Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. september 2018

Súmrak nad brexitom

Britská premiérka Theresa Mayová zažila v Salzburgu šok, keď EÚ odmietla jej plán brexitu. Čo sa môže udiať v najbližších mesiacoch?
Súmrak nad brexitom

Britská premiérka Theresa Mayová prichádza na vyhlásenie 21. septembra 2018 na Downing Street 10 v Londýne 21. septembra 2018. Foto TASR/AP

Podľa predchádzajúcich vyjadrení EÚ a Veľkej Británie má byť tento november najneskorším dátumom, v ktorom sa má finalizovať dohoda o brexite. Od dohody nás tak delí len čosi vyše mesiaca, čo je vo svetle fiaska samitu v Salzburgu veľmi zaujímavá situácia.

Do Salzburgu na koni

Theresa Mayová dorazila na stretnutie s ostatnými lídrami členských štátov EÚ s minimálne istou dávkou optimizmu, ktorú spôsobila nečakane pokojná situácia doma. Po tom, čo jej plány kritizovali odporcovia, ako aj podporovatelia brexitu, to vyzeralo tak, že sa na Mayovú konečne usmeje šťastie.

Boris Johnson, ktorý sa nikdy netajil ambíciou nahradiť Mayovú v jej kresle, musel aspoň na časť prejsť do defenzívy, keďže sa druhýkrát rozviedol a médiá opäť prepierali jeho búrlivý súkromný život. Johnson si zavaril ešte viac, keď vo svojom pravidelnom stĺpčeku pre Daily Telegraph vykreslil Michela Barniera a EÚ ako tých, ktorí držia v rukách diaľkový ovládač od samovražednej vesty, ktorú má Británia opásanú okolo seba.

Johnson svojimi vyjadreniami provokuje často a rád. Ukázalo sa však, že tu už zašiel priďaleko a jeho prirovnanie zožalo kritiku nielen od liberálov, ale spŕška hnevlivých slov prišla aj z druhej strany. Najväčší rival Mayovej z jej vlastnej strany tak musel posledné týždne riešiť iné problémy, ako pôvodne očakával.

Boris Johnson, ktorý sa nikdy netajil ambíciou nahradiť Mayovú v jej kresle, musel aspoň na časť prejsť do defenzívy, keďže sa druhýkrát rozviedol a médiá opäť prepierali jeho búrlivý súkromný život. Zdieľať

Rovnako ani skupina tvrdých brexiterov okolo Jacoba Reesa Mogga nezažívala najlepšie obdobie. Po neustálom kritizovaní plánov vlády totiž predstavili svoje vlastné návrhy o brexite. Ich európska výskumná skupina neustále odďaľovala zverejnenie plánov, a keď k nemu konečne došlo, zožali silnú kritiku pre neurčitosť, naivnosť a nereálnosť.

Odporcovia brexitu popritom taktiež strácali dych. Labouristi pod vedením Jeremyho Corbyna sú neustále vnútorne rozorvaní a tvrdú ľavicu, u ktorej má Corbyn najväčšiu podporu, akoby brexit ani veľmi nezaujímal. Liberálni demokrati nemajú vplyv ani peniaze na to, aby určovali politickú debatu, a v poslednom čase utíchol aj hlas škótskych nacionalistov, ktorí odporujú brexitu.

Mäkký Brexit má istú podporu aj v konzervatívnej strane. Jeho priaznivci v poslednom čase opatrne Mayovej naznačujú, že ak jej plány nepôjdu do extrému, tak môže aspoň od časti z nich čakať podporu. Preto sa nie je možné čudovať, že Mayová cestovala do Salzburgu s opatrným optimizmom.

Salzburské fiasko

Pozitívne očakávania však spľasli pomerne rýchlo. Po príchode do Salzburgu to pritom ešte tak zle nevyzeralo. Briti boli síce trochu zaskočení tvrdým postojom Emmanuela Macrona, ktorý ešte pred samotným zasadnutím vyhlasoval, že EÚ musí vystupovať jednotne a najmä tvrdo voči príliš optimistickým britským plánom. Na strane druhej však Merkelová taktne mlčala a viaceré štáty najmä z Beneluxu, severu a stredu Európy, dokonca vyjadrili Britom istú podporu.

