Fico chce byť ústavný sudca, musí taktizovať s Kiskom aj Dankom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Fico chce byť ústavný sudca, musí taktizovať s Kiskom aj Dankom

Foto: TASR/Martin Baumann

Debata o odbornosti či hodnotách kandidátov na ústavných sudcov ide po dnešku na vedľajšiu koľaj.

Pokus Roberta Fica o exit z politiky, o ktorom sa už rok špekuluje, sa stáva realitou. Jeho kandidatúru na post ústavného sudcu dnes potvrdil podpredseda parlamentu za Smer-SD Martin Glváč.

Je to dôležitá správa, keďže Ficova kandidatúra môže výrazne ovplyvniť proces výberu nových ústavných sudcov.

Poďme najskôr k procedúre. Deviatim súčasným ústavným sudcom sa končí funkčné obdobie v polovici februára. Ich nástupcov by mal podľa ideálneho scenára vybrať prezident Andrej Kiska spomedzi osemnástich kandidátov, ktorých mu na svojej najbližšej schôdzi zvolí parlament. Čo je dôležité, vyberať môže len z plného počtu kandidátov.

Vyšachovať Kisku

Prezident Kiska sa už viackrát vyslovil, že Roberta Fica by za ústavného sudcu nevybral. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že Smer a jeho predseda sa pokúsia o scenár, ktorý by Kisku z rozhodovania o ústavných sudcoch vyšachoval.

To sa dá tak, že parlament by do konca prezidentovho funkčného obdobia v júni nezvolil plný počet osemnásť kandidátov, z ktorých by Kiska mohol vyberať. Smer a koalícia majú v parlamente dostatočnú silu na to, aby to dokázali zabezpečiť. Predpokladom úspešnosti takéhoto scenára je však jedna dôležitá „maličkosť“. Konkrétne to, že novým prezidentom sa stane niekto, kto s Robertom Ficom nebude mať problém. Čo Smer na rozdiel od hlasovania v parlamente nemá celkom pod kontrolou.

Z pohľadu fungovania Ústavného súdu to bude znamenať jednu komplikáciu. Buď sa vo februári stane nefunkčným, alebo poslanci ústavnou väčšinou predĺžia končiacim sudcom mandát. V minulosti o takej možnosti už hovoril Gábor Gál.

Vylúčiť sa nedá ani to, že Smer sa do takejto komplikovanej a neistej hry nakoniec nepustí. To znamená, že parlament Kiskovi zvolí dostatočný počet kandidátov vrátane Fica a bude sa spoliehať napríklad na to, že v prezidentskom paláci si niekto vážne položí otázku, čo je z pohľadu krajiny väčšie zlo. Či Robert Fico mimo politiky, ako jeden z trinástich ústavných sudcov, alebo Robert Fico stále v politike, na čele najsilnejšej politickej strany. Hoci v tejto chvíli je veľmi ťažké si predstaviť, že by Kiska vzhľadom na uplynulý rok a svoje ďalšie politické ambície naozaj Fica vymenoval.  

Obava z Danka

Ak Fico ráta s možnosťou, že parlament Kiskovi teraz neposunie plný počet kandidátov, otázkou je, prečo svoju kandidatúru ohlásil už teraz. Vysvetlením môže byť jeho obava, že situácia v koalícii by sa mohla zvrtnúť tak, že o tri, štyri či päť mesiacov by už nemusel mať dostatočnú podporu. Najmä zo strany nevyspytateľného Andreja Danka.

Jedna vec je však istá. Ficovou kandidatúrou ide do úzadia verejná debata o odborných predpokladoch, morálnom profile a hodnotových orientáciách jednotlivých adeptov na ústavných sudcov a celý proces výberu sa mení na taktickú bitku Smer verzus Andrej Kiska.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo