My sme vám pomáhali počas komunizmu, budete nám to musieť vrátiť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
My sme vám pomáhali počas komunizmu, budete nám to musieť vrátiť

John Finnis (vľavo) počas diskusie. Foto: YouTube

Spomienka Jána Čarnogurského na pôsobenie Johna Finnisa a Rogera Scrutona na podzemnej univerzite v Bratislave.

(Poznámka: Roger Scruton zomrel v nedeľu 12. januára 2020 vo veku 75 rokov.) 

Postoj priniesol článok, že skupiny študentov na Oxfordskej univerzite požadujú vylúčenie z univerzity profesora filozofie Johna Finnisa. Taktiež že sa dožadovali uvoľnenia filozofa Rogera Scrutona z členstva vo vládnej komisii (univerzita sa ho napokon zastala). Obaja sa pred desaťročím vo verejnej diskusii v Británii vyslovili proti manželstvám homosexuálov. Správa ma ihneď posadila k napísaniu tohto textu.

Roger Scruton je konzervatívny britský filozof širokého zamerania. Píše štúdie o „duchu doby“, smúti nad úpadkom Veľkej Británie, komponuje hudbu a živí sa roľníčením. Vydával zaujímavý konzervatívny štvrťročník Salisbury Review. Postavil sa proti zákazu fajčenia kde-kade, proti zákazu honu na líšky, pretože je to stará britská tradícia, podporoval brexit. 

Roger Scruton sa od 70. rokov programovo zaujímal o stredoeurópske krajiny. Navštevoval Poľsko, Československo aj Maďarsko a stýkal sa s protikomunistickou opozíciou. Koncom 70. rokov dostal zákaz vstupu do Československa. To ho už nezastavilo. Založil Vzdelávaciu nadáciu Jana Husa, ktorá prekonávala rôznym spôsobom železnú oponu a sprostredkovala ľuďom za oponou západnú vzdelanosť. Scruton je intelektuál a posolstvá, ktoré od neho prichádzali, mohli zaujať skôr intelektuálov. Vzdelávacia nadácia Jana Husa existuje stále a udeľuje granty na rôzne vzdelávacie programy, aj pre Slovákov.

John Finnis bol jedným z prednášajúcich na tajnej Scrutonovej univerzite v normalizovanom Československu. Intelektuálny večer s ním bol na sídlisku v Bratislave ako z iného sveta. Zdieľať

V 80. rokoch Nadácia pomáhala organizovať v Československu podzemnú univerzitu. Fungovala tak, že najskôr sa tajne dohovorilo miesto, čas a téma prednášky. Najskôr sa prednášky konali v našom byte v Bratislave-Dúbravke. Panelákový dom s vchodmi z oboch strán bol dostatočne anonymný. Prednášajúci pricestoval z Viedne, ubytoval sa v hoteli, ja som ho vyzdvihol a išli sme električkou k nám. U nás už čakali „študenti“, spravidla nebohý Milan Šimečka, Miroslav Kusý, Jozef Jablonický, František Mikloško, Miroslav Lehký, dnešný novinár Martin M. Šimečka a ďalší. Prednášajúci bol obyčajne profesor alebo novinár z Británie. Podobným spôsobom sa prednášky konali v Brne aj v Prahe.

Jedným z prednášajúcich v Bratislave bol aj profesor John Finnis z Oxfordskej univerzity. Bolo to asi tak v roku 1987. Prednášal o prirodzenom práve a aj na tému svojej (a spoluautorov) knihy Jadrové odstrašenie, morálka a realizmus (Nuclear Deterrence, Morality and Realism, Oxford Clarendon Press 1987), ktorú práve dopisoval alebo už vyšla. Profesor Finnis považoval jadrové odstrašenie za nemorálne, pretože spočívalo na hrozbe zabíjania aj nevinných civilov. Ale vtedajšie medzinárodné vzťahy spočívali práve na jadrovom odstrašovaní. Prirodzené právo bolo v soctábore priam anatémou.

Intelektuálny večer s profesorom Finnisom na sídlisku v Bratislave v normalizovanom Československu bol ako z iného sveta. Viem si predstaviť, že diskusia po jeho prednáške musela na neho pôsobiť ako zakríknutá. Večer som profesora odviedol do hotela a on sa nasledujúci deň vrátil cez Viedeň do Británie.

Neskôr, keď sa náš byt dostal príliš pod drobnohľad Štátnej bezpečnosti, prednášky sa konali v byte Lehkých v Karlovej Vsi.

Roger Scruton, foto: YouTube.com

Po páde železnej opony sme sa sporadicky stretávali s Rogerom Scrutonom v Londýne alebo v Bratislave a boli to vždy inšpirujúce stretnutia. Sprostredkoval mi rozhovor so známym britským historikom Paulom Johnsonom, opísal konzervatívnu scénu v Británii. Prikladal hlbší historický význam biednemu stavu vážnej hudby v Británii. Napísal román o českom disente (Notes from Underground, česky Zápisky z podzemí, Brno 2015) a je to najkritickejší pohľad na českých disidentov. Roger Scruton pomáhal prekonávať obmedzenia slobody slova v komunistickom Československu. Teraz sa situácia obrátila a u nás je – zatiaľ – väčšia sloboda slova ako v Británii.

Naposledy som sa stretol s Rogerom asi v roku 2005 v Bratislave. Mal tu prednášku a po nej nasledovala diskusia a večera. Pri večeri mi povedal: Jan, my sme vám pomáhali počas komunizmu, ale vy nám to budete musieť vrátiť. Vtedy som mu nerozumel. Začínam mu rozumieť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo