Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. november 2018

Nie je jasné, či je Asia Bibi vo väzení alebo na slobode pod ochranou

Rozhovor s europoslancom Branislavom Škripekom (OĽaNO) o situácii pakistanskej kresťanky Asie Bibi.
Nie je jasné, či je Asia Bibi vo väzení alebo na slobode pod ochranou

Asia Bibi bola v roku 2010 za rúhanie proti islamu odsúdená na smrť. Najvyšší súd v Pakistane ju pred niekoľkými dňami oslobodil, vzápätí sa však objavili informácie o nariadení preskúmať tento verdikt. Aký je najnovší vývoj?

Informácie, ktoré sa k nám dostávajú z Pakistanu, nie sú úplne jednoznačné. Je fakt, že advokát Asie Bibi musel utiecť z Pakistanu do Európy. Napriek tomu, že je moslim, aj on bol v ohrození života. Od piatku sú zatvorené školy a úrady. V nedeľu sa ani neslúžili verejne sväté omše, lebo to bolo príliš nebezpečné. Situácia v krajine je veľmi napätá a kresťania žijú v obavách o svoje rodiny. Zákon o rúhaní v Pakistane postihuje nielen kresťanov, ale aj moslimov a členov iných náboženstiev. Z dôvodu silne emocionálnych pochodov extrémistov za to, aby bola Asia Bibi obesená, je však spoločenská atmosféra v Pakistane voči kresťanom veľmi negatívne vyhrotená.

Vláda začala vyjednávať s islamistickou politickou stranou TLP, ktorá vyhecovala desiatky tisíc ľudí do ulíc. Ustúpila tak tlaku ulice a výmenou za upokojenie situácie v krajine súhlasila s preskúmaním rozhodnutia súdu a zabránila Bibi opustiť krajinu. Myslím si, že v týchto dňoch sa vláda snaží o to, aby Asia spolu s rodinou tajne vycestovala preč z Pakistanu. Mám nádej, že sa to podarí.

Sú nejaké krajiny, ktoré sú ochotné poskytnúť jej azyl?

Pred rokom, keď som bol v Pakistane, tak sa na medzinárodnej úrovni rokovalo, ktoré krajiny by mohli Asiu Bibi a jej rodinu prijať. Spomínali sa viaceré. Teraz sa v médiách hovorí o Španielsku, manžel Asie Bibi vyzval cez médiá USA a Kanadu, aby ich prijali. Tu je však ťažké povedať, ktorá krajina ju nakoniec prijme, pretože vlády majú obavy z pomsty islamistov. Ideálne by bolo, keby sa ich dalo prepraviť niekam v tichosti, pretože medializácia je pre možných fanatikov nežiaduca. Myslím si, že sa bude musieť dobre ukryť alebo žiť pod ochranou. V každom prípade to nebude mať ľahké.

Maďarsko, Poľsko, ako aj iné krajiny majú osobitný úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom. Slovensko tu trošku zaspalo. Zdieľať

Aká je šanca, že keď ju aj prepustia, bude môcť opustiť krajinu?

Inzercia

Veríme, že je tam stále šanca. Vláda to však bude musieť urobiť v tajnosti a rýchlo. Dnes nie je úplne jasné, či je v tomto čase Asia Bibi ešte stále vo väzení alebo niekde na slobode pod prísnou ochranou. Viacerí vládni predstavitelia Pakistanu mi pred rokom v osobných rozhovoroch zhodne tvrdili, že trest smrti pre Asiu je niečo, s čím sa nedokážu stotožniť. Z toho mi vyplýva, že sa budú angažovať v jej prípade a spravia, čo budú môcť pre to, aby jej bolo umožnené odísť z Pakistanu.

Čo aktuálne robí EÚ na jej podporu?

Pred rokom sme boli oficiálne v Pakistane, ako delegácia z našej frakcie ECR (Frakcia európskych konzervatívcov a reformistov). Stretli sme sa tam s členmi vlády. Na prípad Asie Bibi stále upozorňujem v Európskom parlamente. Angažuje sa v ňom aj špeciálny vyslanec pre náboženskú slobodu Ján Figeľ. Jej prípad však nie je ojedinelý. Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou vo svete. Som preto rád, keď nielen EÚ robí niečo na podporu prenasledovaných kresťanov, ale aj samotné štáty riešia túto tému. Slovensko tu trošku zaspalo. Maďarsko, Poľsko, ako aj iné krajiny majú osobitný úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom či iným náboženským skupinám. Tento úradník by napríklad mohol aktuálne riešiť takéto prípady a pomáhať vybaviť štátne občianstvo či azyl. To je často tajné, skryté pred verejnosťou. V iných prípadoch je však medializácia nevyhnutnou súčasťou pomoci. Najmä pri vytváraní medzinárodného tlaku na danú krajinu. Tak ako to bolo napríklad v prípade Petra Jašeka, ktorý bol uväznený v Sudáne. Avšak situácia s Asiou Bibi je úplne iná. Keď sa do toho zapojili fanatici z ulice, je nutné robiť všetko preto, aby sa emócie ešte viac nevybičovali a nedávala sa im zbytočná zámienka.

Foto: Pavol Rábara

 

Odporúčame