USA medzi iba 7 štátov vo svete, ktoré povoľujú potraty aj po 20. týždni. Ďalšími štátmi sú Kanada, Čína, Holandsko, Severná Kórea, Singapur a Vietnam. Na ilustráciu, mapa nižšie zobrazuje, aké obmedzenia dostupnosti potratov majú jednotlivé štáty USA (pre porovnanie: na Slovensku sú potraty dostupné do 12. týždňa tehotenstva):

Mapa z roku 2015; tmavočervená farba: potraty dostupné do 18.-20. týždňa tehotenstva, oranžová: po 20. týždni, tmavožltá: limit určený zákonom na 18.-20. týždeň, no zablokovaný súdnym rozhodnutím, sivá farba: bez časového ohraničenia. Zdroj: dailysignal.com. V decembri 2016 sa k štátom s 20-týždňovým limitom pridalo aj Ohio.

Nasledujúca mapa zobrazuje stav zákonných obmedzení dostupnosti potratov pred rozhodnutím Najvyššieho súdu USA v prípade Roe versus Wade v roku 1973:

Červená farba: potraty sú nelegálne, fialová: legálne v prípade znásilnenia, modrá: legálne v prípade ohrozenia života ženy, zelená: legálne v prípade znásilnenia, incestu, ohrozenia života ženy alebo zdravotného poškodenia dieťaťa, žltá: legálne na požiadanie. Zdroj: wikipedia.org

Donald Trump včera na twitteri napísal, že sa už rozhodol, koho nominuje na post sudcu Najvyššieho súdu po zosnulom Antoniovi Scaliovi. Rozhodnutie by mal verejnosti oznámiť dnes o 8:00 hod. večer washingtonského času. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.