Javilo sa teda, že v Únii prevládne biznis racionalita, ktorá navráva, že pre obchodné záujmy oboch strán je potrebné dohodnúť sa. Keď pre tento rozmer prejavil pochopenie aj Donald Tusk, tak nebolo prekvapením, že Briti cítili, že dohoda je možná.

Po oficiálnom začatí samitu však prišla pre Mayovú studená sprcha. Už počas oficiálneho príhovoru Donalda Tuska bolo jasné, že aspoň zatiaľ sa dohody podpisovať nebudú, a Mayovej návrhy boli pomerne rýchlo zmietnuté zo stola. Britskí novinári si všimli, že na Mayovej tvári počas Tuskovho prejavu bolo vidieť doslova šok z toho, čo sa stalo.

Už počas oficiálneho príhovoru Donalda Tuska bolo jasné, že aspoň zatiaľ sa dohody podpisovať nebudú, a Mayovej návrhy boli pomerne rýchlo zmietnuté zo stola. Zdieľať

Keď sa potom postavila pred médiá, tak bola ešte stále zjavne otrasená a len pomaly hľadala slová. Z britských novín a televízií hneď padali slová o ponížení ich premiérky. Napriek všetkým rozdielom sa odporcovia aj prívrženci brexitu zhodli v tom, že EÚ si poníženie Mayovej doslova vychutnala.

Pri spätných analýzach sa Briti zhodujú, že za takýmto postupom stojí najmä Macron, ktorý chce euroskeptikom na kontinente ukázať, že vystúpiť z Únie sa nevypláca. No bez podpory Merkelovej by si ani sám Macron takýto postup nedovolil.

Na strane druhej mnohí poukazujú na medvediu službu, ktorú Británii preukázal Viktor Orbán. Ten bol od začiatku najväčším priaznivcom dohody s Britániou a podporil ju viacerými vyhláseniami. Vo svetle protiorbánovskej rezolúcie, ktorú prijal europarlament len týždeň pred samitom, bola jeho vehementná podpora podľa niektorých médií skôr danajským darom ako skutočnou podporou.

Inzercia

Posamitové ozveny

Hneď po tom, čo Mayová opustila Rakúsko, začali mnohí rozmýšľať, aké budú jej ďalšie kroky a aké vlastne sú jej možnosti. V zákulisí sa dokonca šepkalo, že premiérka je natoľko otrasená, že zvažuje rezignáciu zo svojho postu. Týmto rečiam sa však Mayová rázne postavila vo svojom prejave deň po návrate zo Salzburgu.

Podľa viacerých komentátorov išlo o jeden z jej najlepších prejavov. Na svoj šok zo dňa predtým už akoby zabudla a pôsobila pevne a rozhodne. Vyjadrila presvedčenie, že Británia sa dosiaľ k EÚ správala s rešpektom, a preto by ocenila, aby tento rešpekt šiel oboma stranami. Týmto aj sama naznačila, že v Salzburgu sa Británii veľa rešpektu nedostalo. Čo sa týka výhrad EÚ k jej plánom, síce pripustila debatu o istých zmenách, ale úplne odmietla protinávrhy.

Tie totiž počítajú s dvoma scenármi. Prvý navrhuje model podobný nórskemu, teda že Británia aj naďalej zostane členom Európskeho hospodárskeho priestoru. Táto možnosť je podľa Mayovej pre Britániu nepriechodná z dôvodu, že by viac-menej poprela výsledok referenda o výstupe z EÚ.

Podľa tohto scenára by Briti museli spĺňať drvivú väčšinu európskych regulácií, umožniť voľný pohyb osôb, tvarov a služieb a to všetko bez toho, aby mali na fungovanie Únie nejaký vplyv. To by posunulo Britániu do ešte horšej pozície voči Bruselu ako pred samotným referendom.

Druhý scenár je pre Britov zaujímavejší. Má pracovný názov Kanada plus a ide z veľkej časti o kópiu dohody o voľnom obchode medzi Kanadou a EÚ, pričom v niektorých detailoch by bola britsko-európska spolupráca ešte bližšia. Takúto formu vzťahu silne preferujú aj tvrdí brexiteri. Problém však je v tom, že Únia túto možnosť pripúšťa len pod podmienkou, že Severné Írsko zostane členom Európskeho hospodárskeho priestoru. Táto možnosť je pre Britov neprípustná.

Druhý scenár je pre Britov zaujímavejší. Má pracovný názov Kanada plus a ide z veľkej časti o kópiu dohody o voľnom obchode medzi Kanadou a EÚ, pričom v niektorých detailoch by bola britsko-európska spolupráca ešte bližšia. Zdieľať

Tvrdia, že takýto scenár by vytvoril morskú hranicu medzi Severným Írskom a zvyškom Británie, čo by mohlo viesť k faktickému rozdeleniu krajiny. Mayová dodala, že verí, že takýto scenár je neprípustný nielen pre ňu, ale aj akéhokoľvek iného budúceho premiéra.

Koncom svojho prejavu premiérka uviedla, že ak sa Únia nebude chcieť dohodnúť, respektíve nebude otvorená kompromisom, tak Británia uprednostní žiadnu dohodu pred zlou dohodu. Na tomto mieste však uistila občanov EÚ žijúcich v Británii, že ich právo na pobyt v krajine nebude ohrozené ani v prípade, že k dohode nedôjde.

Mayová súčasne vylúčila konanie druhého referenda o brexite. Je zaujímavé, že túto možnosť spomínali najmä predstavitelia Únie, britské médiá často citovali Andreja Babiša, ktorý vyjadril podporu pre referendum v rozhovore pre BBC Radio 4.

Mayová sa voči týmto návrhom ostro vyhradila s tým, že už prvé referendum bolo demokratickým, zvrchovaným hlasovaním britského ľudu a Únia ich nemá čo poúčať o tom, že majú hlasovať znova.

Týmto rozhodným postojom si Mayová aspoň načas na svoju stranu naklonila väčšinu svojej strany. Tvrdí brexiteri sa v podstate tešia z toho, že Únia odmieta plán ich premiérky. Sami mu nie sú naklonení a veria, že Kanada plus nakoniec z rokovaní vyjde ako reálnejšia možnosť oproti pôvodným plánom. A ak nie, tak scenár, že k žiadnej dohode nedôjde, je pre nich oveľa prijateľnejší ako pôvodné Mayovej plány.

Čas schladiť emócie

Priaznivci mäkkého brexitu zas dúfajú v pravý opak. Veria, že Mayovej ochota rokovať predsa len presvedčí zástupcov EÚ ku kompromisu, ktorý bude blízky mäkkému brexitu. Napriek samitovému otrasu sa teda premiérke podarilo ostať v relatívne dobrej pozícii na domácej scéne. Treba však poznamenať, že libra po jej prejave spadla na 16-mesačné minimum. Trhy totiž neriešia politické otázky a scenár brexitu bez dohody s Úniou je pre ne ten najhorší.

Pokoj si Mayová asi dlho neužije ani doma. Už tento týždeň chystajú predstaviť svoje predstavy o brexite ľudia okolo Davida Davisa, ktorý donedávna zastupoval Britániu pri rokovaniach s Bruselom.

Ďalší spor sa rysuje kvôli úprave migrácie z krajín EÚ po marci 2019, keď dôjde k definitívnemu vystúpeniu z Únie. Minister vnútra Sajid Javid je čoraz viac naklonený tomu, aby sa zrušilo preferenčné postavenie občanov EÚ a podľa novej migračnej úpravy by ich status bol úplne rovnaký ako tých, ktorí sú mimo Únie.

Minister financií Philip Hammond, ktorý prihliada najmä na záujmy veľkých firiem, však o tom nechce ani počuť, keďže sa obáva priveľkého šoku pre biznis.

Otázok, ktoré treba doriešiť, kým dôjde k brexitu, ostáva stále priveľa. Únia a následne aj Briti si v uplynulom týždni navzájom ukázali široké ramená. Pre záujem oboch strán však asi bude potrebné trochu schladiť emócie a sadnúť si opäť k rokovaciemu stolu. Času už veľa neostáva.  

Inzercia

Inzercia

Odporúčame