Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
20. 11. 2018, 11:16

Na Košických Hanusovych Dňoch bude aj diskusia prezidentských kandidátov

Naša spoločnosť potrebuje namiesto presadzovania nových ideológií hľadať pravdu v kritickej diskusii a spájať rozum s vierou.
Na Košických Hanusovych Dňoch bude aj diskusia prezidentských kandidátov

Tento týždeň 19. - 23. novembra sa uskutoční 3. ročník kultúrno-akademického festivalu Košické Hanusove Dni (KHD). Ide o jedinečné podujatie ponúkajúce hodnotový program na priesečníku kresťanstva a dnešnej spoločnosti.

Tento rok môžete počas 5 dní festivalu stretnúť viac ako 15 zaujímavých osobností regionálneho aj medzinárodného významu nielen zo Slovenska, ale aj zo susedného Česka, Maďarska či Ukrajiny. Na prednáškach a v diskusiách KHD 2018 sa účastníkom festivalu predstavia napríklad Ukrajinský gréckokatolícky biskup, vladyka Milan Šášik, známy český kňaz, pedagóg, biológ a autor mnohých publikácií Marek Orko Vácha, kandidáti na prezidenta František Mikloško, Zuzana Čaputová a Milan Krajniak, bývalý minister kultúry Českej republiky Daniel Herman, riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu Miriam Lexmann, univerzitný profesor z Katolíckej univerzity Petra Pázmánya v Budapešti Ulrich Kiss SJ,   rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán, speváčky Dominika Gurbaľová a Zuzana Eperješiová a mnohí ďalší.

V stredoeurópskej debate budeme rozprávať o ideologickom boji v Európe, v prezidentskej diskusii o víziách kandidátov pre Slovensko, v pondelkovom mixe úderného slova a hudby o predmanželskej čistote v dnešnej spoločnosti, v diskusii novinára s biskupom o novej knihe z dielne Postoja o slovenských biskupoch v zahraničí, s katolíckym kňazom o Chestertonových detektívkach a v diskusii konzervatívca s liberálom o ideológiách a tom čo potrebuje Slovensko dnes. To všetko s cieľom hľadať poctivé odpovede na aktuálne spoločenské otázky, viesť kritický dialóg a ukázať, že kresťanská kultúra je nielen pestrá a bohatá, ale stále aktuálna a inšpirujúca.

Organizátorom tohto podujatia je Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH), ktoré od roku 2002 pôsobí v Bratislave a od roku 2016 už aj v Košiciach. Ide o katolícke akademické spoločenstvo, ktorého víziou je byť kreatívnou inšpirujúcou menšinou vzdelaných a angažovaných kresťanov, ktorí sa snažia prinášať Evanjelium do kultúry a verejného života na Slovensku. Členovia tohto spoločenstva stoja nielen za obdobným festivalom Bratislavské Hanusove dni, ale aj projektmi ako napríklad Nenápadní hrdinovia či Bratislava za život, portálmi Postoj, Výveska a Zastolom, či organizáciami ako Kolégium Antona NeuwirthaInštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku alebo Dom evanjelizácie Quo Vadis.

Podľa dramaturga KHD Michala Čopa „Festival chce priniesť do Košíc nový vietor. Stavia sa proti tendencii uzatvárať sa do vlastného sveta, naopak chce priniesť kresťanské hodnoty do verejného života a hľadať pravdu v kritickej diskusii.“

Viac o festivale ako aj celý jeho program nájdete na stránke www.hanusovedni.sk.

Odporúčame