Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. november 2018

Mráz prichádza z Harabina

Slovensko stojí pred problémom, ako si poradiť so zlosynom, ktorý sa prezliekol za rebela a jeho volebný potenciál rastie.
Mráz prichádza z Harabina

FOTO TASR – Martin Baumann

Keď v roku 2014 Andrej Kiska, multimilionár a Dobrý anjel, deklasoval v prezidentských voľbách Roberta Fica, niektorí prepadli ilúzii, že krajina ukázala svoju liberálnejšiu tvár a že hlas proti Ficovi bol aj hlasom proti extrémistom ako Kotleba.

V skutočnosti však Kisku, ktorý sa stával postupne miláčikom liberálnej Bratislavy, z nemalej časti zvolila aj vlna rodiaceho sa antismeráckeho protestu. Skutočné príchute a farby tohto protestu sme presnejšie spoznali v parlamentných voľbách roku 2016, najbližšie ich ochutnáme o niekoľko mesiacov v prezidentských voľbách.

Kto sú Harabinovi voliči

Na povrchu sa zatiaľ nedeje veľká dráma. Do uzavretia prezidentských kandidátok chýba len pár týždňov, ale stále nie je jasné, aké bude hlavné obsadenie volieb. Nevieme, koho nasadí Robert Fico a jeho Smer a ako následne zareaguje Andrej Danko.

Je možné, že Smeru už došli zásoby a neostane mu nič iné než postava košického mučeníka Richarda Rašiho. Takáto kandidatúra by do prezidentského boja posmelila aj samotného Andreja Danka. Alebo Fico prekvapí so silnejším menom a Danko sa stiahne.

Lenže všetci, ktorí sa dnes škodoradostne tešia z toho, ako Smer stráca svojho favorizovaného volebného koňa Lajčáka a ako Danka zosmiešnila jeho rigorózka, by mali spozornieť, pretože nový svet ešte automaticky neznamená lepší svet. A reakciou na hnutie Za slušné Slovensko nemusí byť len úspech takzvaného kandidáta slušného Slovenska, ale aj nečakaný vzostup niekoho, kto stelesňuje pravý opak.

Všetci, ktorí sa dnes škodoradostne tešia z toho, ako Smer stráca svojho favorizovaného volebného koňa Lajčáka a ako Danka zosmiešnila jeho rigorózka, by mali spozornieť. Zdieľať

Štefan Harabin mal v poslednom prezidentskom prieskume agentúry Focus 10 percent, skončil tesne – na úrovni štatistickej chyby – za druhým Robertom Mistríkom a ďaleko za Miroslavom Lajčákom. Po tomto prieskume sa však prevrhol stôl s figúrkami, udrel migračný pakt z Marrákeša a tento týždeň sa nerozhoduje, či sa Lajčák stane prezidentským kandidátom, ale či zostane aspoň ministrom zahraničia.

Ak Smer napokon Lajčáka pustí k vode a do prezidentského súboja nasadí kandidáta z povinnosti typu Rašiho, pred Harabinom sa otvoria nové horizonty.

Podľa viacerých prieskumov, ktorých hlbšie dáta nemôžu byť bez súhlasu klientov zverejnené, je totiž Štefan Harabin kandidátom s pozoruhodnou možnosťou rastu – väčšou, než by sme odhadovali pred pár mesiacmi, keď oficiálne potvrdil kandidatúru.  

Harabin patrí medzi kandidátov s najvyšším volebným potenciálom, ktorý od leta rastie. Pred pár mesiacmi sa blížil k pätine voličov, dnes si vie až približne štvrtina voličov predstaviť, že by mu za istých okolností dala hlas už v prvom kole.

Rovnako zaujímavé je zistenie, ako rozmýšľajú voliči jednotlivých strán. Medzi voličmi Smeru je Harabin druhou najčastejšie zvažovanou voľbou – s odstupom po zatiaľ nasadzovanom Lajčákovi. Čím slabšieho kandidáta napokon Smer ponúkne, tým lepšie pre Harabina.

Čím slabšieho kandidáta napokon Smer ponúkne, tým lepšie pre Harabina. Zdieľať

Bývalý predseda Najvyššieho súdu je tiež druhou voľbou pre voličov ĽSNS – po Marianovi Kotlebovi. V ĽSNS si uvedomujú, že Kotleba nemá veľkú šancu postúpiť do druhého kola, no do prezidentských volieb museli ísť preto, aby im voličov neprevzal Harabin. Napokon, jedna z proharabinovských facebookových stránok sa volá „Marian Kotleba sa mení na Harabin na hrad“ a má 38-tisíc fanúšikov. Aj tu teda platí: čím horšie bude vychádzať kampaň Kotlebovi, tým lepšie pre Harabina.

