K VECI: Svätý Chesterton? Možno. Antisemita? Určite nie

Som zvyknutý na to, že sa o mne diskutuje na Twitteri a Facebooku, dokonca aj že ma osočujú. Je to cena, ktorú človek platí za to, že je novinár, a keby ma mali ovplyvniť negatívne komentáre pod mojimi stĺpčekmi, už by som s tým dávno skončil. Pozitívne komentáre sú, samozrejme, úplne rutinne a absolútne presné!

Minulý mesiac sa diskusia netýkala posledného článku či televízneho vysielania, ale niekoľkých riadkov z knihy, ktorú som napísal v roku 1988: Gilbert: The Man Who Was G. K. Chesterton (Gilbert, Muž, ktorý bol G. K. Chestertonom).

Prečo tento obnovený záujem? Vo svojej knihe som obhajoval Chestertona pred obvineniami z antisemitizmu a citoval som londýnsku Wiener Library, inštitúciu venujúcu sa štúdiu holokaustu a antisemitizmu, ktorá vysvetľuje, že Chesterton „nebol nepriateľom a keď prišiel čas ozajstnej skúšky, ukázal, na ktorej strane stojí.“

Nenávistník?

Samozrejme, načasovanie znamená všetko; a nedávno bolo ohlásené, že sa zvažuje blahorečenie autora príbehov o otcovi Brownovi, Večného človeka, Ortodoxie, Anarchistu štvrtka, životopisov Akvinského, Dickensa a nespočetného množstva kníh a článkov.

"Akonáhle sa správa o blahorečení objavila na verejnosti, napísal som, že sa znovu vzkriesi stará antisemitská kačica. Kiežby som sa častejšie mýlil."

Zdieľať

Akonáhle sa táto správa objavila na verejnosti, napísal som, že sa znovu vzkriesi stará antisemitská kačica. Kiežby som sa častejšie mýlil. Trvalo len veľmi krátko, kým napríklad Jewish Chronicle, vplyvný a uznávaný týždenník, vytlačil článok s titulkom „Môže byť tento nenávistník voči Židom, G. K. Chesterton, svätý?“

Myslím, že odpoveď dosť prezrádzala už samotná otázka. Geoffrey Alderman napísal:

Nikdy ma neprestane udivovať, ako ďaleko dokážu niektorí zájsť, aby ospravedlnili či bagatelizovali jasné prejavy antisemitizmu u súčasných alebo minulých verejných osobností... Chesterton bol veľmi úspešný spisovateľ, novinár a kritik, ktorý sa obrátil na katolicizmus. Rím rád odmeňuje konvertitov, možno v nádeji, že priláka iných, aby ich nasledovali... Je tu však problém: Chesterton mal averziu voči Židom a judaizmu, ktorú rozhlasoval široko-ďaleko.

Potom vytiahol obvyklé citáty a odkazy z Chestertonovho enormného diela a jeho enormného tela ako dôkaz, že tento človek nenávidel Židov.

Ako Žid som Chestertonovi vďačný

Pán Alderman a ja máme spoločné minimálne dve veci. Obaja sme písali o Chestertonovi a obaja sme Židia. V roku 1985 som sa stal rímskym katolíkom, ale pre pravého antisemitu som stále Žid. Ak o tom pochybujete, pozrite si niekedy už zmienené osočovania.

Ako Žid však budem vždy nesmierne vďačný Chestertonovi, ktorý ma v toľkých smeroch priviedol k Cirkvi. Pán Alderman s tým určite nijako nebude spokojný, no je to tak. A ako niekto, kto celý život bojoval proti antisemitizmu – ako spurný mladý muž na londýnskych uliciach a ako podobne spurný dospelý perom na papieri – naozaj mám pocit, že v tejto oblasti disponujem určitou kvalifikáciou.

Áno, Chesterton naozaj utrúsil niekoľko nechutných a hlúpych poznámok, zvlášť po smrti svojho brata Cecila, ktorý takmer určite naozaj nenávidel Židov. Keďže Cecil spustil kampaň proti skupine politikov, z ktorých niektorí boli Židia, a potom v roku 1918 predčasne zomrel, Gilbert – ktorý z nevysvetliteľných príčin vždy cítil bázeň a úctu pred svojím oveľa menej talentovaným súrodencom – dovolil, aby sa jeho žiaľ zmenil na hnev voči Cecilovým nepriateľom.

Zanechal svetu niekoľko hlúpych veršov o Židoch vo svojom románe Lietajúci hostinec; preukázal príliš málo citlivosti, keď písal o Židoch v stredovekom Anglicku; mýlil sa a bol banálny v súvislosti s Dreyfusovým procesom, čo preňho nebolo charakteristické; a čo bolo najhoršie, nezdržal sa a kráčal po jednej odpornej ceste s Cecilom a s hlučným, ale nie skutočným antisemitom, Hilairom Bellocom.

„Som ochotný zomrieť pri obrane posledného Žida v Európe“

„Keď prišiel hitlerizmus, on bol jedným z prvých, čo hovorili smelo, s priamosťou a otvorenosťou veľkého a nebojácneho ducha.“
Rabín Stephen Samuel Wise

Zdieľať

Treba sa nám spýtať, či by človek, ktorý nenávidí Židov, napísal: „Svet dlhuje Židom Boha,“ alebo „som ochotný zomrieť pri obrane posledného Žida v Európe“? Treba sa nám čudovať, ako je možné, že si vytvoril taký blízky a intímny celoživotný vzťah so židovskými priateľmi, s ľuďmi, ktorí by ani na chvíľu nestrpeli náklonnosť niekoho, kto nenávidí Židov, a písali tak vtedy aj po Chestertonovej smrti.

Odsúdil antisemitizmus, primkol sa k sionizmu, chválili ho židovskí vodcovia a už v roku 1934 – keď mnohí intelektuáli a politici boli ambivalentní – volal po masovom zachraňovaní Židov z nacistického Nemecka a opakovane verejne odsudzoval antisemitizmus národného socializmu. Bol to láskavý, milujúci kresťan, ktorý mal byť v niektorých svojich vyjadreniach ohľaduplnejší, no veľkou skúškou prešiel, keď ostatní zlyhali.

„Z doliny vidí človek veľké veci,“ napísal, „z vrchu len malé.“ Interpretovať niekoho tak, že sa pozeráme z najnižšieho bodu tejto doliny, by bolo tragicky krátkozraké. Najlepšie bude ponechať posledné slovo rabínovi Stephenovi Samuelovi Wiseovi, jednému z najvýznamnejších vodcov amerických Židov v prvej polovici dvadsiateho storočia. „Keď prišiel hitlerizmus, on bol jedným z prvých, čo hovorili smelo, s priamosťou a otvorenosťou veľkého a nebojácneho ducha.“

Svätec? Ktovie. Antisemita? Určite nie.

Michael Coren
Autor je televízny a rozhlasový moderátor. Býva v kanadskom Toronte. Jeho stĺpčeky vychádzajú každý týždeň v mnohých novinách. Je autorom trinástich kníh, vrátane Heresy (Heréza) a Why Catholics Are Right (Prečo majú katolíci pravdu).

Pôvodný text: GKC: Saint, Maybe; Anti-Semite, No, medzititulky redakcia, ilustračné foto: flickr.com (licencia Creative Commons), thecatholicthing.org.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo