Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. január 2019

Fico chce byť ústavný sudca, musí taktizovať s Kiskom aj Dankom

Debata o odbornosti či hodnotách kandidátov na ústavných sudcov ide po dnešku na vedľajšiu koľaj.
Fico chce byť ústavný sudca, musí taktizovať s Kiskom aj Dankom

Foto: TASR/Martin Baumann

Pokus Roberta Fica o exit z politiky, o ktorom sa už rok špekuluje, sa stáva realitou. Jeho kandidatúru na post ústavného sudcu dnes potvrdil podpredseda parlamentu za Smer-SD Martin Glváč.

Je to dôležitá správa, keďže Ficova kandidatúra môže výrazne ovplyvniť proces výberu nových ústavných sudcov.

Poďme najskôr k procedúre. Deviatim súčasným ústavným sudcom sa končí funkčné obdobie v polovici februára. Ich nástupcov by mal podľa ideálneho scenára vybrať prezident Andrej Kiska spomedzi osemnástich kandidátov, ktorých mu na svojej najbližšej schôdzi zvolí parlament. Čo je dôležité, vyberať môže len z plného počtu kandidátov.

Vyšachovať Kisku

Prezident Kiska sa už viackrát vyslovil, že Roberta Fica by za ústavného sudcu nevybral. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že Smer a jeho predseda sa pokúsia o scenár, ktorý by Kisku z rozhodovania o ústavných sudcoch vyšachoval.

To sa dá tak, že parlament by do konca prezidentovho funkčného obdobia v júni nezvolil plný počet osemnásť kandidátov, z ktorých by Kiska mohol vyberať. Smer a koalícia majú v parlamente dostatočnú silu na to, aby to dokázali zabezpečiť. Predpokladom úspešnosti takéhoto scenára je však jedna dôležitá „maličkosť“. Konkrétne to, že novým prezidentom sa stane niekto, kto s Robertom Ficom nebude mať problém. Čo Smer na rozdiel od hlasovania v parlamente nemá celkom pod kontrolou.

Inzercia

Z pohľadu fungovania Ústavného súdu to bude znamenať jednu komplikáciu. Buď sa vo februári stane nefunkčným, alebo poslanci ústavnou väčšinou predĺžia končiacim sudcom mandát. V minulosti o takej možnosti už hovoril Gábor Gál.

Vylúčiť sa nedá ani to, že Smer sa do takejto komplikovanej a neistej hry nakoniec nepustí. To znamená, že parlament Kiskovi zvolí dostatočný počet kandidátov vrátane Fica a bude sa spoliehať napríklad na to, že v prezidentskom paláci si niekto vážne položí otázku, čo je z pohľadu krajiny väčšie zlo. Či Robert Fico mimo politiky, ako jeden z trinástich ústavných sudcov, alebo Robert Fico stále v politike, na čele najsilnejšej politickej strany. Hoci v tejto chvíli je veľmi ťažké si predstaviť, že by Kiska vzhľadom na uplynulý rok a svoje ďalšie politické ambície naozaj Fica vymenoval.  

Obava z Danka

Ak Fico ráta s možnosťou, že parlament Kiskovi teraz neposunie plný počet kandidátov, otázkou je, prečo svoju kandidatúru ohlásil už teraz. Vysvetlením môže byť jeho obava, že situácia v koalícii by sa mohla zvrtnúť tak, že o tri, štyri či päť mesiacov by už nemusel mať dostatočnú podporu. Najmä zo strany nevyspytateľného Andreja Danka.

Jedna vec je však istá. Ficovou kandidatúrou ide do úzadia verejná debata o odborných predpokladoch, morálnom profile a hodnotových orientáciách jednotlivých adeptov na ústavných sudcov a celý proces výberu sa mení na taktickú bitku Smer verzus Andrej Kiska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.