Ďalší voličský rezervoár predstavujú pre Harabina voliči SNS – tu je Harabin druhý, respektíve tretí podľa toho, či bude mať Smer silného kandidáta a či nastúpi do súboja aj Andrej Danko. Ak Danko nepôjde a Smer nasadí ľahšiu váhu, Harabin môže nadmieru výdatne loviť aj v esenesáckych vodách.

Ďalej je tu Sme rodina, ktorej kandidát Milan Krajniak zatiaľ zaostáva za očakávaniami. Krajniak je zdatný diskutér, takže sa môže stať, že jeho televízna koncovka kampane zmobilizuje Kollárových voličov v jeho prospech. Zatiaľ sú však roztratení, pričom aj tu boduje Harabin. Čím horšie sa bude dariť Krajniakovi, tým lepšie pre Harabina.

Asi neprekvapí, že SaS a OĽaNO sú jediné parlamentné strany, ktorých voliči nad Harabinom podľa prieskumov vôbec neuvažujú, s výnimkou pár zblúdených voličov. Ak by sa aj Mistríkovi ako kandidátovi s podporou SaS (a Spolu) príliš nedarilo a ak by aj OĽaNO nikoho nepodporilo, z tohto tábora hlasy pre Harabina nepotečú.

No ešte je tu jeden rezervoár voličov, ktorý sa však nedá zmerať ani ohmatať – ono sú to skôr nevoliči, teda sklamaní ľudia, ktorí k voľbám častejšie nechodia, než chodia, no občas ich schytí hnev a oni prídu. V roku 2012 po páde Radičovej vlády aj tento typ voliča dopomohol k drvivému víťazstvu Smeru a o štyri roky neskôr aj tento typ voliča priviedol do parlamentu Kotlebu a Kollára.

Ja verzus liberálni fašisti

Harabin si v minulých mesiacoch vytvoril až prekvapujúco dobré predpoklady, aby ho volili davy frustrovaných voličov aj nevoličov – nejde však o tie nahnevané davy, aké poznáme z jarných námestí.

To, že Harabinovi stúpa potenciál a že za prajných okolností môže zbierať najmä voličov Smeru, ĽSNS, SNS, Sme rodina aj nevoličov, nie je zďaleka iba vedľajším produktom Ficovej kampane proti Sorosovi, ale aj výsledkom systematickej práce.

Harabin si v minulých mesiacoch vytvoril až prekvapujúco dobré predpoklady, aby ho volili davy frustrovaných voličov aj nevoličov. Zdieľať

Harabin sa už minimálne dva roky vnútorne pripravuje na prezidentskú kampaň a v posledných mesiacoch sa mu celkom podarilo prevziať iniciatívu na alternatívnej scéne. Podporujú ho viaceré médiá ako Hlavné správy, Slobodný vysielač, kde mu práve odvysielali už 69. časť rozhovorov s „Harabinom o práve“, za Harabinom sú aj Zem&Vek, Infovojna, kočnerovský tandem Daňo&Vasky, Extraplus, pričom Harabin sa hrdí tým, že je prvý politický Youtuber na Slovensku.

Jeho video z minulého roka, v ktorom vyzval Andreja Kisku, aby abdikoval z funkcie prezidenta, lebo je daňovým podvodníkom, videlo 270-tisíc ľudí. O pár mesiacov neskôr Harabin vyhlásil Kisku za šéfa tatranskej pozemkovej mafie – to video sledovalo 158-tisíc divákov. Za Kiskovým poklesom dôveryhodnosti tak nie je len vyhrotený súboj so Smerom, ale aj mohutná kampaň Harabina a jeho alternatívcov.Takto pred rokom odštartoval Harabinov útok na prezidenta Kisku, video odvtedy sledovalo 270-tisíc ľudí.

Liberál Kiska bol pre Harabina efektívnym terčom, nepotreboval vydať na štart svojej kampane ani cent a už bol virálnym hitom.

Inzercia

V týchto dňoch mu hrá do karát slovenská vojna o Migračný pakt OSN, a to minimálne z dvoch dôvodov: Harabin s touto témou vyrukoval politicky ako prvý, už začiatkom jesene Lajčáka obviňoval, že sa chystá navoziť migrantov na Slovensko. Teraz preto vystupuje pred svojimi fanúšikmi ako prorok novej doby a na svojom facebooku sa čuduje, prečo generálny prokurátor Čižnár ešte nepripravil zatykač na Lajčáka pre vlastizradu. Ak táto téma vyradí Lajčáka a Smer z núdze svojho pôvodného favorita nahradí priesvitným kandidátom (Richard Raši), Harabin sa môže ísť osobne poďakovať do Marrákeša.

Hlavnou silou Harabina preto nie je len jeho nehoráznosť, s ktorou na seba privoláva pozornosť, ale aj premyslená húževnatosť: už niekoľko mesiacov obieha krajinu, navštevuje folklórne slávnosti a púte alebo prezentuje svoju knihu Súdnosť, ktorá mu robí stálu reklamu na pultoch kníhkupectiev po celej krajine. Cieľavedome sa profiluje ako „pronárodný, vlastenecký, slovansky cítiaci a kresťanský“ kandidát, ktorého hlavným súperom sú „liberálni fašisti“ na čele s Andrejom Kiskom a médiami. Opakovane chváli kňaza Mariána Kuffu za odpor voči Istanbulskému dohovoru a genderovej ideológii a zjavne sa usiluje, aby získal explicitnú podporu kuffovského prostredia, preto začal písať blogy na web Svetlo sveta.

V lete išiel napríklad na omšu, ktorú celebroval kardinál Jozef Tomko, kardinála aj osobne pozdravil a dal mu knihu s vlastným podpisom – a čuduj sa svete, to všetko zachytil (Harabinov) fotograf pre Hlavné správy.

Harabin však podobne ako Kotleba používa kresťanskú agendu ako folklórny podmaz, ktorým demonštruje, že je autentickým ochrancom národa pred kozmopolitnými vlastizradcami z prezidentského paláca, médií a mimovládok a, samozrejme, pred prichádzajúcou hordou migrantov. Harabin tak zručne kombinuje motívy, ktoré sa naučil ešte v 90. rokoch od svojho HZDS, s migračnou krízou, ktorá preformátovala európsku politiku. 

Medzi praktizujúcimi katolíkmi, ktorí volia KDH, však Harabinovi inovovaná kresťanská agenda nefunguje. Podľa prieskumov v podstate niet voličov dnešného KDH, ktorí by zvažovali, že dajú hlas Harabinovi alebo Kotlebovi. Voliči kresťanských demokratov s niektorými tézami Harabina zrejme aj súhlasia, ale dobre si pamätajú, kým bol tento muž donedávna.  

Podľa prieskumov v podstate niet voličov dnešného KDH, ktorí by zvažovali, že dajú hlas Harabinovi alebo Kotlebovi. Zdieľať

Na Harabinovom pochode je však okrem iného pozoruhodné aj to, že sa k svojej minulosti s obľubou vracia a pripomína svoje najväčšie kauzy ako prepis telefonátu s Bakim Sadikim – Harabin si z toho dokonca spravil silnú stránku, používa to ako svoj tromf, ktorým potenciálnym voličom ukazuje, ako ho už oddávna očierňovali „sorošovské médiá“. Aj preto je už Harabin pred svojimi voličmi celkom imúnny voči akejkoľvek antikampani. 

Dalo by sa argumentovať, že Harabin je vlastne Ficovým Frankensteinom, ktorý sa dnes obracia proti samotnému Smeru. Keď bol Fico na vzostupe, dovolil, aby sa Harabin stal jeho ministrom spravodlivosti a neskôr predsedom Najvyššieho súdu, ktorý terorizoval tých najlepších sudcov, akých Slovensko má. A teraz, keď je Fico na zostupe a bojuje o svoje prežitie, zas účelovou kampaňou proti Sorosovi legitimizoval najspodnejšie politické prúdy, z ktorých najviac ťaží Štefan Harabin.  

Pre cynika, akým je Fico, by úspech Harabina vôbec nebol takou zlou správou. Zdieľať

Ono je to však trochu komplikovanejšie. Harabin je len slovenským prejavom fenoménu, ktorému sa v tzv. postfaktuálnej dobe darí aj ďaleko za našimi hranicami. A pre cynika, akým je Fico, by úspech Harabina vôbec nebol takou zlou správou.

Pod Harabinovým úspechom sa nemyslí to, že by postúpil do druhého kola alebo sa stal dokonca prezidentom – to je ešte stále príliš dobrodružný scenár. Harabin totiž zjavne kalkuluje dlhodobejšie.

Ficovi by v skutočnosti vôbec neprekážalo, keby sa zopakoval prezidentský model Radoslava Procházku z roku 2014, ktorý síce nepostúpil do druhého kola, ale uspel a založil svoju stranu (čo bolo potom, je už iný príbeh), ktorá napokon pomohla Ficovi vládnuť ďalej. 

Robert Fico vie, že ak sa chce udržať v politike a pomstiť opozícii za svoj premiérsky pád, už nezíska na svoju stranu protestných voličov, ani mu nebude stačiť len spojenectvo s Dankom a Bugárom na hrane zvoliteľnosti. Ale zíde sa mu nové eso, ktoré je použiteľnejšie než Kotleba. Preto je možné, že vo svojich najhorších chvíľach si líder Smeru hovorí, že Harabinova prezidentská kampaň sa pre neho vôbec nevyvíja tak zle.   

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva